A kutyák szaglása között óriási eltérések rejlenek – ezt fontos figyelembe venni!


A kutatás során egy egyszerű, mégis eredményes módszert, a Természetes Keresési Feladatot használták fel.

Egy új, átfogó magyar kutatás értékes betekintést nyújt abba, milyen tényezők befolyásolják a családi kutyák szaglási képességét. Meglepő módon a terelőkutyaként ismert border collie jobban teljesített egy egyszerű keresési feladatban, mint néhány vadászkutyafajta, például a golden retriever, a magyar és német vizsla, valamint a basset hound és a véreb. A kutatás eredményei a Scientific Reports tudományos folyóiratban jelentek meg.

Az ELTE Etológia Tanszék tudósai több mint ötszáz különböző fajtájú családi kutya szaglási képességeit elemezték.

Arra voltak kíváncsiak, hogy az eredetileg szaglásra (pl. kopók), együttműködésre (pl. juhászkutyák) vagy mindkettőre (pl. vizslák) szelektált fajták között van-e különbség a keresési teljesítményben. Emellett azt is elemezték, hogy a kutyák kiképzettsége és személyisége befolyásolja-e az eredményességet.

Érdekes módon a terelőkutyaként elhíresült border collie egy egyszerű keresési feladat során felülmúlta néhány vadászkutyafajtát - fotó: pixabay.com

A kutatók egy izgalmas és egyszerű kísérletet végeztek, amelyben a Természetes Keresési Feladatot használták, amelyet korábban már farkasok esetében is sikeresen alkalmaztak. A vizsgálat során a kutyáknak egy cserépsor alatt elrejtett jutalomfalatot kellett felfedezniük, mindezt anélkül, hogy bármilyen külön tréningben részesültek volna. Csak a természetes táplálékszerző ösztöneikre támaszkodva kellett navigálniuk a feladatban.

A tesztet egy kísérletvezető figyelte, aki nem tudta, hol van az elrejtett falat, így objektíven rögzítette, hogy a kutya spontán jelzett-e valamelyik cserépnél (pl. manccsal érintette, orral bökdöste, vagy leült mellé).

A feladat három nehézségi szintből áll; az első csupán előtesztként szolgál, amelyből kiderül, hogy a kutyák megértették-e a feladatot, motiváltak voltak-e, és nem próbálkoztak-e alternatív módszerekkel. A harmadik szintet teljesítők voltak a legjobbak.

Fedezd fel a műtrágya-megtakarítás új dimenzióját a Kverneland Optima PUDAMA segítségével! Cikkünk további részletei az ajánló alatt várnak rád. Hirdetésünkben bemutatjuk, hogyan érheted el a maximális hatékonyságot a mezőgazdaságban.

Együttműködés, amely hiteles válaszokat ad az agrárium kihívásaira! Fedezd fel a közös erőfeszítések erejét, és tapasztald meg, hogyan formálhatjuk együtt a jövőt a mezőgazdaságban!

Napraforgó: Ne csak a hektár növekedjen! Hirdetés

Mit hoz magával a tél? Milyen lépéseket tegyünk a kalászosok tavaszi gyomirtásának előkészítése érdekében? - Heti Körkérdés Hirdetés

Fedezd fel a mikrobiológiai készítmények világát a napraforgó termesztésében – hatékony megoldás a Macrophomina gombával szemben! Innovatív megközelítéssel segítünk növényeid védelmében, javítva ezzel a hozamokat és a növények egészségét. Válaszd a természetes megoldásokat, és tedd még sikeresebbé a napraforgódat! Érdeklődj most!

Fedezd fel a KWS napraforgóhibridek sokszínű világát, ahol minden környezethez megtalálhatod a tökéletes megoldást! Minden igényhez és terephez alkalmazkodó hibridjeink garantáltan kiváló teljesítményt nyújtanak. Válaszd a minőséget, válaszd a KWS-t!

A napraforgó termésbiztonságának alapja a talaj minőségében rejlik.

Mikrobiológiai készítmények hatása napraforgóban Hirdetés

"Az eredmények azt mutatták, hogy a különböző funkcionális kategóriákba sorolt fajtacsoportok között nem tapasztalható eltérés a sikeresség szempontjából, azonban az egyes fajták teljesítménye jelentős variabilitást mutatott. Ez arra enged következtetni, hogy a szaglási képességeket inkább a fajtaspecifikus jellemzők határozzák meg, mintsem a szélesebb fajtacsoportok általános attribútumai" - nyilatkozta Salamon Attila, az ELTE NAP Szaglás Kutatócsoport kutatója és a tanulmány vezető szerzője.

Figyelemre méltó, hogy a terelésre kifejlesztett border collie-k teljesítménye felülmúlja a golden retrieverek, a magyar és német vizslák, valamint a basset houndok és vérebek eredményeit. Ezeket az utóbbi fajtákat hagyományosan vadászatra szelektálták, ahol a szaglóképesség kiemelkedő szerepet játszik.

A verseny során a beagle kiemelkedett gyorsaságával, hiszen ők voltak a legügyesebbek abban, hogy felfedezzék az elrejtett jutalomfalatokat. Míg a border collie-k, basset houndok, golden retrieverek, labradorok és cocker spánielek küzdöttek a nyomokkal, a beagle-ek máris győztesként ünnepelhették magukat.

A magasabb szinten képzett kutyák nem teljesítettek jobban, sőt, meglepő módon lassabban találták meg a jutalomfalatot a feladat során. Ennek hátterében az állhat, hogy a magasan képzett kutyák számára ez a játék túl egyszerűnek tűnhetett, keresték benne a feladatot, így elbizonytalanodtak a keresés során. Pont úgy, ahogy a hallgatók is sokszor lefagynak a legegyszerűbb kérdésnél egy bonyolult vizsgán.

A kutyák személyisége is szerepet játszott a sikerben: azok, amelyeket a gazdák fogékonyabbnak találtak általában a tréningre, fajtától függetlenül jobban teljesítettek.

"Kimutattuk, hogy a kutyák 'orrjóságán' kívül milyen genetikai és környezeti tényezők lehetnek hatással a sikerességükre még egy ilyen egyszerű feladatban is. Eredményeink segíthetnek ezen tényezők szerepének jobb megértésében, a Természetes Keresési Feladat pedig segítséget nyújthat fiatal, tapasztalatlan kutyák szaglással kapcsolatos feladatokra történő kiválasztásához" - összegezte Gácsi Márta, a kutatás vezetője.

Forrás: ELTE Biológiai Intézet

Indexkép forrása: pixabay.com

Related posts