Magyar Péter megfogalmazása szerint a magyar állam jelenleg papíralapú működésre korlátozódik, miközben a valóságban képtelen hatékonyan ellátni feladatait.

Szombat délelőtt "Hazánk helye Európában és a világban" címmel tartott politikai eseményt Székesfehérváron Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke - éppen akkor, amikor Orbán Viktor Tusnádfürdőn mondta el szokásos tusványosi beszédét. Magyar szerint Magyarországnak egyértelműen Európában van a helye, és bírálta a kormány külpolitikáját, valamint a külhoni magyarokkal kapcsolatos hozzáállását. A rendezvényen kerekasztal-beszélgetést is tartottak, amelyen közéleti szereplők osztották meg gondolataikat a magyarságról és az összetartozásról.
Magyar Péter szombaton, délelőtt 11 órakor különleges rendezvényt hívott életre Székesfehérvár szívében, a Városház téren. Az esemény címe: "Hazánk helye Európában és a világban", amely a Tisza Párt elnökének szándékával összhangban, stratégiai fontosságú kérdéseket boncolgat. Érdekes egybeesés, hogy az esemény időzítése éppen egybeesik Orbán Viktor miniszterelnök szokásos beszédével Tusványoson, a 34. Bálványosi Szabadegyetemen, így a figyelem kettős irányba oszlik.
Mint megírtuk, Magyar Péter nem kapott meghívót, ő viszont örömmel elment volna: "Sokan kérdezik, hogy részt veszek-e az egyik legfontosabb közéleti fórumon, Tusnádfürdőn. Örömmel tenném, hiszen Tusványos mindig üde kivétel volt a párbeszédet és érdemi párbeszédet egyre inkább mellőző magyar politikai életben."
A rendezvény kezdetén Hajdú Károly, a Jászai Mari-díjas színművész, szívhez szólóan elszavalta József Attila ikonikus versét, a "Levegőt!"-t. Ezt követően egy izgalmas kerekasztal-beszélgetés vette kezdetét, melynek résztvevői Bujdosó Andreát, a Tisza Párt fővárosi frakcióvezetőjét, Sopov Ildikó Évát és Borbély Alexandrát, szintén Jászai Mari-díjas színésznőt, foglalták magukba. A diskurzus moderálásáért Tárkányi Zsolt felelt. A résztvevők mélyrehatóan beszélgettek arról, mit jelent ma magyarnak lenni Európában és a Kárpát-medencében, felfedezve a kulturális identitás, a hagyományok és a modern kihívások összefonódását.
Borbély Alexandra, a Jászai Mari-díjas színésznő, egy különleges élményéről mesélt, amely megváltoztatta a saját identitásáról alkotott képét. Amikor értesült arról, hogy elnyerheti a Junior Prima díjat, a hír öröme hamar lelohasztotta az a tény, hogy mivel szlovák állampolgár, ez a lehetőség számára nem elérhető, hacsak nem szerez gyorsan magyar állampolgárságot. Alexandra nem akarta feladni szlovák identitását, hiszen családja ott él. "Ez volt az első komoly ütés, ami ráébresztett, hogy a valóság nem mindig kedvező. A legnagyobb fájdalmam, hogy a kisebbségben élők gyakran úgy érzik, hogy nem tartoznak sehova, és hogy elutasítják őket. A politika az elmúlt években ezt az érzést kihasználta" – mondta el. Kiemelte, hogy szeretné, ha egyenrangú magyarként tekintenének rájuk, anélkül, hogy ezért bármi viszonzást kérnének.
Bujdosó Andrea egyetértett a színésznővel, kiemelte, hogy Nagyváradon beszélik a legszebb magyar nyelvet. Elmondta, hogy sosem érezte azt, hogy tagadnia kellene a magyarságát. Szerinte fontos, hogy a külhoni magyarok is magyarnak érezzék magukat és a magyarországi magyarok is magyarként tekintsenek rájuk. Azt szeretné, hogy "egy olyan országban éljünk, ahol egymásból merítenek az emberek erőt ahhoz, hogy naggyá tegyük a nemzetet".
Sopov Ildikó hangsúlyozta, hogy nem lehet mások által felállított keretek között megélni a magyarságot. Nincsenek merev szabályok, amelyeket kötelező lenne követni. Számára a kapcsolódás egyedi és személyes élmény, amelyet mindenki a saját módján élhet meg.
Bujdosó Andrea, a Tisza Párt fővárosi frakcióvezetője egyetértett Borbély Alexandra észrevételével, amely szerint a nemzetpolitikának kiemelt figyelmet kell fordítania a külhoni magyar közösségekre, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem lenne helyénvaló megszabni számukra, hogyan éljenek. Kiemelte, hogy alapvető fontosságú, hogy a határon túli magyarok szabadon dönthessék el, miként szeretnék megélni identitásukat; ehhez a szükséges támogatásra van szükségük, nem pedig elvárásokra.
A rendezvény végén a felszólalók megosztották saját nézőpontjaikat arról, mit is jelent számukra, hogy magyarnak lenni Európában. Sopov Ildikó a közös történelmi és kulturális örökségeink fontosságát hangsúlyozta, míg Bujdosó Andrea a magyarságot egy kagylóba zárt igazgyöngy szimbolikájával illette, amelyre végre rásüthet a napfény a kontinensen. Borbély Alexandra zárásként így nyilatkozott: "Magyarul fogok imádkozni, hogy elérkezzen a változás."
Ezt követően Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke lépett a mikrofonhoz, és szavait a történelem mélyére ásták. Kiemelte, milyen különleges érzés itt lenni, a legősibb magyar metropolisz szívében. "Jó itt állni, és szemlélni az uralkodói hatalom jelképét" – mondta. Emlékeztetett arra, hogy 2022-ben egy új fejezet kezdődött a világ történetében, amikor kitört a háború. "A béke ma már nem csupán egy természetes állapot, hanem egy olyan cél, amelyet mindannyian ki kell vívnunk."
A Tisza Párt elnöke Geroge Orwell-t idézte: "a béke a háború, és a háború a béke". Szerinte nem elég csak beszélni, Facebook posztokat írogatni, ijesztegetni háborús eszkalációval, hanem tenni is kell azért, hogy a háború valóban lezáruljon. "A tett az első, a szó a második. Nem elég csak süketelni".
Magyar Péter szerint nem elég szóban kiállni a külhoni magyarok mellett, feltétlen támogatásuk szülőföldjükön való megmaradásukban nemzeti minimum kell legyen. Elmondta, többek között Ungváron is járt, és ismét felajánlotta Orbán Viktornak, hogy közösen látogassanak el Kárpátaljára, hogy a helyiek valódi igényei szerint tudjanak segíteni. Kijelentette, választani kell arról, kiket képviselünk.
Magyarország a szabadság és együttműködés oldalán kell álljon. Magyarország nem lehet komp ország többé. Nincs ingázás Kelet és Nyugat között. Egyértelmű döntést kell hozni, hazánk helye Európában volt, van és lesz. Erős hangunk csak akkor lesz, ha hiteles, tisztességes tagjai vagyunk a nyugati közösségnek
- fogalmazott Magyar Péter, egyedi stílusával és különleges megközelítésével.
Kiemelte, hogy a magyar kormány soha nem támogathatja más országok közötti feszültségek fokozódását. "Nincs alkalmasabb hely Székesfehérvárnál, hogy hangsúlyozzuk: nekünk, magyaroknak egyetlen irányunk van: 'Európa, a Keletre vezető út zsákutca'."
Éljünk a szabadság fényében, távol a zsarnokság sötétségétől! A demokrácia és a népek összefogásának szellemében, ne hagyjuk, hogy cár atyuskák, szeretett vezetők, vagy a Kárpátok géniuszai a saját kedvük szerint irányítsák életünket. 1100 éve tettük le voksunkat a szabadság mellett, és ezt az elhatározást soha nem fogjuk feladni!
- hangoztatta a Tisza Párt vezetője.
Kijelentette, hogy "Orbán Viktor 1100 évnyi vérrel és könnyel kivívott szabadsággal játszik". "Olyan, mint a neveletlen gyerek a cukorboltban. Ha valaki rászól durcásan csapkod és vétózni kezd. Nem a szabadság hanem a saját vagyona megvédése miatt vétózik".
Orbán Viktor mára a vasfüggöny megújítójaként lépett színre.
- hangoztatta a Tisza Párt vezetője.
Végre elérkezett a pillanat, amikor újra büszkeséggel telve, emelt fővel léphetünk a világ színpadára, itthon és azon túl. Itt az ideje, hogy a fiatalok szabadon felfedezhessék a külföldi egyetemi programok nyújtotta lehetőségeket. Most van lehetőségünk, hogy összefogva cselekedjünk, és közösen formáljuk jövőnket.
Hangsúlyozta, hogy Magyarország az Európai Unió részét képezi, és a kapcsolatainknak nem szabad olyan irányt venniük, hogy "durcásan belerúgjunk a kerékbe". Bejelentette, hogy a Tisza-kormány elindítja a diplomáciai képzési programot, és létrehoznak egy új nemzetközi diplomáciai hálózatot. "Nehéz időkben olyan szakemberekre van szükség, akik mesterfokon űzik a sértésmentes igazmondás művészetét."
Rávilágított arra, hogy "nem ismételhetjük meg a Kállay-kettőst". Kállay Miklós egyidejűleg folytatta a béketárgyalásokat, miközben fegyvereket is szállított. Igyekezett mind a britek, mind a németek elvárásainak megfelelni. "Ez kudarcot vallott" - tette hozzá.
Magyar Péter hangsúlyozta, hogy a miniszterelnök szerepe nem abban rejlik, hogy mindig ő legyen a helyes, vagy hogy prófétai magasságokba emelkedjen. Nem az a feladata, hogy állandó harcban álljon a világgal. Inkább négy alapvető dolgot kell minden körülmény között garantálnia:
Kiemelte, hogy "Magyarország biztonsága szorosan összefonódik az Európai Unió és a NATO tagságával. Ha elhagyjuk ezeket a szövetségeket, könnyen Ukrajna sorsára juthatunk. Ezt fontos, hogy mindenki megértse."
A magyar állam ma papíron működik, de facto működésképtelen
- szögezte le a Tisza Párt elnöke.
Magyar Péter beszédében a Pál utcai fiúk főszereplőjére, Nemecsek Ernőre hivatkozott, emlékeztetve arra, hogy a vörös ingesek elrabolták az ő üveggolyóit, mert kicsinek és gyengének tartották - pedig valójában tiszta szívvel és hatalmas bátorsággal rendelkezett. "Talán kinevették, de a végén mégis tisztelet övezte őt, barátai és ellenségei egyaránt" - emelte ki. Hozzátette: a politikai életben is gyakran találkozhatunk hasonló helyzetekkel, de "soha ne hagyjátok figyelmen kívül az elveiteket, még akkor sem, ha egy nagyhatalom kommunista pártja vonzó üzleti ajánlatot tesz".
Engem is kiátkoztak, kisbetűvel írják a nevem, ócsárolják az elhunyt nagyszüleim nevét, és megpróbálnak kitörölni a történelemből. De én tudom, hogy nem ellenük, hanem értük teszem. A gyerekeikért. Hiszem, ha nem ma, de egyszer ők is megértik
- Tedd különlegessé a mondandódat! - javasolta Magyar Péter.
A Tisza Párt elnöke úgy látja, hogy Magyarország legnagyobb kihívása a jövőkép hiánya. Ez a bizonytalanság arra ösztönzi a fiatalokat, hogy "a hanyatló Nyugaton" keressenek lehetőségeket a boldogulásra. Szerinte a gyermekszületések számának csökkenése is ebben a kontextusban értelmezhető: a fiatalok nem érzik magukat biztonságban, és emiatt nem mernek hosszú távú terveket szőni itthon.