Májkárosodás: ezekkel a módszerekkel tudhatja meg, hogy mennyire egészséges a mája!
Zsírmáj, májzsugor, alkoholos májártalom - hogyan diagnosztizálhatók ezek a betegségek?
A máj az emberi test legnagyobb és talán legbonyolultabb szervének számít. Számos létfontosságú funkciót lát el, de legfőbb szerepe az ártalmas anyagok feldolgozása, átalakítása és kiürítése. Ezen kívül a máj jelentős koleszteringyárként is működik. A máj működésének megértéséhez nem elegendő csupán egyetlen írás - most a májat érintő leggyakoribb betegségek közül a zsírmájat, az alkoholos májkárosodást és a májzsugort fogjuk részletesebben bemutatni.
A zsírmáj, az alkoholos májbetegség, a májzsugorodás, az elsődleges epeút-hegesedés (primer biliáris cirrózis), az ismeretlen eredetű hegesedő epeútgyulladás (primer szklerotizáló kolangitisz) és az alfaj-antitripszin hiány mind olyan kórképek, amelyek a májat ért károsodás következtében alakulnak ki. Sok tényező károsíthatja a májat, de ezek között a betegségek között néhányban a károsodás természete nem ismert.
A laboratóriumi vizsgálatok során a májfunkciós tesztek képezik azt a kulcsfontosságú csoportot, amelynek elemzése során a következő fontosabb vizsgálatokat emelhetjük ki:
ERCP: endoszkópos retrográd lolangio-pankreatográfia, azaz a fentről levezetett endoszkóppal kontrasztanyag bejuttatását követő felvétel készítése, (máj-hasnyálmirigy területe) két más eljárás is van, egyik műtét közben is alkalmazható. A CT és MR is kiváló felvételek készítésére alkalmas (pl. májdaganat, zsírmáj).
A májból történő szövetminta vétel, amely akár műtéti környezetben is megvalósítható, többnyire a bőrön keresztüli beszúrásos módszerrel zajlik, gyakran ultrahang vagy CT segítségével. A májbiopszia nem kockázatmentes eljárás; a beavatkozást követően a beteget több órán át alaposan figyelemmel kell kísérni, mivel felmerülhetnek komplikációk, mint például hasüregi vérzés, epecsorgás vagy hashártyagyulladás. Ajánlott, hogy a páciens körülbelül két hétig a kórház közelében tartózkodjon, hogy szükség esetén gyorsan orvosi ellátásban részesülhessen.
A máj károsodása számos tényező következtében léphet fel. Számos olyan hatás létezik, amely hozzájárulhat a máj egészségének romlásához, de bizonyos esetekben a pontos okok ismeretlenek maradnak, így nehéz meghatározni, mi is felelős a máj sérüléséért.
A májsejtek belsejében felhalmozódó zsíranyagok okozzák a problémát, ami alapvetően nem mindig vezet tünetekhez. Előfordulhat azonban, hogy a beteg sárgaságot, hányingert, fájdalmat vagy a has nyomásérzékenységét tapasztalja.
Mi utalhat zsírmájra? Általános fizikális vizsgálat során, ha a máj nagyobb, és egyéb tünetek nem észlelhetőek. Biopszia (fentebb) ezt megerősítheti. Önmagában a sejtek több zsírtartalma még nem okoz komoly problémát. Itt nem magát a májat, hanem a kiváltó alapbetegséget (pl. elhízás, túlsúly) célszerű kezelni, megoldani. Amennyiben ehhez fokozott, rendszeres alkoholfogyasztás társul a kórkép "átmegy" alkoholos májkárosodásba.
A zsírmáj állapotának javulása gyakran a kiváltó tényezők, mint például az alkoholfogyasztás elhagyása, megszüntetésével érhető el. Ennek következtében a zsírmáj spontán módon is visszafejlődhet. Ezért a zsírmáj kezelése során elengedhetetlen a mögöttes okok megfelelő kezelése és az életmódbeli változtatások alkalmazása.
Az egészséges életmód alapvető fontosságú, különösen az alkoholfogyasztás mellőzésében. Zsírmáj esetén az E-vitamin szedése segíthet csökkenteni a gyulladásos folyamatokat, de fontos megjegyezni, hogy nem állítja meg a máj hegszövetesedését. A helyreállítási folyamat általában csak akkor lehetséges, ha a májsejtek kevesebb mint kétharmada károsodott.
A lényeg itt a rendszeres és mértéktelen alkoholfogyasztás önmagában rejlik. Hol húzódnak a határok? Az alkoholos májkárosodás a túlzott alkoholfogyasztás következményeként jön létre, és ez egy gyakori, de megelőzhető egészségügyi problémát jelent. A májban bekövetkező károsodás kockázatát és mértékét főként az elfogyasztott alkohol mennyisége és gyakorisága határozza meg.
A májártalmat kiváltó alkohol mennyiség egyénenként változó, de általánosságban elmondható:
Az alkohol fogyasztása során energia keletkezik, viszont tápanyagtartalma gyakorlatilag nullának tekinthető, így „üres kalóriának” számít. Emellett csökkenti az étvágyat, és hozzájárulhat a tápanyagok felszívódásának zavaraihoz, mivel mérgező hatással van a bélrendszerre és a hasnyálmirigyre. Ennek következtében a rendszeres alkoholfogyasztók körében könnyen táplálkozási hiányállapotok léphetnek fel, hiszen a megfelelő táplálkozás elmarad.
Tünetek és diagnózis: A rendszeres alkoholfogyasztás első jelei jellemzően a harmincas éveikben mutatkoznak, míg a súlyosabb következmények általában körülbelül egy évtizeddel később jelentkeznek. Férfiaknál például a másodlagos nemi jelleg kifejeződése megváltozhat, ami alacsony tesztoszteronszinttel és emlőszövet növekedésével járhat.
A zsírmáj, ahogy már említettük, általában tünetmentes állapotban van. Ezzel szemben az alkoholos májgyulladás figyelmeztető jelei közé tartozik a láz, a sárgaság, a hasi fájdalom, valamint a megemelkedett fehérvérsejtszám, és a bőrön megjelenő póklábvénák is. A máj hegesedése, más néven cirrózis, jellemzően kevés tünettel jár, de számos szövődményhez vezethet. Ilyen például a portális hipertenzió, ami a májkapuvéna elzáródásának következménye, továbbá a hasüregben felhalmozódó folyadék, később pedig veseelégtelenség és kóma is kialakulhat.
A kezelés alapelve: az alkoholfogyasztás azonnali és teljes körű megszüntetése elengedhetetlen! Ez könnyen hangzik, de a megvalósítása már sokkal nehezebb feladat. Azonban, ha elhatározzuk magunkat, és valóban lépéseket teszünk, a helyzet fokozatosan javulhat. Ellenkező esetben a következmények súlyosak lehetnek, és hosszú távon akár életveszélyes állapothoz is vezethetnek.
Nem csupán az alkohol állhat a háttérben, hanem számos más tényező is hozzájárulhat:
Tünetek, diagnosztika: nem mindig jár tünetekkel! jellemző lehet a hányinger, étvágytalanság, epeműködési zavar esetén bőrviszketés, sárga csomók a bőrön, szemhéjkörnyéken. Vér felköhögése is jelentkezhet (nyelőcső elfajulás miatt), a többi tünetet az alkoholnál már leírtuk. Legjobb diagnosztikája az ultrahang, esetleg izotópdiagnosztika, végső szót a a biopszia mondja ki.
Kezelés: A cirrózis egy fokozatosan előrehaladó betegség, amelynek során a máj állapota folyamatosan romlik. Az alkoholfogyasztás teljes megszüntetése megállíthatja a további romlást, azonban a már kialakult hegesedések sajnos megmaradnak. Fontos, hogy az egészségre káros egyéb anyagokat, mint például vegyszerek és gyógyszerek, kiiktassuk az életünkből. A kiegyensúlyozott táplálkozás és a vitaminok pótlása szintén hozzájárulhat a máj egészségének javításához.