Az időjárás nem ígér semmi jót: jelentős károk alakulhatnak ki a mezőgazdasági területeken - Agrárszektor.


Kistermelők és fiatal gazdák 50% kedvezménnyel regisztrálhatnak a rendezvényre!

A múlt héten gyakran volt esős időnk, több hullámban is nedves légtömegek érkeztek fölénk. Vasárnaptól csökkent a csapadékhajlam, kevesebb helyen és más csak kevés esett. Az elmúlt 10 nap során újabb jelentős, 20-50 mm csapadék hullott hazánkban, de délnyugaton és az ország középső részén még ennél is több esett. Ezzel szemben északon és helyenként az Alföldön nem érte el a 20 mm-t a csapadék. Március összességében meglehetősen csapadékos hónap lett, területi átlagban a szokásos mennyiség kétszerese hullott le. Tovább csökkent így a télen fölhalmozódott csapadékhiány: immár a 90 napos összeg is nagy területen meghaladja a szokásos értéket. Sokfelé telítődött a talaj felső 70-90 cm-es, délnyugaton és északkeleten az 1-1,5 méteres rétege is, helyenként belvízfoltok is megjelentek - derült ki a HungaroMet friss agrometeorológiai előrejelzéséből.

Az Alföld és a Dunántúl északi vidékein a telítettséghez viszonyítva vízhiány figyelhető meg, amely körülbelül 20-50 mm-t tesz ki a legfelső egy méteres rétegben. A helyzet március elejéhez képest jelentősen javult, és jelenleg kifejezetten kedvezőnek mondható. A hőmérsékletek az átlagos értékek felett mozognak; éjszakánként általában 5 és 10 Celsius-fok közötti hűvös levegő uralkodik, csupán ma reggel tapasztalhattunk gyenge fagyokat a szélcsendes északi fagyzugokban. Napközben a hőmérséklet jellemzően 15 fok körüli értékre emelkedik, a naposabb helyeken pedig akár a 20 fokot is elérheti, míg a tartós esőzések alatt a hőmérséklet 10 fok közelében marad. Az 5 cm-es mélységben mért talajhőmérséklet a múlt hét közepe óta 10 fok körüli értékeket mutat.

Az őszi vetések tavaszi fejlődése kedvező nedvesség és hőmérséklet hatására dinamikusan zajlik, a gyengébben áttelelt őszi búzatáblák is szépen erősödnek. A szántóföldekre a tartósan nedves talaj miatt csak ritkán tudtak gépekkel bejutni, de az elmúlt napok szeles időjárása segített a talajfelszín gyorsabb kiszáradásában. A korai csonthéjasok közül a kajszi és a mandula már szinte az egész országban virágba borult. Ugyanakkor a gyakori csapadék kedvezett a gombás megbetegedések elterjedésének is.

A hét végén várható fagyok komoly kihívásokat jelenthetnek a gyümölcstermesztők számára. A kajszibarack esetében, amely éppen a sziromhullás és a terméskezdemény fázisában van, a -1 vagy -2 Celsius fokos mínuszok már súlyos károkat okozhatnak. Az őszibarack virágzása szintén veszélyben van, hiszen -2, -3 fokos hőmérsékletnél a virágok károsodása megkezdődhet. Noha a kukorica vetéséhez szükséges talajhőmérséklet már elérte a 10 fokos határt, a jövő hétre prognosztizált lehűlés miatt érdemes lehet türelmesnek lenni a vetési munkálatokkal.

A folytatás sem ígér sok túl sok jót: szombatig még marad az enyhe idő, majd hidegfront érkezik záporokkal, néhol zivatarral. Vasárnapra sarkvidéki eredetű hideg légtömeg árasztja el térségünket, hózáporok is előfordulhatnak. A jövő hét első felében is lesznek felhők fölöttünk, záporok továbbra is előfordulhatnak majd.

Összességében az országos csapadék kialakulása nem valószínű, a várható záporokból 10 mm-nél kevesebb csapadék halmozódhat fel a jövő hét közepéig. A hőmérséklet azonban komoly problémát jelent majd, hiszen vasárnapra a nappali csúcsértékek csupán 4 és 9 fok között alakulnak. Hétfőtől pedig a fagyok is visszatérnek, ezért érdemes előre felkészülni a fagyvédelemre. Hétfő reggel a levegő hőmérséklete többnyire 0 és -5 fok között mozog majd, és a fújó szél tovább bonyolítja a fagy elleni védekezést, bár valamennyire csökkenti a hőmérséklet csökkenését a talaj közelében. Az északi áramlás továbbra is megmarad, de keddtől kezdve fokozatosan enyhül az időjárás. Az éjszakai lehűlés intenzitása jelentősen függ majd a felhőzet mennyiségétől, amely jelenleg még erősen változó. A talaj hőmérséklete a jövő hét elején várhatóan 5 fok körüli értékre csökken a felső 5-10 cm-es rétegben.

Related posts