Repülőraj helyett inkább földbeálló gazdaságot választanék.

A gazdasági eredményekről is volt szó napirend előtt hétfőn az Országgyűlésben.
Vajda Zoltán MSZP-s képviselő azt mondta, a kormány 2025-re vonatkozó ígéretei nagy gazdasági növekedésről és repülőrajtról szóltak, ehelyett földbeálló gazdaságot kaptak a magyarok.
Az előző negyedévhez képest két tizeddel csökkent a gazdaság teljesítménye. Az elemzők úgy vélik, hogy nemcsak az első negyedév, hanem a második is kedvezőtlen tendenciát mutathat - tette hozzá.
Nagy Márton, a nemzetgazdasági miniszter, kritikák kereszttüzébe került, mivel sokan úgy vélik, hogy „földbe állította szeretett hazánk közgazdaságát”. A miniszter ahelyett, hogy átvállalná a felelősséget, az ukrajnai háború pénzügyi terheire hivatkozik, mint teljesítménye magyarázatára. Vajda Zoltán véleménye szerint a kormány által bevezetett különféle megállítások után itt az ideje, hogy egy „stop Marcinak” intézkedést is bevezessenek.
Az MSZP képviselője bejelentette, hogy a következő évi választások után az új kormány elkötelezett amellett, hogy visszahozza az uniós támogatásokat, reális céldátumot tűz ki az euró bevezetésére, és véget vet a jelenlegi kormány azon gyakorlatának, amelyben egyes gazdasági szereplőket ellenségként kezelnek. Ezen kívül megszüntetik a tavaszi költségvetés-elfogadás eddigi gyakorlatát is.
Fónagy János, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára a válaszában megemlítette, hogy Vajda Zoltán felszólalása a korai választási kampány egyik lényeges elemének tekinthető.
A háború eseményei kapcsán hangsúlyozta, hogy a határokon túl zajló konfliktusok komoly hatással bírnak a magyar gazdaságra. Ugyanakkor kiemelte, hogy nem az okok feltárása a lényeg, hanem az, hogy elérjék a 2025-re vonatkozó céljaikat.
Az első negyedév adatairól szólva emlékeztetett: ebben az időszakban olyan egyszeri kifizetések terhelték a költségvetést, mint a 13. havi nyugdíj és az állampapírkötvények minden korábbinál nagyobb kamatkifizetése. Hangsúlyozta: egy évet csak az év végén lehet értékelni.