Gyurcsány Ferenc parlamenti mandátuma hivatalosan véget ért.

Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció alelnöke és európai parlamenti képviselője csütörtökön bejelentette, hogy Gyurcsány Ferenc, aki több mint két évtizede formálja a magyar politikai tájat, úgy döntött, hogy lemond minden politikai pozíciójáról, és visszavonul a közéletből.
Másnap a párt ideiglenes vezetője, Molnár Csaba egy sajtótájékoztató keretében ismertette a párt jövőbeli elképzeléseit, mind rövid, mind hosszú távon. Emellett bejelentette, hogy mikor kerül sor az új elnök megválasztására, továbbá tájékoztatott arról is, hogy Gyurcsány frakcióvezetői posztját Sebián-Petrovszki László tölti be a továbbiakban.
Az ügyvezető alelnök kijelentette, hogy a DK közössége szerint Gyurcsány Ferenc volt a rendszerváltozás utáni Magyarország legtisztességesebb miniszterelnöke, akit mindig a haza érdeke vezetett, nem magát nézte, hanem az országot.
Emlékeztetett arra, hogy Dobrev Klára már hivatalosan bejelentette, hogy kandidál az elnöki posztért. Elmondása szerint meglehetősen magabiztos abban, hogy az EP-képviselőt választani fogják. Amikor a lehetséges ellenfelekről kérdezték, hozzátette, hogy eddig senki más nem jelezte, hogy szeretné megmérettetni magát a pozícióért.
Molnár Csaba bejelentette, hogy az elnökválasztás online formában zajlik majd, méghozzá május 28. és június 1. között. A szavazásra minden párttagnak lehetősége lesz. Az új elnök megválasztásáig ő ügyvezető alelnökként irányítja a pártot.
Megerősítette, hogy a következő országgyűlési választáson a DK mind a 106 körzetben egyéni jelöltet állít és saját listát is készít. Közölte, hogy Dobrev Klára a 2026-os választást követően magyar parlamenti képviselőként kívánja folytatni munkáját, de ideje nagy részét már pártelnökké való megválasztását követően is Magyarországon tölti majd.
A politikai tájékoztatón a képviselő bejelentette, hogy Gyurcsány Ferenc megüresedett parlamenti helyét Rónai Sándor alelnök, korábbi EP-képviselő veszi át. Emellett megjegyezte, hogy jogi szempontból Sebián-Petrovszki László tölti be a DK parlamenti frakcióvezetői posztját, azonban politikai értelemben az új pártelnök, várhatóan Dobrev Klára fogja irányítani a képviselőcsoportot.
Dobrev Klára a kérdésre válaszolva kifejtette, hogy nyitott lenne a magyar parlamenti képviseletre, azonban figyelembe kell venni, hogy már egyszer lemondott a 2022-es ellenzéki listán kapott mandátumáról. Ezért nem teljesen világos, hogy újra be tudna-e ülni a parlamentbe.
Jelezte: Dobrev Klára vasárnap készül beszélni arról, hogy mi lesz a DK politikájának a lényege.
Molnár Csabától érdeklődtek, miért éppen most döntött Gyurcsány Ferenc, aki arra reagált, hogy a politikus "véglegesen le kívánta zárni azt a gyakorlatot, amely során a magyar jobboldal hazug gyurcsányozással próbálta eltakarni saját bűneit". Az időzítést azzal indokolta, hogy körülbelül egy év van hátra a következő parlamenti választásokig, és a volt pártelnök célja az volt, hogy a DK új vezetése fel tudjon készülni a közelgő kihívásokra.
Gyurcsány Ferenc határozottan kijelentette, hogy a lemondása kizárólag az ő saját döntése volt, senki nem gyakorolt rá nyomást. Ezzel egyértelműen elutasította azokat a híreszteléseket, amelyek szerint ő és Dobrev Klára közösen próbálták volna rábírni a távozásra.
Kérdezték arról, hogy Magyar Péter véleménye szerint azért csütörtökön jelentették be a lemondást, hogy eltereljék a figyelmet a Tisza Párt által aznap reggel nyilvánosságra hozott hangfelvételről. Molnár Csaba válaszként kijelentette: "a Tisza tegnapi videójáról azt gondolom hogy az időjárásjelentés is képes lett volna elterelni a figyelmet". Hozzátette, ha ilyen összeesküvés-elméletekben hisznek, akkor hihetik azt is, hogy a narancssárga Fidesz mellett "fehér Fidesz is létezik", mert a "katolikus egyház is láthatóan arra az időpontra időzítette a pápaválasztást".
Molnár Csaba hangsúlyozta, hogy Gyurcsány Ferenc visszavonulásának és a Dobrev Klárával való válásának nincs kapcsolatuk egymással.
Az Index legfrissebb cikkében arra hívja fel a figyelmet, hogy az Országgyűlés hivatalos honlapján fellelhető Gyurcsány Ferenc képviselői adatlapján megjelenik, hogy a Demokratikus Koalíció egykori vezetője már május 7-én lemondott frakcióvezetői tisztségéről, amelyet Sebián-Petrovszki másnap átvett. Emellett a portál arról is beszámol, hogy Gyurcsány parlamenti mandátuma május 9-én járt le, ahogyan azt Molnár Csaba a sajtótájékoztatón is megerősítette.