Magyarország politikai zsenijének palettája | Demokrata Az ország történetében számos kiemelkedő politikai gondolkodó és vezető formálta a nemzet sorsát. Ezen egyedülálló személyiségek hozzájárultak a társadalmi és politikai változásokhoz, és örökségük m


A most vasárnapi időközi választások eredményei után érdemes egy pillantást vetni azokra a politikai stratégiákra, amelyek néhány évvel ezelőtt születtek. Ekkor sokan úgy vélték, hogy a Gyurcsány házaspárral való együttműködés biztos befektetés, és ennek érdekében hajlandóak voltak elhagyni politikai közösségeiket, hogy a DK színeiben folytassák pályafutásukat. Ahelyett, hogy az eseményeket időrendben elemeznénk, nézzük meg inkább a különböző pártokat és azok dicsőséglistáját!

A Párbeszéd, amely a társadalmi támogatottság híján létezett az utóbbi években, két politikusával bővítette a DK-t. Érdemes megjegyezni, hogy a párt korábban több cikluson keresztül olyan képviselőket ültetett a parlamentbe, akik önállóan gyakorlatilag egyetlen szavazót sem tudtak volna mozgósítani. Valamilyen rejtélyes okból a baloldali összefogás pártjai csendben asszisztáltak ahhoz, hogy a Párbeszéd politikai vezetői mindig előnyös helyeket vagy biztos választási körzeteket kapjanak az ellenzéki egyezkedések során. Azonban a sors kereke végül megfordult, amikor Kocsis-Cake Olivió, aki a pletykák szerint a Pázmány Péter Katolikus Egyetem egykori hallgatója volt, aki nem éppen kiemelkedő intellektussal rendelkezett, úgy döntött, hogy a Gyurcsány házaspárral szövetkezik. Nem sokkal később Dobrev Klára árnyékminiszterévé vált a párt tagjaként. Taktikai lépéseit valószínűleg egy napon politikai elemzők fogják boncolgatni.

Szücs Balázs, a 7. kerületi önkormányzati képviselő, egy sor meglepő fordulaton keresztül jutott el a DK-hoz. A története nem a klasszikus értelemben vett átalakulás, hiszen nem egy hívőből lett apostol, hanem éppen ellenkezőleg. Először is, Szücs elhagyta a református egyházat, hogy a lelkészi hivatását egy divatos zakóra cserélje. Így lett a korábban lelkipásztorként tevékenykedő Szücs Balázs a Párbeszéd önkormányzati képviselője, amely párt határozottan keresztényellenes nézeteket vall. Kezdetben úgy tűnt, hogy a zöldeknél találta meg a helyét, de végül valamiért megváltoztatta a véleményét, és a DK-ban bukkant rá az őt leginkább inspiráló szellemi közegre. A háttérben rejlő lelki és intellektuális motivációk ismeretlenek számunkra, ezért elhamarkodott következtetéseket sem szeretnénk levonni. Elképzelhető, hogy egy nap fény derül arra, miszerint az egykori lelkész valamilyen missziós céllal merült el a politikai élet legsötétebb bugyraiban. Ha ez így van, akkor protestáns múltja ellenére is jó eséllyel a katolikus egyház szentjévé válhat. Reméljük, hogy ez a szokatlan és bonyolult történet még sok meglepetést tartogat számunkra!

Holló hollónak nem vájja ki a szemét! Dehogynem! Főleg, ha a szóban forgó madarak éppen kommunisták. Kétségtelen, hogy a DK és az MSZP valójában ugyanaz a politikai entitás, csak idővel különböző márkák alatt hirdették meg a nemzeti érdeket. Molnár Gyula, Szaniszló Sándor és Kiss László tehát zökkenőmentesen váltogathatták pártjaikat, mintha csak a szekrényből választanának ruhát. Molnár Gyula átigazolása nem érdemel különösebb figyelmet; az évek során annyira megkopott a népszerűsége, hogy a DK csak a sajnálatból vette át a leltárából. Szaniszló és Kiss viszont már igazi, tőről metszett árulók, akik úgy vágták hátba egykori barátaikat és szövetségeseiket, mintha ez lenne a legtermészetesebb dolog a világon. A hírek szerint Bukarestben utcát akarnak elnevezni róluk, tisztelegve „emberfeletti” teljesítményük előtt. A történet lényege, hogy mindketten az MSZP színeiben indultak a fővárosi önkormányzati választáson, kihasználva a szocialista párt aktivistáinak és erőforrásainak támogatását. Kunhalmi Ágnes személyesen kampányolt Szaniszló mellett, sőt, a baloldali összefogás pártjai kifejezetten az MSZP-nek osztották le ezeket a kerületeket, így ők voltak kizárólag jogosultak arra, hogy „malacperselyként” használják ezeket a körzeteket. Szaniszló és Kiss a várakozásoknak megfelelően megnyerték a polgármesterválasztást, és az MSZP úgy érezhette, hogy megerősítette pozícióját a fővárosban. Csakhogy rövid időn belül mindketten a DK-ba távoztak, ami egy súlyos csapás volt a fővárosi MSZP számára. De a történet itt még nem ér véget! Kiss László 2024 nyara óta a rácsok mögül irányítja Óbudát, miután egy bonyolult korrupciós ügy középpontjába került. Állítólag, miközben nem a kerület ügyeit intézi, a börtöncellájában sétálva a karma hatalmán meditál. Szaniszló Sándor viszont egyelőre még szabadlábon van. Nahát! Úgy tűnik, mégis vannak tisztességes politikusok a DK-ban! De ne legyünk elhamarkodottak: Szaniszló neve is felmerült Kiss László ügyében, így bármikor kiderülhetnek újabb részletek. Akkor pedig a fővárosi közgyűlés üléseinek közvetítése részben a börtönből fog zajlani.

A Momentum egy igazi startup vállalkozás pályaívét írta le néhány éves működése során. A gyors felívelésüket egy meredek földbeállással fejezték be. Ha kedvelnénk őket, most sajnálkoznánk a sorsuk miatt. Dicstelen végjátékuk beteljesülése előtt két (vezető?) politikusuk átállt a DK-ba. Abba a pártba, amelyet elvileg éppen úgy elutasítottak, mint a Fideszt. De sürgősen állásra volt szükségük, dolgozni pedig ugye nem mehettek el. Szóval Buzinkay György és Déri Tibor ma is a fővárosi DK-ban politizálnak. Néhány év múlva jó eséllyel nem csak rájuk, de korábbi pártjukra sem emlékszik majd senki.

A végére hagytuk azt a különleges politikatörténeti csemegét, amelynek felfedezése igazi élvezetet nyújt az ínycsiklandó ízek kedvelőinek. Az átigazolási hullámból a nemzeti radikális Jobbik politikai figurái sem maradtak ki. Ne feledjük, hogy ez a párt hosszú időn át a legkonzekvensebb antikommunista és hangsúlyosan nemzeti, hazafias irányzat képviselője volt. Olyan valóságos sikertörténet, amely egy tiszta szándékú egyetemi szervezetet erős parlamenti tényezővé tudott formálni. Ám a színre lépett Vona Gábor, a néppártosodás folyamata, a Spinoza-ház és más hasonló kezdeményezések. Tanúi lehettünk egy egészen furcsa és zűrzavaros pályafutásnak, amely két választási kudarcban és a párt teljes szétesésében érte el csúcspontját.

Végül Varga Ferenc, a Jobbik első roma származású országgyűlési képviselője át is ült a DK-ba, őt pedig egy miskolci önkormányzati képviselő, Szilágyi Szabolcs követte, miután jobbnak látta, ha a székely himnuszt az Internacionáléra cseréli.

Az igazán figyelemre méltó teljesítmény a párt korábbi elnökének, Jakab Péternek a nevéhez fűződik. A korábban kibékíthetetlen nézeteltérések ellenére sikerült félretennie a vitákat, így világossá vált, hogy ha senki nem hozza fel a múlt sérelmeit, akár egy bőrdzsekis "verőember" és Gyurcsány Ferenc között is erős kémiai vonzalom lehet. Jakab Péter néhány hónappal ezelőtt intenzív kampányt indított, amely a határon túli magyar közösségekre, különösen az erdélyiekre és partiumi magyarokra irányult. Az egykori nemzeti radikális politikus magyarellenes kirohanásai akár az AUR választási listáján is figyelemre méltó helyet biztosíthatnának. Jelenleg azonban ilyen együttműködésről nem beszélhetünk. Jakab határozottan közeledik a DK-hoz, és úgy tűnik, hogy Gyurcsányék támogatásával készül a 2026-os parlamenti választásokra. Az AUR számára csupán B-tervként tekint.

A vége persze természetszerűleg az, hogy a Tisza összefolyik a DK-val. A bonyhádi választások tapasztalata alapján biztosan nem vállalják, hogy egymás ellen induljanak. Akkor pedig a DK kap egy ajánlatot, ami néhány biztos befutó képviselői hely biztosításáról szól az új összefogás listáján. Azok azonban fent vannak tartva a hardcore kommunistáknak. 2026-ban Gyurcsányéktól nem, ellenben sok ismert névtől kell búcsút vennünk. De ez egy erős ország, meg fogunk birkózni a gyásszal!

Related posts