Tudja, hogyan válassza ki a megfelelő kukorica hibridet? - Magyar Mezőgazdaság

Egy sikeres mezőgazdasági szezon megalapozásának első lépése a megfelelő fajta megválasztása. Ebben nyújt segítséget országos kukorica posztregisztrációs fajtakísérlet, melynek legújabb eredményeit most nyilvánosságra hozták.
A 2024-es év folyamán az ország kilenc különböző helyszínén 40 kukoricahibrid teljesítményét elemezték a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ), a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT), valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) keretein belül zajló országos kukorica posztregisztrációs fajtakísérlet során. A GOSZ, VSZT és NAK együttműködése már 18 éve nyújt megbízható kísérleti adatokat a kukoricatermesztők számára, ezzel támogatva őket a legjobb döntések meghozatalában.
Egy sikeres mezőgazdasági szezon alapjainak lerakása megköveteli a megfelelő növényfajta kiválasztását. Ebben a folyamatban a gazdálkodók számára rendkívül értékes és objektív támpontokat nyújtanak a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ), a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Az országos kukorica posztregisztrációs fajtakísérletek már 18 éve segítik a termelőket a legjobb választásban. A kísérletek lebonyolításának és felügyeletének feladatait a Fajtakísérleti Innovációs Tanács (FIT) végzi, biztosítva ezzel a szakmai megbízhatóságot és a gazdálkodók sikerét.
A hibrideket a vetést megelőzően kódolták, így a kísérlet kivitelezői és értékelői teljes mértékben függetleníteni tudták magukat minden olyan körülménytől, amely akaratlanul is befolyásolhatta volna őket munkájukban. A kísérleteket 9 helyszínen állították be: Bólyban, Gyulatanyán (öntözött), Hajdúböszörményben, Iregszemcsén, Kisbábolnán (öntözött), Muronyban, Püskiben (öntözött), Szegeden és Szombathelyen. A kísérleti helyszíneket évről-évre bővítik, hogy az ország minden régiójából érkezzenek adatok a kísérletbe. A kiértékelést az összes helyszín adatainak beérkezését követően a VSZT végezte. A szegedi kísérletet az előző évhez hasonló súlyos aszály károsította, ennek következtében az egész kísérlet kizárták. Szintén nem került be az értékelésbe viharkár miatt az igen korai éréscsoport Püskiben.
Az éghajlatváltozás következtében az időjárási szélsőségek egyre gyakoribbá váltak, ami számos stresszhelyzetet generál, érintve ezzel a mezőgazdasági vállalkozók mindennapjait. Különösen a stratégiai jelentőségű kukoricatermesztés szenved a legnagyobb mértékben a változásoktól. Az utóbbi évek tapasztalatai alapján országszerte komoly kihívásokkal kell szembenézni a kukorica sikeres termesztése terén.
A kísérletek módszertanát is folyamatosan fejlesztjük, sok-sok éve napirenden van az öntözés kérdése, így 2022 óta már öntözött körülmények között is vizsgáltuk a hibrideket, ismertette Takács Géza, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.
Papp Zsolt, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke hangsúlyozta, hogy a köztestület 2018-ban csatlakozott a GOSZ és a VSZT által irányított posztregisztrációs kísérletekhez. E kezdeményezésekre támaszkodva a NAK, a jogszabályi keretek figyelembevételével, egy ajánlati fajtalistát készít, amely segíti tagjait abban, hogy eredményesebben gazdálkodjanak és növeljék versenyképességüket. Annak érdekében, hogy a kísérletek során szerzett tapasztalatok minél szélesebb körben elérjék a gazdálkodókat, a legfontosabb hibridmutatókat a NAKlapban is publikálják.
Petőházi Tamás, aki a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöki posztját tölti be, úgy véli, hogy...
Ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy az ország különböző részein valós körülmények között teszteljék a kísérleteket. Ennek köszönhetően minden gazdálkodó számára nyitva áll a lehetőség, hogy megismerje, milyen eredményeket produkálnak az egyes kukoricahibridek a saját termőföldjeikhez leginkább hasonló adottságokkal rendelkező helyszíneken.
A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet. Utóbbiak kiértékelése az aratást és az adatok feldolgozását követően, nyáron várható.
A kukorica posztregisztrációs kísérleteinek eredményei mostantól megtekinthetők a Vetőmag Szövetség hivatalos weboldalán. Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy tájékozódj az új információkról!