2025-ben sokan fognak új karrierlehetőségek után nézni.

Az új munkahelyet keresők körében egy friss felmérés szerint a legfontosabb tényezők közé tartozik a versenyképesebb bér, a munka és a magánélet harmonikus egyensúlya, a karrierépítési lehetőségek, valamint a szakmai kihívások. Emellett a munkakörnyezet minősége is kiemelkedő szerepet játszik a döntéshozatalban. Az idei év során a fehérgalléros szakemberek esetében a bérek átlagosan 6-10 százalékkal emelkedtek, ám a következő évben 5-8 százalékos növekedésre számíthatunk. A dolgozók nyitottsága a váltásra azt jelzi, hogy jövőre sokan fontolóra veszik az új lehetőségeket, és új kihívások után kutatnak.
Idén a fehérgalléros munkavállalók többsége 6-10 százalékos fizetésemelésben részesült, azonban bizonyos szektorokban figyelemre méltó növekedések figyelhetők meg - állapította meg a Piac és Profit által közzétett Grafton Salary Guide. A pénzügyi szektor munkatársai, a fokozódó kereslet következtében, akár 17-20 százalékos bérnövekedést is elérhettek. Az üzleti szolgáltatóközpontokban 8-10 százalékos emeléseket hajtottak végre, míg az IT szektor stagnálásának jelei mutatkoznak. A gyártási ágazatra különösen az autóipar válsága gyakorol negatív hatást, ami számos leépítést eredményezett a járműgyártás terén.
Idén csak azok a munkavállalók tudtak 15-20 százalékos béremelést elérni, akik munkahelyet váltottak. Farkas Tamás, a toborzócég vezetője szerint pedig a felméréseik azt mutatják, hogy a munkavállalók 70 százaléka nyitott a váltásra. Az első és legfontosabb indok továbbra is a fizetés, de elkezdett felzárkózni a munka-magánélet egyensúlya, ami kiterjed a cégek által nyújtott otthoni és hibrid munkavégzésre is. Vannak, akik a karrierlehetőség és a szakmai kihívások miatt váltanak, míg mások a közvetlen felettes személye vagy a rossz irodai légkör miatt néznek új lehetőségek után.
Tavaly a béremelések jellemzően 10-15 százalék közötti mértékben mozogtak, azonban az idei évben ez a szám 6-10 százalékra csökkent. A Grafton Recruitment előrejelzései szerint a következő évben a legtöbb cég 5-8 százalékos béremelést kínálhat a fehérgalléros munkavállalók számára. Bár ez a várható 3-4 százalékos inflációt meghaladja, a bérek növekedése csupán mérsékelt ütemű lesz, ami hozzájárulhat a magas fluktuációs hajlandósághoz a munkaerőpiacon.
Ha a béremelések üteme csökken is, a cégek egyre jobban alkalmazkodnak a munkavállalói igényekhez az egyéb juttatások terén, hogy meg tudják őket tartani. A béren kívüli juttatások közül a munkavállalók szempontjából hosszú ideje a legfontosabb az egészségbiztosítás, s mostanra már a munkáltatói oldalon is - a SZÉP-kártya után - a második legfontosabb juttatási formává lépett előre.
Ami 2025-öt illeti, a Grafton Recruitment várakozása szerint az IT-szektor fellendülésére még minden bizonnyal várni kell, de az év második fele már a létszám bővítéséről szólhat. Az autóipar válsága ugyanakkor folytatódhat, akár újabb leépítések is lehetnek. A gyártás-termelés területén az elektronika és a gyógyszergyártás növekedésnek indulhat. A globális gazdasági problémák miatt mindeközben egyre több üzleti szolgáltatóközpont jöhet Magyarországra is, hiszen a költségcsökkentési kényszer miatt a drága nyugat-európai és tengerentúli egységeket a kelet-közép-európai térségbe szervezhetik ki.