Nem is sejtené, milyen módon profitálhat Magyarország Donald Trump vámpolitikájából.

Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump által bejelentett vámintézkedések alapjaiban alakíthatják át a globális kereskedelmi folyamatokat. A magyar kormány intenzíven vizsgálja a várható hatásokat mind az Európai Unió, mind Magyarország vonatkozásában. A magyar gazdasági tárca szerint Magyarország akár profitálhat is a kialakult helyzetből autóipari versenyképessége miatt.
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke 2025. április 2-án, magyar idő szerint este 10 órakor bejelentette, hogy az Egyesült Államok 10%-os vámtarifát vezet be a világ minden tájáról érkező termékekre. Különösen érdekes, hogy bizonyos országok esetében a vámtarifa mértéke magasabb: az Európai Uniónak 20%-os, míg Kínának 34%-os vámot kellene megfizetnie. A fejleményekről folyamatosan tájékoztatjuk olvasóinkat frissülő hírfolyamunkban.
Kérdéseinkkel megkerestük a Nemzetgazdasági Minisztériumot, hogy válaszoljanak az amerikai lépésre, amely jelentős hatással van a gazdasági folyamatokra.
A vámokkal kapcsolatos bejelentést követően két kérdést intéztünk a gazdasági minisztériumhoz:
"Az Amerikai Egyesült Államok elnöke, Donald Trump által bejelentett vámintézkedések gazdasági hatásait mind az Európai Unió mind pedig Magyarország vonatkozásában a kormány vizsgálja" - kezdték a választ.
Kiemelkedő jelentőséggel bír, hogy mindezen lépésekre a jelentős német autóipari szereplők miképpen reagálnak, amennyiben ugyanis jelentős beruházásokat hajtanak végre az USA-ban, úgy a bejelentett terheket elkerülhetik. Ezzel az intézkedések negatív hatásai mérsékelhetők
- magyarázták az Indexnek, majd így folytatták: "Megállapítható, hogy minden európai autógyártó jól járt, aki Magyarországon fektetett be és idehozta a termelését.
Ez megerősíti, hogy a Mercedes többféle autótípust kezd el gyártani Kecskeméten, míg a BMW is hamarosan elindítja a Neue Klasse modelljeinek gyártását debreceni új létesítményében.
Az autóipar versenyképessége a vámháború időszakában különösen fontossá válhat, mivel ez katalizátorként működhet a termelési kapacitások Nyugat-Európából Magyarországra történő áttelepítésében. Ennek következtében hazánkban a gyártás bővülése és új munkahelyek teremtése várható, ami jelentős gazdasági előnyöket hozhat.
Kiemelték, hogy "a bejelentett amerikai intézkedések összegzett hatását a bonyolult jellegéből adódóan még korai lenne értékelni."
Korábban Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere kifejezte véleményét az amerikai vámtarifák kapcsán, hangsúlyozva, hogy "az európai gazdaság, valamint az európai polgárok ismételten a brüsszeli politikai vezetés hiányosságainak következményeivel szembesülnek."
A helyzet az amerikai elnök tegnapi vámbejelentései után egyértelmű: "az Európai Bizottságnak tárgyalnia kellett volna! Minderre volt (lett volna) két és fél hónapjuk".