Kína reagált Trump ultimátumára, és ezzel Putyin is izgatottan várja a következő lépéseket.


Hszi Csin-ping, Kína elnöke, újabb lépéseket tervez Oroszország támogatásának fokozására, miután Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, másodlagos szankciókkal riogatta Oroszország kereskedelmi partnereit. Trump figyelmeztetett, hogy ha a Kreml nem zárja le az ukrajnai konfliktust 50 napon belül, akkor súlyos következményekre számíthatnak. Ezt a helyzetet részletesen elemezte a The Moscow Times.

A kínai államfő a pekingi találkozó során Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel hangsúlyozta, hogy mindkét nemzetnek elengedhetetlenül szükséges végrehajtania azokat a lényeges megállapodásokat, amelyek Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott legutóbbi megbeszéléseik során születtek. Ezt kedden tette közzé a kínai állami média.

Hszi a két ország közötti szorosabb együttműködés szükségességét hangsúlyozta a multilaterális intézmények keretein belül, valamint arra ösztönzött, hogy a Globális Dél országai egységesebben lépjenek fel.

A hivatalos Hszinhua hírügynökség jelentése alapján a kínai elnök hangsúlyozta, hogy Moszkva és Peking közötti együttműködés elengedhetetlen a fejlődési és biztonsági érdekeik védelmében. Ezenkívül fontosnak tartotta, hogy közösen dolgozzanak a nemzetközi rend reformjának előmozdításán.

Természetesen! Íme egy alternatív megfogalmazás, amely hangsúlyozza az igazságosságot és méltányosságot: "Fontos, hogy a társadalmi rendszereink és döntéseink igazságosabbak és méltányosabbak legyenek mindenki számára. E cél elérése érdekében törekednünk kell arra, hogy minden egyén hangját meghallgassuk, és figyelembe vegyük a különböző háttérrel és tapasztalatokkal rendelkező emberek igényeit. Csak így építhetünk egy olyan közösséget, ahol mindenki egyenlő eséllyel részesülhet a lehetőségekből, és ahol a méltányosság nem csupán elvárás, hanem a mindennapi gyakorlat része."

A nyilatkozat egy nappal azután érkezett, hogy Trump figyelmeztette Moszkvát: amennyiben 50 napon belül nem születik megállapodás az ukrajnai békéről, súlyos vámokkal sújtja Oroszországot, valamint minden olyan országot, amely üzleti kapcsolatokat ápol vele, beleértve Kínát is.

Vang Ji kínai külügyminiszter a hónap elején közölte Kaja Kallasszal, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével, hogy Kína nem szeretné, ha Oroszország elveszítené a háborút, mivel Peking attól tart, ez Washington stratégiai fókuszát teljes mértékben Kína ellensúlyozására irányítaná.

Hszi májusi moszkvai látogatása alkalmával nyíltan kifejezte támogatását Putyin álláspontjának Ukrajnával kapcsolatban. A két vezető közös nyilatkozatban hangsúlyozta, hogy a konfliktus megoldása csupán az alapvető problémák kezelésén keresztül valósulhat meg – ezzel burkoltan a NATO terjeszkedésére és a nyugati befolyásra utalva.

A két vezető elkötelezte magát amellett, hogy erősítik az együttműködést az amerikai hegemónia egyértelmű ellenállása érdekében, és mint az új, multipoláris világrend építői mutatkoztak be.

Related posts