Európa egyik legfontosabb élelmiszertermelő területe komoly veszélyekkel néz szembe: 2025-re jelentős problémák adódhatnak, és sürgős intézkedések szükségesek több ország részéről. A Pénzcentrum cikkében felhívja a figyelmet arra, hogy a helyzet sürgető,


A Görögország és Bulgária közötti vízmegosztási megállapodás lejárta komoly fenyegetést jelent az Evros-síkság 20 000 hektáros mezőgazdasági területére, ahol a helyi gazdák évtizedek óta a szomszédos ország vízforrásaira támaszkodnak. A tárgyalások elhúzódása miatt a görög gazdák kezdeményezéseket indítottak, hogy felhívják a figyelmet a helyzet sürgősségére, miközben Bulgária saját vízigényeire hivatkozva halogatja a döntést. Amennyiben sürgős megállapodás nem születik, a termelők súlyos terméskieséssel és jelentős anyagi hátrányokkal nézhetnek szembe.

Egy rendkívül enyhe januári napon Dimitris Marinoglou Észak-Görögország zöldellő földjein dolgozott, miközben aggodalommal figyelte a Bulgáriából érkező vízellátás jövőjét. Ez a víz, amely évtizedek óta táplálja családja terményeit, mostanra megfogyatkozhat a nyárra, ami komoly fenyegetést jelentett a megélhetésükre. 1964 óta a bolgár hegyekből érkező víz szabadon áramlik az Arda folyón, átölelve a görögországi Evros-síkság 20 000 hektárnyi földjét, mindezt egy második világháborús jóvátételi megállapodás keretein belül - számolt be a Reuters.

A megállapodás azonban tavaly júliusban lejárt, és nem világos, hogy megújítják-e, mivel Bulgária saját vízigényét is felméri. A helyzet rávilágít arra, milyen létfontosságú és egyben bizonytalan a vízellátás Dél-Európában, ahol az éghajlatváltozás miatt forróbbak a nyarak és ritkább az eső. Görögország tavaly a valaha mért legmelegebb telét és nyarát élte át.

"A víz nélkülözhetetlen, hiszen nélküle semmi nem működik" - hangsúlyozta Marinoglou, aki 32 éves. "Befektettünk a szükséges eszközökbe és földterületekbe, ami mind óriási összegeket emésztett fel." Ezen a héten aggasztott görög gazdák lezárták Kastanies északi városát, és azzal vádolták a kormányt, hogy nem cselekszik elég hatékonyan az új megállapodás érdekében. A görög energiaügyi és környezetvédelmi minisztérium képviselői azt nyilatkozták, hogy Bulgáriában a politikai bizonytalanság és az egymást követő ideiglenes kormányok megnehezítették a tárgyalási folyamatokat.

A bolgár mezőgazdasági minisztérium legfrissebb nyilatkozatában hangsúlyozta: "Elsődleges célunk, hogy Bulgária saját nemzeti vízigényét biztosítsa... ezt követően tudunk figyelmet fordítani a szomszédos országok vízigényeire." A korábbi megállapodás alapján Bulgária évente 186 millió köbméter vizet irányított az Evros régióba, amely a vízerőművek gátján keresztül jutott el. E térség, amely sajnos nem rendelkezik saját működő víztározóval vagy gátrendszerrel, a május és szeptember közötti időszakban így tudta biztosítani a szükséges öntözést a termények számára.

Bár a megállapodás júliusban lejárt, Görögország és Bulgária nemzeti áramszolgáltatói az utolsó pillanatban egy ideiglenes szerződést kötöttek, amely biztosítja az ellátást szeptemberig. A szerződés részleteit azonban nem hozták nyilvánosságra. Görögország februárra tervezi a tárgyalások újraindítását, miután Szófiában új kormány alakult, de a május 1-i határidőre való megállapodás elérése nem garantált.

Senki sem tudja megmondani, milyen közel vagyunk egy egyezséghez

„Tedd egyedivé a szövegedet!” – nyilatkozta Petros Varelidis, a görög energiaügyi és környezetvédelmi minisztérium vízügyi főtitkára. A kastaniesi blokád során a gazdák több mint 100 traktort vonultattak fel, hogy kifejezzék elégedetlenségüket. A vízellátás instabilitása csupán egy a sok kihívás közül, amelyet a magas energia- és termelési költségek súlyosbítanak.

"Nélkülözhetetlen a hosszú távú megállapodás, mert enélkül gyakorlatilag a végét jelenti számunkra" - nyilatkozta Nikos Poptsoglou, a 59 éves helyi gazda, aki Bulgáriából nyeri a vízforrásait. Hozzátette, hogy tavaly az aszály következtében 30-40%-os terméscsökkenést szenvedett el. Dimitris Drakoudis, egy regionális gazdasági szövetség vezetője kiemelte, hogy a bolgár víz az egyedüli vízforrásuk, mivel a környék egyetlen víztározója szivárog, és nem képes fenntartani a szükséges vízmennyiséget. "A legnagyobb gond, hogy az elmúlt 60 évben semmilyen előrelépés nem történt, sem infrastrukturális fejlesztések, sem karbantartás nem valósult meg" - mondta Drakoudis.

Related posts