Orbán Viktor: Úgy látszik, vétót emeltem, de idővel kiderül, hogy ezekre a célokra nincs elegendő forrásunk.


Magyarország és a másik 26 ország között eddig is volt véleménykülönbség, de most ezt nem lehet áthidalni, most pedig az Egyesült Államok békepárti része és 26 uniós ország között áll fenn a vita - jelentette ki a Kossuth Rádióban Orbán Viktor, aki Brüsszelből jelentkezett.

Miért lenne Európa esélyesebb, ha az amerikaiak visszavonulnának? Hiszen minden utolsó centünket is arra a konfliktusra költjük.

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy Ukrajna támogatásának gazdasági hatásait nehezen tudjuk elviselni; ha mégis, az rendkívüli nehézségekkel járna. A béke melletti állásfoglalás helyett a többi résztvevő úgy döntött, hogy Ukrajnának folytatnia kell a harcot – fogalmazott a miniszterelnök. Ezen kívül megemlítette, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is jelen volt a csúcstalálkozón, ahol világosan kifejtette véleményét.

Orbán Viktor kiemelte, hogy az európai országok anyagi támogatást kívánnak nyújtani az ukrán hadsereg működéséhez, amely jelenleg 800 ezer főt számlál. A háború után azonban egy egymilliós hadsereg fenntartása válik szükségessé. Ukrajna állami struktúrája jelenleg nem működik zökkenőmentesen, így nemcsak a hadsereg, hanem magának az államnak a finanszírozása is elengedhetetlen. Emellett fontos, hogy saját országunkat is megerősítsük, és figyelembe kell venni Ukrajna uniós tagsági törekvéseit is.

A háború költségeit valakinek mindig meg kell térítenie. Az amerikaiak azonban már kivonultak ebből a játékból. Ha az európaiak folytatják, könnyen lehet, hogy az utolsó centünket is elveszítjük ennek a konfliktusnak a oltárán - figyelmeztetett.

Nincs elegendő forrás, ezt át kell értékelni.

Úgy tűnik vétóztam, de hetek múlva ki fog derülni, hogy ezekre a célokra nincsen pénz - fogalmazott a miniszterelnök. Előbb utóbb kikényszeríti az élet, hogy a háborút támogató országok meggondolják magukat - jelentette ki a miniszterelnök, aki szerint nem csak ő gondokodott így, de neveket nem említett.

A véleménye szerint Ukrajna csak akkor válhat az Európai Unió tagjává, ha minden tagállam egyetértene ezzel. Hangsúlyozta, hogy nem a tárgyalások felgyorsítása a cél, hanem minden egyes apró részlet alapos mérlegelése. Felhívta a figyelmet arra is, hogy Ukrajna jelenleg még nem része az uniónak, de a két fél közötti kereskedelmi kapcsolatok már megnyíltak. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy ez a helyzet komoly nehézségeket okozott a helyi gazdák számára, akik szinte tönkrementek ebben a folyamatban.

A legelső veszélyeztetett csoport az ukrán tagság esetén, azaz agrárium. Ukrajnában génmódosított, nagy mennyiségű áru jön, amit ha rázúdítanak Magyarországra, tönkremennek a gazdák

- jegyezte meg Orbán Viktor. Kiemelte, hogy a munkaerő szabad áramlásának kérdése is jelentős problémát jelent: Magyarországon 30-40-50 ezer dolgozó hiányzik, de a miniszterelnök véleménye szerint csak ennyi vendégmunkás fogadására van lehetőségük külföldről, ennél több nem lehetséges.

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy sikerült megóvnunk a határainkat, ám az Európai Unió folyamatosan kifogásolta ezt a lépést, sőt, Magyarországot arra próbálta rávenni, hogy változtasson megközelítésén. Ennek következményeként büntetések kivetésével is szembesültünk. A miniszterelnök kiemelte, hogy a magyar társadalom túlnyomó része egységesen támogatja az eddigi intézkedéseket. Rámutatott, ha a magyar állampolgároknak piaci árat kellene fizetniük, akkor a nyereség a nagyvállalatok zsebébe vándorolna.

Ha nem létezne a rezsicsökkentés, akkor a magyar családoknak évente több százezer forinttal kellene többet költeniük. Brüsszelben találhatók azok, akik ennek a lépésnek ellenállnak, míg Magyarországon még a Tisza is ellene szól, hiszen véleményük szerint ez csupán üres ígéret.

- jelentette ki a miniszterelnök.

Az árcsökkentés ügyében a kormányfő kifejtette, hogy van egy pozitív fejlemény: a folyamat előrehalad, de sajnos a sebesség nem elegendő. Szeretnék elkerülni az árak hatósági szabályozását, azonban ha nem mindenki veszi komolyan az árcsökkentést, kénytelenek lesznek bevezetni ezt a megoldást. Szólt arról is, hogy létezik egy határ, amit nem szabad átlépniük. Cselekvési lehetőségük mindössze egy hét maradt - emelte ki Orbán Viktor.

A miniszterelnök a guruló dollárok témáját is érintette, hangsúlyozva, hogy nem engedhetjük meg, hogy amerikai forrásokból formálják a közvéleményt.

Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok gyorsan a segítségünkre sietett, mivel ők maguk is elismerték, hogy az előző amerikai kormány idején nem minden döntés volt helyes. Azt is megjegyezte, hogy a befolyásvásárlásra vonatkozó gyakorlat jelentős pénzügyi forrásokat irányzott Magyarországra is.

Amerikában már takarítanak, de rossz dollárok Brüsszelből is érkeztek, hogy ne a magyar érdekek érvényesüljenek - fogalmazott. Ez még fölháborítóbb is, hiszen ez a mi pénzünk is, tehát az általunk is befizett pénzből küldtek vissza pénzt, hogy befolyásolják a közvéleményt, például a rezsicsökkentés ügyében

Related posts