Paul McCartney-t aggasztja, hogy a zenészek mennyire kiszolgáltatottak a mesterséges intelligencia hatásainak.


Véleménye szerint a megfelelő jogi védelem hiánya nem csupán az ellehetetlenülésükhöz, hanem a kreativitás folyamatos csökkenéséhez is hozzájárulhat.

Paul McCartney-t aggasztja, hogy a mesterséges intelligencia mekkora teret hódít magának a művészetben is, és attól tart, hogy a zenészek megélhetése egyre inkább az ellehetetlenülés felé halad. Erről a BBC-nek beszélt, az apropó pedig az volt, hogy a brit kormány változtatásokat tervez a szerzői jogi törvényben.

A javasolt módosítások lehetőséget biztosítanak arra, hogy a mesterséges intelligencia fejlesztői az interneten fellelhető művészeti anyagokat felhasználhassák a modellek tökéletesítésére, mindezt a jogtulajdonosok beleegyezésével. A generatív programok hatalmas mennyiségű, online elérhető adatot használnak fel – legyenek azok szövegek, képek vagy zenei alkotások – új és eredeti tartalmak létrehozásához. A kormány szándéka szerint a cél egy olyan szerzői jogi keretrendszer kialakítása, amely valós ellenőrzést, átláthatóságot és jogi biztonságot biztosít az alkotók számára, így védve az ő érdekeiket is.

McCartney hangsúlyozza, hogy a mesterséges intelligencia zeneiparba való integrációja zűrzavaros helyzeteket, "lenyúlásokat" és a kreativitás fokozatos eltűnését idézheti elő. Nem ő az egyedüli, aki így vélekedik: a törvénymódosítás ellenzői is arra figyelmeztetnek, hogy a legnagyobb problémát az jelenti, hogy egy művész képtelen lenne több ezer mesterséges intelligencia szolgáltatóval kommunikálni arról, hogy elutasítja a saját művészeti alkotásaik felhasználását. Ezen kívül szinte lehetetlen lenne nyomon követni, hogy ezek az alkotások végül felhasználásra kerülnek-e vagy sem. McCartney továbbá kiemelte, hogy szerinte a zenét létrehozó művésznek kellene megkapnia a pénzügyi elismerést, nem pedig a technológiai gigacégeké a jogokból.

McCartney 2023-ban egyébként Ringo Starral együtt maga is használta a mesterséges intelligenciát: a mesterséges intelligencia segítségével alkották újra John Lennon hangját egy 1970-es dalfelvételről, ami soha nem jelent még meg. Így született meg a Now and Then című Beatles-dal, aminek végül nagy sikere lett, többek között Grammy-díjra is jelölték.

Related posts