Orosz védelmi minisztérium: Kijev dróntámadást indított a Török Áramlat ellen.

Dróntámadást kísérelt meg Ukrajna a Török Áramlat gázvezeték egyik kompresszorállomása ellen Anapa közelében, hogy megszakítsa az Európába irányuló gázszállítást - közölte a hétfőn az orosz védelmi minisztérium.
2025. január 11-én a kijevi kormány gázszállítási tevékenységeket akart megzavarni az európai államok felé, amikor kilenc drón típusú repülőgépet vetett be a Gaj-Kodzor faluban található Russzkaja kompresszorállomás ellen. Ez az állomás kulcsszerepet játszik a Török Áramlat gázvezeték működésében és a gázellátás biztosításában. A Moszkvában kiadott hivatalos közlemény szerint a támadás célja az volt, hogy megnehezítse a gázszállítást.
A gázvezeték 2020 januárjában kezdte meg működését, és célzott kapacitása évi 31,5 milliárd köbméterre rúg. Az Északi Áramlat gázvezetékek felrobbanása után ez az egyetlen megbízható szállítási vonal, amely biztosítja az európai piac orosz üzemanyaggal való ellátását.
Az orosz katonai tárca szerint az összes drónt lelőtték, az egyikük roncsai kisebb kárt okoztak a gázmérőállomás épületében és berendezéseiben. Személyi sérülés nem történt.
A Gazprom gázipari vállalat munkatársai azonnal helyreállították a berendezéseket. A közlemény szerint a kompresszorállomás normál üzemmódban szivattyúzza a gázt.
Dmitrij Peszkov, az orosz elnöki sajtótitkár, pénteken újabb amerikai szankciók bevezetésére reagálva nyilatkozott hétfőn az újságíróknak. Kijelentette, hogy a büntetőintézkedések hatására lehetetlen "elvágni" az orosz energiaexport útvonalait. Hozzátette, hogy az orosz olajszektor sokkal ellenállóbb, mint azt a szankciók kezdeményezői gondolják. Peszkov hangsúlyozta, hogy Oroszország képes alkalmazkodni a változó piaci körülményekhez, és megtalálja a módját, hogy folytassa energiaexportját, függetlenül a nemzetközi nyomásgyakorlástól.
Peszkov véleménye szerint Oroszország aktívan keresni fogja az energiaellátás alternatív útvonalait, hogy csökkentse a szankciók által okozott károkat. Kijelentette, hogy a Kreml úgy véli, az Egyesült Államok továbbra is "nem hagyományos eszközökkel" próbálja meg gyengíteni az orosz vállalatok pozícióját. Ugyanakkor az orosz hatóságok optimistán állnak hozzá, és bíznak abban, hogy sikerül ellensúlyozniuk ezeket a hatásokat.
Kifejezte meggyőződését, miszerint a szankciók "csupán a nemzetközi energiapiacok bizonyos fokú destabilizációjához vezethetnek", ideértve az olajpiacokat is.