A gazdák akaratának figyelmen kívül hagyása nem vezethet zöld átmenethez - Magyar Mezőgazdaság

Az európai mezőgazdaság talán eddig soha nem találkozott annyi kihívással, mint manapság. Különösen a klímaváltozás az, amely nem csupán nehézségeket, hanem új lehetőségeket is teremt. A gazdák szerepe ebben a folyamatban kulcsfontosságú: nem csupán a problémák forrásaként, hanem a megoldások aktív alakítóiként kell rájuk tekintenünk.
Fontos eloszlatni azt a félreértést, miszerint a mezőgazdaság és a gazdák a klímaváltozás fő felelősei lennének. Nagy István agrárminiszter hangsúlyozta, hogy valójában ők a megoldás kulcsszereplői. Ezt a megállapítást tette az EU agrár-élelmiszernapok konferenciáján, amely kedden zajlott Brüsszelben.
A tárcavezető a rendezvényen arra hívta fel a figyelmet, hogy
A klímaváltozás egyre hangsúlyosabb és súlyosabb hatásai kiemelkednek a mezőgazdasági szektor kihívásai közül, amelyeket az uniós gazdálkodók nap mint nap átélnek. A miniszter hangsúlyozta, hogy a zöld átmenet nem valósulhat meg a gazdálkodók beleegyezése és aktív részvétele nélkül; ahhoz, hogy elérjük ezt a célt, elengedhetetlen, hogy megfelelő ösztönzőket kínáljunk számukra a fenntarthatóbb termelési módszerek alkalmazására. Csak ilyen módon érhetjük el a környezeti és fenntarthatósági szempontok közötti, mostanra megbomlott egyensúly helyreállítását – tette hozzá.
Nagy István kifejtette,
Különálló, független és két pilléres KAP-ra van szükség, amelyben kulcsszerepet kell kapnia a jövedelempótló közvetlen támogatásoknak, csakúgy, mint az életképes vidéki területeket támogató vidékfejlesztési intézkedéseknek. Emellett foglalkozni kell a generációs megújulás kérdésével, és kiemelten támogatni kell a fiatal gazdálkodókat a gazdaságátadás ösztönzésével, vagy földhöz jutásuk elősegítésével. A tárcavezető hangsúlyozta, a Mezőgazdasági és Halászati Tanács hétfői ülésén az agrárminiszterek egyhangú támogatásával tanácsi következtetéseket fogadtak el a gazdaközpontú 2027 utáni Közös Agrárpolitikáról.