Mégsem válik meg amerikai tulajdonosa a legnagyobb lengyel televíziós társaságtól.


Korábban még az is felmerült, hogy a magyar TV2 venné meg a TVN-csoportot.

A TVN24 kereskedelmi hírtelevízió hétfőn bejelentette, hogy a Warner Bros. Discovery (WBD) amerikai vállalat, amely a Lengyelországban több televíziós csatornát üzemeltető TVN-csoport tulajdonosa, végül mégsem értékesíti a cégét, ellenére annak, hogy korábban más tervei voltak.

A WBD a TVN munkatársainak címzett közleményében jelezte, hogy az elmúlt hónapok során alaposan megvizsgálta a TVN stratégiai lehetőségeit, és ezek között valóban felmerült a vállalat eladása is. Azonban a döntéshozatali folyamat végén arra a következtetésre jutottak, hogy a legideálisabb megoldás az, ha a TVN továbbra is a WBD birtokában marad – olvasható a közleményben.

A dokumentumban kiemelték: a TVN kulcsszerepet játszik a WBD nemzetközi struktúráiban, Lengyelországban pedig a médiapiac vezetőjének számít. A 12 tévécsatornát működtető, 2400 munkavállalót foglalkoztató TVN csoport 2018 óta a WBD tulajdona.

A TVN csoport részeként működik a TVN24 hírtelevízió, amely hosszú időn keresztül a legnépszerűbb hírcsatorna volt Lengyelországban. Azonban az idei januártól kezdve a kormánykritikus TV Republika vette át a vezetést a nézettségi rangsorban.

A lengyel kormány tavaly decemberben egy új rendeletet hozott, amelynek következtében a TVN és a lengyel kézben lévő Polsat televíziók védett stratégiai cégek közé kerültek. Ez a lépés azt jelenti, hogy ezen médiavállalatok eladásához immár a lengyel kormány engedélye szükséges.

Donald Tusk a döntését azzal magyarázta, hogy "Keleten léteznek olyan szereplők, akik érdekeltek a lengyel média irányításában és befolyásolásában". Ebből kifolyólag fontosnak tartja megakadályozni, hogy ellenséges államok beavatkozzanak a lengyel választási folyamatokba.

Még decemberben írtunk arról, hogy a magyar kormányközeli TV2 közreműködésével a lengyel jobboldali ellenzék közelébe kerülhet a független TVN magán-tévétársaság, amelyet amerikai tulajdonosa, a Warner el akar adni. Később a TV2 tagadta, hogy lennének ilyen terveik.

A korábbi kormány 2021-ben próbálkozott a TVN megszüntetésével, azzal az indoklással, hogy a csatorna végső tulajdonosa nem az EU területén van bejegyezve. Ennek érdekében törvényt is elfogadtak, de Andrzej Duda köztársasági elnök ezt megvétózta. Duda döntése mögött részben az a politikai játszma húzódott meg, amelyben, bár jellemzően a saját pártja érdekeit szolgálta, időnként mégis szembefordult vele. Ezen kívül az Egyesült Államok nyomása is érezhető volt, mivel az USA kifejezetten érzékeny arra, ha egy amerikai vállalat külföldön hátrányos helyzetbe kerül. Ráadásul a sajtószabadság kérdése is középpontban állt a konfliktus során.

A betiltás kísérlete végül kudarcot vallott, ám a kormány folyamatosan célkeresztbe állította a TVN-t. Eközben a Warner Brothers, az amerikai médiabirodalom, amely a Discovery felvásárlásával jutott a TVN végső tulajdonjogához, komoly pénzügyi kihívásokkal nézett szembe. Már régóta pletykák keringtek arról, hogy a cég fontolóra veszi a lengyel televíziós társaság értékesítését.

Related posts