Milyen értéke van egy kiváló gépnek, ha figyelmen kívül hagyjuk a munkavégzés kockázatait?


Most minden gazda felfedezheti a biztonságos üzemeltetés alapelveit.

Az agrárszektor munkavédelmi szempontból, a baleseti veszélyforrások és az egészségkárosító kockázatok lehetősége miatt az egyik legveszélyesebb ágazat.

A szektoron belül a legfőbb veszélyt a traktorokkal és egyéb önjáró mezőgazdasági gépekkel (pl. aratógép, bálázógép, rakodógép) történő ütközés, gázolás, felborulás jelenti, mely egyben a halálos munkabalesetek leggyakoribb oka.

Gyakran előforduló szabálytalanság, hogy az erőgép védőburkolatát eltávolítják, így a szabadon forgó kardántengely közelében végeznek valamilyen munkát. A kardántengely által okozott balesetek mindig súlyos, ill. halálos kimenetelűek. Leggyakoribb, hogy a kardánkereszt a munkavállaló ruháját elkapja, felcsavarja a dolgozóval együtt.

Az agrárszektor a munkavédelem szempontjából kiemelkedően kockázatos területnek számít - fotó: pixabay.com

A bálázógép hajtásmechanizmusának megszorulása hasonló veszélyt jelent, mint amikor más gépek esetében valamilyen váratlan akadály lép fel. Ha a gépkezelő a motor leállítása és a kardánhajtás kikapcsolása nélkül próbálja meg orvosolni a problémát, akkor az akadály eltávolítása után a gép hajtásmechanizmusa hirtelen elindulhat, ami súlyos balesetekhez vezethet, hiszen a kezelőt könnyen behúzhatja a munkafolyamat. Fontos, hogy a biztonsági előírásokat mindig tartsuk be, hogy elkerüljük az ilyen jellegű baleseteket.

A szabadban, a 22 kV-os nagyfeszültségű villamos hálózat közelségében végzett munka során bekövetkező áramütések általában a feszültség alatt lévő, szigetelés nélküli vezetékek megközelítéséből vagy érintéséből fakadnak. Például, amikor egy rakodógép rakodószerkezete behatol a megengedett távolságon belül, könnyen kapcsolatba léphet a magasfeszültségű vezetékekkel, ami balesethez vezethet.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a biztonságos munkavégzés legfontosabb lépése a megelőzés.

A Nemzetgazdasági Minisztérium célja, hogy támogassa a gazdálkodókat, és ennek érdekében kiadványsorozatot indított. Ennek legújabb tagja a "MEZŐGAZDASÁGI ERŐGÉPEKKEL ÉS ÖNJÁRÓ MUNKAGÉPEKKEL VÉGZETT MUNKÁK BIZTONSÁGA" című útmutató, amely a biztonságos munkavégzés alapelveit és gyakorlatát öleli fel.

A kiadványban említésre kerül:

A mezőgazdasági erőgépek és önjáró munkagépek használatának szabályai kulcsfontosságúak a biztonságos és hatékony munkavégzés szempontjából. Fontos, hogy minden felhasználó tisztában legyen a munkavédelmi előírásokkal, beleértve az üzembe helyezés folyamatát, amely során a gépeknek meg kell felelniük a biztonsági normáknak, valamint a rendszeres időszakos felülvizsgálatok szükségességével is, amelyek során ellenőrizni kell a gépek állapotát és működését. A megfelelő személyi feltételek kialakítása szintén elengedhetetlen. A gépek kezelőinek és karbantartóinak megfelelő képzésben kell részesülniük, hogy képesek legyenek az esetleges problémák felismerésére és kezelésére. Érdemes figyelembe venni a tanulságos munkabalesetek tapasztalatait is, amelyek rávilágítanak a figyelmetlenség és a nem megfelelő eljárások következményeire. Ezek az esetek nemcsak figyelmeztetnek minket a kockázatokra, hanem segítenek a jövőbeli balesetek megelőzésében is, hiszen a tanulságok levonása alapvető a munkavégzés biztonságának növelésében.

A kiadvány eléréséhez kattints ide: IDE KATTINTVA.

Sajnálom, de nem tudom közvetlenül átkonvertálni a forrást. Viszont szívesen segítek abban, hogy az információk alapján egyedi szöveget írjak. Kérlek, oszd meg velem a témát vagy a tartalmat, amiről szeretnél beszélni!

Indexkép: pixabay.com

Related posts