Moszkva hivatalosan betiltotta az Amnesty International tevékenységét.

Moszkva hivatalosan is megtiltotta az Amnesty International működését Oroszország területén, miután az orosz főügyészség "nemkívánatos szervezetnek" nyilvánította a londoni központú emberi jogi csoportot – értesült a Reuters. A hatóságok indoklása szerint az Amnesty az "ukrán neonácik" érdekeit képviseli, és tevékenysége veszélyezteti az orosz nemzetbiztonságot.
A legfrissebb hivatalos nyilatkozat szerint az Amnesty International londoni központja "globális oroszellenes projektek tervezésének központjává" vált, miközben a szervezet "az Oroszországgal konfliktusban álló Ukrajna érdekében lép fel". A dokumentumban felvetik, hogy "minden tőlük telhetőt megtesznek a katonai feszültségek fokozásáért a térségben". Emellett arra hívják fel a figyelmet, hogy "igazolják az ukrán szélsőjobboldali csoportok bűncselekményeit, és a finanszírozásuk növelésére ösztönöznek, továbbá ragaszkodnak az ország politikai és gazdasági elszigeteléséhez".
Az Amnesty International 1961-es megalakulása óta világszerte az emberi jogok védelmezőjeként van jelen, különösen a politikai üldözöttek és lelkiismereti foglyok érdekében végzett tevékenysége révén. Az orosz hatóságok már korábban is fenntartották a távolságot a nemzetközi civil szervezetekkel, azonban a legújabb intézkedésük a legmarkánsabb fellépés, amelyet a nyugati jogvédőkkel szemben tettek.
Oroszország az elmúlt években több tucat civil szervezetet minősített "nemkívánatosnak". Az ilyen megjelölés súlyos következményekkel jár: az orosz állampolgárok, akik kapcsolatba lépnek ezekkel a szervezetekkel, akár öt évig terjedő börtönbüntetést is kaphatnak. Az Amnesty International mellett korábban betiltották például a Szabad Európa Rádiót és a Greenpeace-t is.