MOB-közgyűlés: "A párizsi teljesítményünk kiemelkedő volt", jóváhagyták az olimpiai jelentést | M4 Sport

A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) szombati közgyűlésén a tagság egyhangúlag elfogadta a párizsi olimpiai szereplésről készített részletes beszámolót.
Fábián László főtitkár a legutóbbi elnökségi ülést követően bemutatta az elemző anyagot, amely a Magyarország nemzetközi sporthelyzetét értékelte. Kiemelte, hogy a célkitűzés az volt, hogy az ország a világ legjobbjai között, a legjobb 20-ban szerepeljen, és az elért 14. helyezést ennek tükrében jónak minősítették. Szerinte ez a teljesítmény a fejlődés lehetőségeit is magában hordozza. A pozitívumokra is felhívta a figyelmet: 20 év után először négy magyar csapat is kvalifikálta magát az ötkarikás játékokra, valamint vívásban minden fegyvernem képviseltette magát magyar sportolókkal. Kajak-kenuban minden versenyszámban döntős helyezést értek el a versenyzők, és a magyar olimpikonok többsége 20-25 éves volt, ami azt jelzi, hogy már kezd körvonalazódni a Los Angeles-i csapat. Továbbá megemlítette, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság Kettős Karrier Programjából is 28 résztvevő volt jelen Párizsban.
Schmidt Ádám, a Honvédelmi Minisztérium sportért felelős államtitkára beszédében kiemelte, hogy 2024 egy igazán eredményes év volt a magyar sportélet és az olimpiai közösség számára. Kiemelte, hogy "a párizsi olimpiai játékokon a régió országaival versenyezve ismételten figyelemre méltó teljesítményt nyújtottunk, és büszkén mondhatjuk, hogy világszinten is megőriztük helyünket a legkiválóbb sportnemzetek sorában."
A jövőre vonatkozóan egy figyelemreméltó közmondást osztott meg, amely azt mondja: a sima víz nem formál ügyes tengerészeket.
"Márpedig nekünk sok ügyes hajósra lesz szükségünk, hiszen, ha fogalmazhatok így, a sport tengerén napjainkban igencsak nehéz a sikeres utat megtalálni" - fogalmazott az államtitkár. Amint kifejtette, a sportirányítás részéről az a cél, hogy a magyar olimpiai csapat 2028-ban Los Angelesben érje el a bűvös tízes számot, azaz vagy végezzen a legjobb tíz nemzet között az éremtáblázaton, vagy nyerjen legalább tíz aranyérmet.
"Ez egy komoly kihívás, amelyet véleményem szerint a jelenlegi keretek között nehéz lenne teljesíteni. Éppen ezért indítottuk el az LA10 elnevezésű új szakmai programunkat, amely célja átfogó reformok végrehajtása" - tette hozzá. Ezt követően arról beszélt, hogy a tervek szerint 2025-től a sportegyesületek ugyanakkora, 17,7 milliárd forintos központi támogatásban fognak részesülni, mint az olimpiai sportágak szakszövetségei.
Fábián László véleménye szerint a párizsi olimpia a magyar sport számára összességében sikeresnek bizonyult, azonban hangsúlyozta, hogy nem szabad hátradőlniük a korábbi eredmények tükrében. Minden sportágban ott rejlik a fejlődés lehetősége, és az LA 10 program éppen ezt a célt szolgálhatja, mint a jövőbeni sikerek kiindulópontját.
A pénteken Prima Primissima-díjjal kitüntetett Gyulay Zsolt elnök beszámolójában kifejtette, hogy a lehetséges budapesti olimpia megrendezésével kapcsolatban a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) a közelmúltban jelentős változtatásokat eszközölt a pályázati rendszerében. A korábbi, költséges pályázati eljárás helyett most egy "társalgási folyamatot" indított, amely lehetőséget ad a rendezés iránt érdeklődő országok nemzeti olimpiai bizottságainak. Gyulay hangsúlyozta, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) egyetért Karácsony Gergely főpolgármester véleményével, miszerint fontos a budapestiek véleményének kikérése. Ugyanakkor úgy véli, hogy a népszavazás kérdése még nem időszerű. Ennek ellenére a vita véglegessé tételéért négy olimpiai bajnok társaságában panaszt nyújtottak be az Alkotmánybírósághoz, amely várhatóan december 20-án határozatot hoz az ügyben.
A közgyűlés egyhangúlag elfogadta a 2025. évi Téli Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon részt vevő magyar küldöttség összetételére tett javaslatot, módosította az alapszabályt, az etikai bizottság megüresedett helyére pedig egy tartózkodás mellett Márton Zsolt Krisztiánt, a Magyar Taekwondo Szövetség elnökét választotta meg.
Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke bejelentette, hogy új pozíciót alakítottak ki a MOB-nál: az ügyvezető igazgatói posztot. E tisztség betöltésére Antal Dénest, a felügyelőbizottság korábbi tagját választották. Antal feladatai közé tartozik az operatív tevékenységek irányítása és az iroda mindennapi működésének biztosítása.