Nincs mit tenni, cselekedni szükséges: csak így érhetjük el a magyar kukoricatermesztés jövedelmezőségét - Agro Napló.


Szombaton zárult le az idei AGROmashEXPO, amely évről évre a mezőgazdasági ágazat legfontosabb eseményei közé tartozik. Az esemény nyitónapján a Kukorica Kör Egyesület "Kockázatok kezelése a kukoricatermesztésben" címmel tartott szakmai fórumot, amelyen agrárszakértők és gazdálkodók osztották meg tapasztalataikat. A beszélgetéseken szó esett a

A Kukorica Kör Egyesület elkötelezett a hazai kukoricatermesztők támogatása iránt, és ennek érdekében a legújabb technológiák és innovatív megoldások bemutatására törekszik. Ennek jegyében a januári AGROmashEXPO-n egy órás fórumot szerveztek, ahol a kukoricatermesztés jövőjével, a felmerülő kockázatokkal és a kínálkozó lehetőségekkel foglalkoztak. Különös hangsúlyt kapott az aflatoxinnal kapcsolatos téma, amely az elmúlt év során a gazdálkodók számára komoly nehézséget jelentett – áll a közleményben.

A szakértők véleménye alapján az előző év eseményei hangsúlyozták a diverzifikáció, a bizonytalanság kezelése és az alkalmazkodás jelentőségét. Az energiaárak folyamatos emelkedése, a termelési költségek növekedése és a klímaváltozás olyan kihívások, amelyek újfajta gondolkodásmódot kívánnak meg a gazdálkodóktól.

Daoda Zoltán, az AGRO.bio szakmai igazgatója hangsúlyozta, hogy a fenntartható mezőgazdaság alapját a talaj egészsége képezi. Kiemelte, hogy a gondolkodásmódunknak nem csupán az aktuális évre kell fókuszálnia, hanem hosszú távú stratégiákra van szükség, hiszen a talajszerkezet javítása általában 2-3 éves időtávot igényel. Reng Zoltán, a Hungrana vezetője ehhez hozzátette, hogy a jövőbeli versenyképesség megőrzése érdekében elengedhetetlen a szemléletváltás és a tudásmegosztás. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az idei évben tapasztalt toxikus kukorica miatt a feldolgozóiparnak kénytelen-kelletlen import megoldásokhoz kell folyamodnia. Ezen kívül hangsúlyozta az öntözési rendszerek fejlesztésének jelentőségét, hiszen bár ez a téma évek óta napirenden van, a termőföldek csupán egy kis részét művelik öntözéssel.

Dusnoki Csaba gazdálkodó szerint az öntözés csak akkor lehet hatékony, ha a talaj megfelelő vízmegtartó képességgel rendelkezik. Ezt Daoda Zoltán is megerősítette, kiemelve, hogy a fenntartható mezőgazdaság érdekében elengedhetetlen a talaj állapotának javítása. Németh István (Magro.hu) szerint általánosságban véve a kukoricatermesztés kockázata a tudatossággal csökkenthető, ami pedig az információn alapszik. A szakember szerint a legnagyobb kockázata a rosszul időzített értékesítésnek van, amellyel egy egész szezon munkáját le lehet rombolni. A gazdálkodók egy jelentős része már lábon vagy közvetlenül a betakarítás után eladja a kukoricáját, holott a sokéves tapasztalat szerint, a több részletben és különböző időpontokban történő értékesítés nagyobb árbevétellel és így profittal kecsegtet - tette hozzá Németh István.

Sík Imre, RAGT Vetőmag Kft. country managere arról beszélt, hogy helyenként 3-4 éve gondot jelent az aszály, de az utóbbi 3 évből kétszer is súlyosbította a helyzetet a toxin. A kukorica versenyképességének fenntartására a vállalkozás nemesítői a mesterséges intelligenciával jelentősen fel tudták gyorsítani a nemesítést, amire nagy szükség van a klímaváltozás miatt - tette hozzá a szakembr, aki kiemelte, hogy a toxin elleni hatékony védekezés összetett. Az RAGT 2016 óta vizsgálja a hibrideinek a don- és az aflatoxint tartalmát, és jelentős különbség van a hibridek között is. A jó hibrid azonban még nem elég: nagyon fontos első lépésként a talaj megfelelő kezelése. A talajban a szármaradványok lebontásával a gyapottok bagolylepke áttelelését meg lehet akadályozni. Később, az érés folyamán a betelepülő nemzedékek elleni védekezés, majd a betakarítás jó időzítése is nagyon fontos - mondta tette hozzá Sík Imre.

Zsila József, a Bayer munkatársa, hangsúlyozta, hogy a kukoricanövény virágzásának időszakában a legsebezhetőbb a klimatikus stresszel szemben. Ennek érdekében javasolt egy változatos érésidejű hibridekből álló vetési portfólió kialakítása a termékenyülési kockázatok csökkentésére. Fontos, hogy a kukorica a virágzási szakaszba a lehető legjobb kondícióban kerüljön, ezért elengedhetetlen a minőségi magágy előkészítése, a precíz vetés a megfelelő talajhőmérsékleten, valamint a korai gyomkikapcsolás. A gyomviszonyok figyelembevételével javasolt a korai posztkezelés alkalmazása a gyommentesség biztosítása érdekében, így elkerülhetjük a később, kritikus fenológiai fázisban végzett gyomirtás szükségességét – tette hozzá a szakember.

Szabó István gazdálkodó véleménye szerint elengedhetetlen, hogy új fajtákat és korszerű technológiákat vezessünk be a mezőgazdaságba. Szerinte a gazdák szemléletmódja is alapvető változáson kell, hogy átessem. A régi beidegződések elhagyása mellett a tudás folyamatos bővítése és új genetikai megoldások, valamint innovatív technológiák alkalmazása elengedhetetlen. Gyakran a gazdálkodók csak a nehéz időszakokban kezdenek el azon gondolkodni, hogyan javíthatnának a munkájukon, ilyenkor merül fel bennük a kérdés, hogy a szomszéd kukoricája miért tűnik zöldebbnek. Szabó István hangsúlyozza, hogy a termelők motivációja nem csupán a profit kell, hogy legyen, hanem a fenntarthatósági szempontok is legalább olyan fontosak. Emellett arra is figyelmeztet, hogy a gazdák ne csak az egyéves eredményeket vegyék figyelembe, hanem legalább 5 év átlagát is mérlegeljék döntéseik során.

A Finanszírozási kockázatok a termesztésben című szakmai fórum izgalmas és tartalmas beszélgetésnek adott otthont, amely a szűkebb körben, az egyesület standjánál zajlott. Fórián Zoltán (ERSTE Agrárközpont) és Zsarnóci Csaba (OTP Agrár) osztották meg tudásukat a résztvevőkkel az idei évre vonatkozó támogatási lehetőségekről, hitelformákról, valamint a mezőgazdasági tevékenységekhez kapcsolódó kockázatokról. A szakértők véleménye szerint a piaci helyzet és a jogszabályi változások alapos megértése kulcsfontosságú a sikeres gazdálkodáshoz.

Az elmúlt év során az agrárhitelezési piacra jelentős hatással volt a pályázatokra való felkészülés. A pályázatok iránti óriási érdeklődés is tükrözi ezt a tendenciát. Mivel jelenleg bírálati és további kiírási szakaszban vagyunk, várhatóan az idei év második felében, valamint a következő évben érezhetően fel fog gyorsulni az agrárhitelezés. Különösen üdvözöljük a kamattámogatási és kezességi díjtámogatási konstrukciókat, és örömmel tájékoztatjuk, hogy készen állunk a részvételre – a szükséges nyilatkozatunkat már benyújtottuk.

Fórián Zoltán hangsúlyozta, hogy a bankok közötti versenyben kiemelt szerepet kap az agrárpiaci szakmai felkészültség. Az árazás terén nem sok mozgástér áll rendelkezésre. Most, amikor az agrárium összes gazdálkodási körülménye egyszerre, egymás hatását felerősítve változik, különösen fontos olyan banki partnert választani, aki valóban támogatja a gazdákat agrárstratégiai döntéseik meghozatalában.

Related posts