Felfedezték azt a különleges révészt, aki a lélek útját egyengeti a másik világ kapujához.


A halál pillanatában az agy neurokémiai változások kavalkádján megy keresztül.

Az ókori görög mitológia szerint Kharón, a hírhedt révész, a halál után a Sztüx folyón vezeti a lelkeket a túlvilágra. Ez a történet évszázadok óta foglalkoztatja az emberi képzeletet, azonban egy friss tudományos felfedezés új fényt vethet a mítoszra: a DMT (N,N-Dimetiltriptamin), egy természetes pszichedelikus vegyület, úgy tűnik, hogy kulcsszerepet játszhat az emberi tudat átmenetében a halál kapuján. Az elképzelés szerint ez a titokzatos anyag lehet az a bizonyos „révész”, amely segíti az utazást a misztikus ismeretlenbe.

A DMT, vagyis dimetiltriptamin, egy természetes eredetű neurokémiai anyag, amely számos növényben és állatban fellelhető. Egyes kutatók szerint az emberi agy is képes előállítani ezt a különleges vegyületet. Rekreációs célú alkalmazása rendkívüli hallucinációkat idéz elő, amelyek során a felhasználók intenzív vizuális és auditív élményekkel gazdagodnak, gyakran a valóság határait is elmosva.

Az Imperial College London tudósai felfedezték, hogy a DMT, egy különleges pszichoaktív vegyület, kulcsszerepet játszhat a halálközeli élmények (NDE - Near-Death Experience) során megélt látomásokban. Számos olyan személy, aki átélte ezeket a rendkívüli élményeket, arról számolt be, hogy találkozott elhunyt szeretteivel, csodálatos mennyei tájakat látott, vagy éppen isteni hangok csodás zamatát hallotta.

David Luke, a Greenwich Egyetem pszichológia professzora Londonban, úgy véli, hogy léteznek olyan bizonyítékok, amelyek arra utalnak, hogy az emberi agy a halál küszöbén fokozott mértékben termel DMT-t.

Bár eddig embereknél közvetlen bizonyítékok nincsenek, állatkísérletek során érdekes megfigyelések születtek: a patkányok agya a halál küszöbén jelentős mennyiségű DMT-t termel. Ez felveti a lehetőséget, hogy hasonló folyamatok zajlanak le az emberi agyban is.

Az Imperial College London tudósai egy 2018-as kutatás során a DMT használatának és a halálközeli élmények (NDE) közötti párhuzamokat elemezték. A kísérlet keretében tizenhárom résztvevő DMT-t vagy placebót kapott, majd egy tudományosan megerősített kérdőív segítségével értékelték a halálközeli élmények jellemzőit.

Az eredmények "feltűnő hasonlóságot" mutattak a két állapot között, ami a kutatók szerint további vizsgálatokat indokol.

Egy 2023-as kutatás során David Luke és csapata egy különleges egyén tapasztalatait vizsgálta, aki egyszerre élt át halálközeli élményt, valamint a 5-MeO-DMT nevű pszichedelikus anyag hatásait. A 5-MeO-DMT, amely a DMT-hez hasonló szerkezetű molekula, enyhébb és rövidebb ideig tartó hatásairól ismert. Az elemzés célja annak megértése volt, hogy ezek az élmények hogyan formálják az egyén tudatosságát és világnézetét.

Az összehasonlítás során világossá vált, hogy az NDE (a halál közeli élmények) és a „pszichedelikus utazás” számos hasonlóságot rejt magában, többek között:

- Utazás más dimenziókba

- Barátságos vagy ijesztő lényekkel való összetalálkozás

A szinesztézia egy különleges és lenyűgöző jelenség, amelyben az érzékek határvonalai elmosódnak. Olyan élményeket teremt, ahol a színek, hangok és ízek egyesülnek, lehetővé téve, hogy a világot egy sokkal gazdagabb és összetettebb módon tapasztaljuk meg. Például, egy zene hallgatása közben valaki láthatja a dallamokat színek formájában, vagy egy íz élvezete közben érzékelheti a textúráját, akár egy festmény színeit is. Ez a fúzió új dimenziókat nyit meg az érzékelésünkben, és mélyebb kapcsolatot teremt a művészetekkel és a mindennapi életünkkel. A szinesztézia csodálatos lehetőséget ad arra, hogy felfedezzük a világot egy olyan szemüvegen keresztül, amely gazdagítja a tapasztalatainkat és új perspektívákat kínál.

- Az idő és a tér határainak eltűnése

Bár a DMT-trip és a halálközeli élmények (NDE) közötti párhuzamok rendkívül figyelemfelkeltőek, a kutatások azt is felfedték, hogy léteznek olyan sajátos jelenségek, amelyeket csupán a halálközeli élmények során élnek át az emberek.

- Elhunyt szerettekkel való találkozás

- Életünk filmje (az életünk legfontosabb pillanatainak gyors felidézése egyetlen másodperc alatt)

- A "küszöb" látványa, amely egy fehér fényként vagy kapuként jelenhet meg - ez a visszatérés és az átlépés határát jelképezheti.

A kutatók megállapításaik alapján arra a következtetésre jutottak, hogy ezek a eltérések arra figyelmeztetnek, hogy bár a DMT fontos szerepet játszhat a halálközeli élményekben, önállóan mégsem képes teljes mértékben magyarázni ezeket a komplex jelenségeket.

Luke véleménye szerint a halál küszöbén az agyban egy intenzív neurokémiai vihar bontakozik ki, amely során a szerotonin, noradrenalin és más neurotranszmitterek özönlenek el az idegrendszerben. Ezek az anyagok kulcsszerepet játszanak a hangulat, az érzelmek és a stressz szabályozásában, mintegy szimfóniát alkotva a végső pillanatokban.

A DMT már az emberi vérben, vizeletben és gerincvelői folyadékban is felfedezhető, ami arra enged következtetni, hogy az agyban is jelen lehet. A kutatók ezért azt feltételezik, hogy ennek a vegyületnek szerepe lehet a halálközeli élmények megjelenésében.

A kutatók továbbra is fáradhatatlanul dolgoznak a DMT kutatásán, hogy felfedezzék, vajon ez a molekula-e az, amely a lélek útját irányítja a halál kapujához, vagy talán a rejtély ennél is összetettebb és mélyebb titkokat rejt.

Related posts