A Ferrari hatalmasat küzdött, de a McLaren végül a győztes.

A Forma-1-es Abu-dzabi Nagydíjon a Ferrari számára a kettős dobogó sem volt elég, hiszen Lando Norris diadala révén csapata biztosította be a konstruktőri bajnoki címet.
A 2024-es Forma-1-es Abu-dzabi Nagydíjat a McLaren versenyzője, Lando Norris zsebelte be, megelőzve a Ferrari pilótáit, Carlos Sainzot és Charles Leclerc-t. Norris dominálta a versenyt, és bármennyire is igyekeztek a vörös autók mögötte, nem tudtak közel kerülni hozzá. Ráadásul a verseny során Oscar Piastri is ütközött a másik McLarennel, és Max Verstappen, a Red Bull holland pilótája is akadt néhány nehézségbe. A végén azonban a McLaren ünnepelhetett, hiszen 2024 konstruktőri bajnokává vált.
Az 58 körös, éjszakai fényben zajló versenyt Lewis Hamilton a 16. pozícióból indította, és egyedül ő választotta a kemény gumikat, míg a mezőny többi tagja közepes abroncsokkal vágott neki a megmérettetésnek.
A rajt nem éppen a legsimább módon zajlott: egy pilóta a rajtrácson ragadt, de végül sikerült elindulnia. Az első kanyarban Max Verstappen (Red Bull) kicsavarta Oscar Piastri (McLaren) autóját, ami feszültséget hozott a versenybe. Sergio Perez a második kör közepén megforgott a másik Red Bull-lal, és a harmadik szektorban le is állt. A versenyvezetők virtuális biztonsági autót vezényeltek ki a második körben, így Perez kiesett a futamból.
A rajt során a Ferrari emelkedett ki, hiszen Carlos Sainz a második pozícióra lépett előre Lando Norris McLarenje mögött, míg Charles Leclerc a 19. helyről rajtolva már a 3. kör végére a 8. helyig jutott. A pontszerzők között Sainz mögött Pierre Gasly (Alpine), George Russell (Mercedes), Nico Hülkenberg (Haas), Fernando Alonso (Aston Martin), Kevin Magnussen (Haas), Leclerc, Lance Stroll (Aston Martin) és Max Verstappen sorakozott fel. Lewis Hamilton a 12. helyre tudott felzárkózni.
A VSC-s újraindítás során Piastri váratlanul nekiment Franco Colapinto Williamsének, ezzel a 18-19. pozícióba taszítva őt. Az argentin pilóta defektet szenvedett el az ütközés következtében. Mindkét versenyautónak be kellett látogatnia a bokszba, miközben megkezdődtek a különböző vizsgálatok az eset kapcsán.
Verstappen a rajtbaleset miatt tíz másodperces büntetést kapott, míg Valtteri Bottas Perez kiforgatásáért kapott szintén egy tízest. Közben Leclerc és Verstappen is elkezdett előrelépkedni, előbbi a 7. körben a 7. helyre jött fel Hülkenberg megelőzésével, utóbbi pedig már a 8. helyen állt a 9. körben. Az élen Norris 2-3 másodperc közötti előnnyel őrizte a vezetést Sainz előtt.
Piastri sem úszta meg a büntetést, a Colapinto ellen végrehajtott öklelésért 10 másodperces időbüntetést kapott.
Leclerc a 10. körben túllépett Alonsón, ezzel már a hatodik helyen állt a monacói versenyen. A 12. körben pedig Hülkenberget is sikerült megelőznie, így felugrott az ötödik pozícióba. Hamilton is ebben a körben csatlakozott a pontszerzők csoportjához, annak ellenére, hogy szerinte nem volt meg a megfelelő tempója. Verstappen is folytatta a menetelését, a hetedik helyen haladt, miután megelőzte Alonsót.
A kerékcserék a 13. kör tájékán kezdtek el felerősödni, és a közepes gumikat több versenyző is a vártnál korábban lecserélte. Az erős pontszerző pozícióban lévő versenyzők közül Hülkenberg és Alonso már a 14. körben a bokszba hajtottak, ami előrevetítette az élmezőny érkezését is. Gasly a 15. körben döntött a gumi váltás mellett, de a kemény gumikat használó versenyzők idejei nem tűntek túl versenyképesnek a Ferrari elemzése szerint.
Norris és Sainz között az élen jelentős, több mint 4 másodperces távolság alakult ki a kerékcserék előtt, míg Russell a harmadik helyre jött fel, és további 10 másodpercre volt tőlük. A Ferrari versenyzője, Leclerc, aki gyorsabb volt a Mercedesnél, nem tudott előrébb lépni, mivel a brit pilóta mögött ragadt. Közben Csou Kuan-jü (Kick Sauber) 5 másodperces büntetést kapott, mivel hibásan rajtolt.
Leclerc nem várt sokat Russell mögé szorulva, a 21. körben kemény gumikra váltott a Ferrari-versenyző. A pilóta a 8. helyre, nem túl sűrű forgalomba tért vissza a mezőnybe. Russell nem reagált a lépésre, a pályán maradt.
Leclerc a 24. körre letisztázta az előtte lévő forgalmat, és hatodik helyen állt - első volt a már kereket cserélők között. Akik a pályán előtte haladtak, ők sem voltak sokáig adósak a kerékcserékkel: a 26. körben Sainz, a 27. körben Norris és Russell is letudta a kötelezőt. Norris és Russell között két másodperc alá csökkent a különbség, Russell pedig Leclerc mögé tért vissza a pályára.
Liam Lawson (RB/VCARB) kerékcseréjét meg kellett ismételni, elsőre ugyanis nem jól tették fel a bal első gumit az autóra. Az új-zélandi szerencséjére nem esett le egy kör alatt a gumi a helyéről, de a stewardok vizsgálatot indítottak az eset miatt.
A 28. kör környékén jelentős csökkenés következett be a mezőny létszámában, amikor Colapinto kényszerült kiállni. A futam második felében is akadtak izgalmak: Bottas egy féktávon váratlanul torpedózta meg Magnussent. A finn versenyző járt a legrosszabbul, hiszen bár visszatért a bokszba, a futóműve súlyosan megsérült, így ő is kénytelen volt feladni a versenyt. Ráadásul, mint ha ez nem lett volna elég, utólag egy 10 másodperces büntetéssel is sújtották. Magnussennek is cserélnie kellett a gumikat, de a nehéz helyzetből legalább kihozta a maximumot, és lágy gumikon megfutotta a leggyorsabb kört.
Már a második kerékcsere-hullám vette kezdetét azok körében, akik az első kört gyorsan megkezdték, ám Hamilton megőrizte pozícióját a kemény gumikon, és a harmadik helyen tartózkodott. Előtte Norris és Sainz közötti két másodperces távolság stabil maradt, míg mögötte friss gumikon támadt Leclerc és Russell. A pontszerző helyen Gasly, Hülkenberg, Alonso, valamint a bokszban büntetését töltő Verstappen és Alexander Albon (Williams) haladt. Piastri a büntetés letöltése és második gumicseréje után a 15. helyen autózott.
Hamilton végül a 35. körben engedett a nyomásnak, és a 7. helyről kezdhette meg a hajráját közepes abroncsokon, míg a többiek még mindig a kemény gumikat használták. Verstappen igyekezett felzárkózni Hamiltonhoz, sikerült is megelőznie Alonsót, így a nyolcadik pozícióba lépett, de a hétszeres világbajnok tempója felülmúlta a négyszeres bajnokét.
A verseny elején Norris, Sainz és Leclerc alkotta a dobogó első három helyét. Ekkor egy Norris-Sainz helycsere a Ferrari számára a konstruktőri bajnoki címhez vezethetett volna, ám a brit versenyző egy hajszálnyival gyorsabb volt. A 38. körre már 3,5 másodpercre növelte előnyét.
Norris a 40. kör környékén rákapcsolt és elkezdett egyéni legjobb köröket futni, közel egy másodperccel gyorsabbakat, mint Sainz. A McLarennél elgondolkoztak azon, képes lenne-e egy esetleges kiállás esetén frissebb, lágyabb gumikkal megelőzni Sainzot. Az élen álló előnye öt másodpercre nőtt néhány kör alatt. Eközben hátulról Hamilton is tört előre, a 43. körben már az ötödik volt a brit. Russell lehetett volna a következő ellenfél a pályán, de tőle messze volt a versenyző.
Verstappen a 46. körben Gasly megelőzésével a lehető legjobb pozíciót, a 6. helyet szerezte meg futamában. Eközben hátrébb Piastri a McLaren szélvédelmét veszélyeztetve száguldott, és egy kanyarban majdnem kicsúszott, miközben a pontszerző helyek felé próbált eljutni. A turbulens levegő miatt az autója instabillá vált, ami izgalmas pillanatokat okozott a nézők számára.
Az utolsó kanyarokhoz érkezve a Ferrari reményei egyre inkább elhalványultak a konstruktőri bajnokságban. Norris előnye már 6 másodpercre nőtt, miközben a maranellói csapat tagjai láthatóan azon töprengtek, hogy Sainzot friss lágy gumikra küldjék. Ez a lépés nem csupán a McLaren kihívásának szánt taktikának tűnt, hiszen a spanyol versenyző defektre panaszkodott. Ráadásul a Ferrari helyzetét tovább súlyosbította, hogy Piastri is visszakerült a pontszerző zónába, Albon kárára.
Sainz teljesítménye az utolsó körökben drámaian visszaesett, így nem volt meglepetés, hogy Norris a győzelmével biztosította a McLaren konstruktőri címét, amelyre 1998 óta vártak már. A spanyol versenyzőnek egy második hely jutott a Ferrari színeiben, amely búcsúzó futamának számított, míg Leclerc a 19. pozícióból küzdötte fel magát a dobogó legalsó fokára.
A két Mercedes mögött még egy izgalmas párbaj zajlott a verseny végéig: Hamilton az utolsó körben mesterien megelőzte Russellt, így a 16. helyről egészen a 4. pozícióig tornázta fel magát. A többi pontszerző sorrendje pedig a következőképpen alakult: Verstappen, Gasly, Hülkenberg, Alonso és végül Piastri. Lawson számára sajnos nem jutott el a kockás zászló, hiszen az utolsó körben autóját a pálya szélén kellett leparkolnia.
A 2024-es Forma-1-es szezon most lezárult, de ne aggódjatok, a legfrissebb hírekért és információkért továbbra is érdemes ellátogatni hozzánk!