Pistorius: Kijev továbbra is élvezheti közös katonai támogatásunkat | Demokrata

Pistorius, a német védelmi miniszter, valamint John Healey brit és Rusztem Umarov ukrán védelmi miniszter közös sajtótájékoztatót tartottak a NATO központjában, miután részt vettek az Ukrajna Védelmi Kapcsolattartó Csoport (UDCG) ülésén, amely Kijev katonai támogatásának előmozdítását célozta. A fórumot Németország és az Egyesült Királyság irányította. A német miniszter kiemelte, hogy a jelenlegi ukrajnai helyzet rendkívül súlyos, mivel Oroszország továbbra is intenzív támadásokat indít, amelyek során civil lakóövezetek is célponttá válnak, így számos áldozatot követelve, köztük kilenc gyermek életét is.
Ezek az agresszív lépések azt bizonyítják, hogy Oroszország nem törekszik békére. Véleménye szerint a helyzet megoldásához Ukrajnának erős hadseregre van szüksége, mert csak így jöhet létre igazságos és tartós béke. A nemzetközi partnerek különböző módokon támogatják Ukrajnát, többek között azzal, hogy segítik saját védelmi képességei fejlesztésében. Ennek érdekében a támogatók tematikus, képességalapú koalíciókat hoztak létre, amelyek mindegyikében már jelentős előrelépést értek el - tette hozzá.
Németország bejelentette egy új, képességalapú koalíció létrehozását, amely Ukrajnával és egyéb partnerekkel együttműködésben működik, így már összesen kilenc ilyen koalíció van jelen. Az újonnan alakult csoport fókuszában Ukrajna elektronikai hadviselési képességeinek fejlesztése áll, különös figyelmet fordítva a kommunikációs rendszerekre, az ellenséges jelek zavarására, a drónok elleni védekezésre, valamint a navigációs technológiákra.
Pistorius hangsúlyozta, hogy a német szövetségi parlament jóváhagyott egy új, 2029-ig tartó katonai finanszírozási csomagot, amely több mint 11 milliárd eurót jelent. Már az idén megkezdődnek a légvédelmi rendszerek, rakéták, önjáró tarackok, harcjárművek és harckocsik szállítmányai, valamint lőszerek is érkeznek. A javítási lehetőségeket Ukrajnán belül is bővítik, és keretmegállapodásokat kötnek az ipar képviselőivel a szükséges pótalkatrészek biztosítása érdekében. Továbbá, Németország elkötelezetten folytatja az ukrán katonák kiképzését különböző területeken.
Azt is elmondta, hogy Németország eddig négy Patriot légvédelmi rendszert adott Ukrajnának, de jelenleg nem tud többet biztosítani, mert a következő szállítmányokat csak 2027-től kapja meg a Raytheon amerikai fegyvergyártó cégtól. Addig is Németország világszerte keresi a hasonló rendszereket, valamint pénzügyi forrásokat próbál előteremteni vásárlásra, és támogatja a védelmi ipar kapacitásbővítését, hogy több ilyen rendszer legyen elérhető a jövőben - tette hozzá. John Healey brit védelmi miniszter bejelentette, hogy az Egyesült Királyság idén rekordösszeget, 450 millió fontot költ katonai támogatásra Ukrajnának.
"Azonnali 350 millió font értékű támogatást kínálunk, amely közvetlenül Ukrajna harcoló katonáihoz jut el a frontvonalban. A csomagban radarrendszerek, páncéltörő aknák és több százezer új drón szerepel, míg a fennmaradó összeg a haditechnikai eszközök javítására és karbantartására lesz felhasználva."
- jelentette ki. Hozzátette, hogy a pénteki tanácskozáson a támogató országok által bejelentett új katonai támogatási vállalások összértéke már meghaladja a 21 milliárd eurót. Emlékeztetett arra, hogy Oroszország egy hónappal ezelőtt visszautasította Trump amerikai elnök békejavaslatát, miközben Putyin orosz elnök továbbra is a békéről beszél, de elutasítja a tűzszünetet, halogatja a tárgyalásokat, és folytatja a támadásokat ukrán katonai és civil célpontok ellen. "Ezért az UDCG most egy kulcsfontosságú időszakban ülésezik, hiszen 2025 döntő év lesz ebben a háborúban - és ez a pillanat rendkívül fontos. Most van itt az ideje, hogy a védelmi iparunk megfelelően reagáljon a kihívásokra, hadseregeinknek cselekedniük kell, és kormányainknak határozott fellépést kell tanúsítaniuk" - hangsúlyozta.
Rusztem Umarov, az ukrán védelmi miniszter, a közelmúltban bejelentette, hogy az Egyesült Államok képviselője részt vett az UDCG ülésén, ami egyértelműen jelzi, hogy Washington továbbra is elkötelezett Ukrajna támogatása mellett. Umarov kiemelte, hogy Zelenszkij ukrán elnök kifejezett kérésének megfelelően a légvédelem, különösen az új Patriot rendszerek beszerzése lesz a hangsúlyos terület a jövőbeni támogatások során. Kaja Kallas, a kül- és biztonságpolitikáért felelős főképviselő, a tanácskozást megelőzően bejelentette, hogy az EU tagállamai idén már több mint 23 milliárd euró értékben nyújtanak katonai támogatást Ukrajnának, ezzel túllépve a tavalyi 20 milliárd eurós keretet.
Kiemelte, hogy habár az európai támogatás mértéke emelkedett, további erőfeszítések szükségesek. Kallas véleménye szerint Oroszország folyamatosan igyekszik megerősíteni a helyzetét, amit a közelmúltban civil célpontok ellen végrehajtott halálos támadások is tükröznek, még akkor is, ha a harctéren nem mutatkozik gyors előrehaladás. Emlékeztetett arra, hogy Ukrajna már négy hete javasolt egy feltétel nélküli tűzszünetet, amelyre Oroszország érdemi válasz nélkül maradt. "Ezért sürgős nyomást kell gyakorolnunk Oroszországra, mert mindazok, akik a vérontás leállítását sürgetik, most be kell bizonyítaniuk, hogy ezt valóban komolyan gondolják" - tette hozzá.