Olaszország egyik legrejtélyesebb titkos folyosója most először tárja ki kapuit a nagyközönség előtt.

A titokzatos folyosó Firenze elitjének egyfajta titkos átjárójaként szolgált, lehetővé téve számukra, hogy észrevétlenül közlekedhessenek, távol az egyszerű polgárok kíváncsi pillantásaitól. Most először a történelem során a nagyközönség előtt is megnyílt a Corridoio Vasariano, más néven Vasari-folyosó, felfedve e rejtett útvonal varázsát és jelentőségét.
A 750 méter hosszú folyosót Giorgio Vasari építész tervezte az uralkodó Medici-dinasztia számára 1565-ben.
A Cosimo de' Medici számára, mindössze öt hónap alatt elkészült folyosó Firenze három leghíresebb helyszínét köti össze: a Palazzo Vecchiot (amely a város politikai központja volt), az Uffizi Galériát (amely egykor az uralkodók hivatalaként szolgált) valamint a Palazzo Pittit, ahol a nemesi család élt. A folyosó lehetővé tette számukra, hogy az otthonuk és hivataluk között anélkül közlekedhessenek, hogy az átlag emberek megzavarták, vagy ellenségeik megtámadhatták volna őket.
A Corridoio Vasariano, vagyis a Vasari-folyosó ma egy olyan "titkos" átjárót kínál Firenze legismertebb látványosságai felett, amely lenyűgöző kilátást kínál anélkül, hogy az embert a városi tömeg zavarná. Miközben a tömeg a Ponte Vecchión - Firenze híres, üzletekkel beépített középkori hídján - hömpölyög, a folyosó kellemes magányában sétálók ugyanazt a kilátást élvezik a város felett, éppen csak a tömeg kellemetlensége nélkül.
A folyosó különleges panorámáját a magassága adja, hiszen a sétány épületek, paloták és tornyok csúcsain kanyarog, sőt, még a Ponte Vecchio tetőjét is érinti.
A folyosó fő szakasza, amely az Uffizitől a Palazzo Pitti melletti Boboli-kertig tart, pénteken nyílt meg a nagyközönség előtt. Ez az első alkalom a történelem során, hogy a nagyközönség is birtokba vegye. Évszázadokon át a toszkán nagyhercegek magántulajdonú folyosója volt - olyan privát hely, ahová még a személyzet tagjai sem léphettek be.
A folyosó az utóbbi évtizedekben már hozzáférhetővé vált azok számára, akik hajlandók voltak horribilis összegeket áldozni az exkluzív élményért. 2016-ban azonban egészségügyi és biztonsági megfontolások miatt bezárták. Jelenleg a belépő ára 20 euró, és a látogatókat 25 fős csoportokban vezetik végig az élményen.
A Corridoio az Uffizi második emeletéről indul, ahol ajtók és lépcsősorok után egy freskókkal díszített, magas mennyezetű helyiségbe ér. Innen ismét lefelé ereszkedik, majd valódi folyosóvá alakul: egy terrakotta téglával burkolt fedett sétánnyá, jobb oldalt utcákra néző lőrés ablakokkal, illetve nagy négyzet alakú ablakokkal, amelyek az Arno-folyóra néznek.
Ezután a Ponte Vecchio tetején húzódó sétányt járja be, félúton panorámaablakokkal, amelyeket Benito Mussolini diktátor rendelt meg. Ezen a különleges folyosón kísérte végig Adolf Hitlert, aki lenyűgözve állt meg a gyönyörű látvány előtt. Érdekes módon Hitler a második világháború során döntött úgy, hogy megkíméli a Ponte Vecchiót, míg a város többi hidját elpusztíttatta.
A Ponte Vecchiót elhagyva a folyosó egy középkori tornyot kerül meg, majd a XVI. századi díszkút, a Grotta del Buontalenti mellett kiér a Boboli-kerthez. A látogatókat ezután a Palazzo Pittibe kísérik, ahol vagy egyedül folytathatják látogatásukat, vagy a nagy udvaron keresztül távozhatnak.
A túra során összesen 106 lépcső vár ránk, de a fogyatékkal élők számára mozgólépcsők biztosítanak kényelmesebb haladást.
Simone Verde, az Uffizi múzeum igazgatója a CNN-nek nyilatkozva kifejtette, hogy a folyosó egy igazi "mitikus helyszín a nyugati kultúrában", amely korábban csupán "kevesek számára volt hozzáférhető". Ez a különleges átjáró Firenzében a Mediciek hatalmas "fellegvárai" között teremtett összeköttetést.
Míg a XVIII. század óta a folyosót több mint ezer műalkotás, köztük egy impozáns önarcképgyűjtemény díszítette, mára a falak üresen állnak, így visszaidézve az 1500-as évek autentikus atmoszféráját. Verde megjegyezte, hogy a jövőben néhány kiválasztott művet mégis elhelyeznek itt, hogy gazdagítsák a teret.
A látogatók egy különleges perspektívából tapasztalhatják meg a város varázsát, ahogy egykor csak a kiváltságosok tehették. Miközben a szállodák és irodák ablakain keresztül leselkednek, a Ponte Vecchián sétálva a tömeg fölé emelkednek, végül pedig bepillantanak a Santa Felicita templom szent falai mögé. Éppen úgy, ahogy egykor a Mediciek is felfedezték Firenze titkait.
Azonban nem állnak rendelkezésre részletes ismertetők, és a csoportkísérők sem kínálnak tárlatvezetést. Ezért azok számára, akik szeretnék mélyebben megismerni a folyosó történetét, javasolt, hogy látogatás előtt tanulmányozzák a helyszínhez kapcsolódó információs anyagokat.
A jegyek ára 43 euró a galéria és a folyosó látogatására, amely lehetőséget biztosít 2 órás tartózkodásra a galériában, mielőtt a túra a folyosóra folytatódna. Érdemes figyelni az időzítést, mivel a látogatókat nem engedik vissza a galériába. Alternatív megoldásként a látogatók 20 euró felár ellenében bővíthetik a már megvásárolt Uffizi-jegyüket, amennyiben vannak szabad helyek. Minden hónap első vasárnapján ingyenes a belépés, de a következő hónapokra már minden időpont elfogyott.