Fényesen csillogó innováció: a gyémánt szó szerint hűti a chipet!

A gyémánt rendkívül hatékony hővezető anyag, sokkal jobban teljesít ebben a tekintetben, mint a réz, ami miatt kiváló választás lehet elektronikai eszközök, például grafikus processzorok hőelvezetésére – állítja egy amerikai vállalat. A megoldásuk annyira ígéretes, hogy jelentős támogatásokhoz juthatnak az Egyesült Államok kormányzati finanszírozásának keretein belül.
A chiphűtés reményteli jövőjét ígéri az Akash Systems gyémánthűtése, miután ez a megoldás állítólag 10-20 Celsius fokkal csökkentheti a GPU úgynevezett forró pontjainak a hőmérsékletét, potenciálisan a felére csökkenheti a hűtéshez szükséges ventilátorsebességet, 25 százalékkal több túlhajtást tesz levetővé és megkétszerezi a szerver élettartamot. Összességében az adatközpontok akár több millió dolláros fűtési költséget is megtakaríthatnak.
A helyzet annyira izgalmasnak bizonyult, hogy az Akash Systems egy nem kötelező érvényű szerződést kötött az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériumával, amely 18,2 millió dollár közvetlen támogatást és 50 millió dollár szövetségi és állami adójóváírást foglal magában a CHIPS törvény keretein belül. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ez csupán egy előzetes megállapodás, és számos kihívást kell még leküzdeni ahhoz, hogy a támogatás és az adójóváírás véglegessé váljon.
Az Akash Systems technológiai részleteiről meglehetősen szűkszavúan nyilatkoztak. Azonban annyit érdemes tudni, hogy mivel a (szintetikus) gyémánt nem rendelkezik elektromos vezetőképességgel, ezért vezető anyagokkal, mint például gallium-nitrittel kombinálják, hogy félvezetőket állítsanak elő.
Ez a fúziós technika ötvözi a két világ legjobbjait, kiemelve a gyémánt kiemelkedő, ötvenszer jobb hővezető képességét a rézhez képest, amely ideálissá teszi a hő elvezetésére. Az Akash Systems megfogalmazásában a gyémánthűtés (Diamond Cooling) a szintetikus gyémánt anyagok kiváló hővezetési tulajdonságait kombinálja a modern elektronikai rendszereket tápláló félvezetőkkel. Ezzel egy új, innovatív anyagot hoz létre, amely nemcsak hogy hatékonyan vezeti el a hőt, hanem fokozza az energiahatékonyságot, javítja a rendszerszintű teljesítményt és meghosszabbítja az elektronikai eszközök élettartamát is.
Az Akash Systems újraértelmezi a műholdas kommunikáció jövőjét a gyémánthűtéses technológiájával, amely a hőelnyelő anyagok különleges tulajdonságaira épít. Ennek köszönhetően az adatátvitel sebessége ötször-tízszeresére nő, miközben a rendszer megbízhatósága is jelentősen javul. Továbbá, a technológia 50%-kal csökkenti az alaktényezőt, ami új lehetőségeket nyit meg a műholdak tervezésében és üzemeltetésében. A vállalat egy érdekes videót is megosztott, amely bemutatja az innovatív megoldás részleteit.
A korábban említett számok valóban ígéretesek, és reálisan is megvalósulhatnak, amennyiben a megoldást a CHIPS törvény keretein belül működő tisztviselők valószínűleg szigorú ellenőrzés alá vonják. Ha végül tényleg megkapják a szükséges támogatást, az különösen figyelemre méltó lesz, hiszen a legtöbb CHIPS Act keretében támogatott vállalat a technológiai szektor óriásainak sorát gyarapítja, mint például az Intel, a Samsung és a TSMC, vagy éppen a félvezetők gyártásával foglalkozó új alapítók. Sajnos a kisebb cégek és a technológiai startupok viszonylag ritkán kerülnek be a támogatottak közé.