Ne nyomkodja a pattanásokat bizonyos területeken! Ezt a tanácsot adja a kozmetikus.
Ha a veszély háromszögben nyomkodjuk a pattanást, nagyobb bajt is okozhatunk.
Szinte mindannyian átéljük azt a frusztráló pillanatot, amikor a tükörben felfedezzük a pirosló pattanásokat az arcon: azonnal megjön a késztetés, hogy nekiálljunk kinyomkodni. Pedig a tapasztalat azt mutatja, hogy a házi módszerek gyakran csak súlyosbítják a helyzetet, különösen, ha a "beavatkozás" a kritikus területeken történik. Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere és szépségterapeuta, arra figyelmeztet, hogy a komolyabb pattanásos bőr kezelését érdemes szakemberre bízni. Így elkerülhetjük a komolyabb fertőzéseket és a maradandó hegeket, amelyek a nem szakszerű kezelés következményeként léphetnek fel.
A pattanások kialakulásának oka, hogy a bőr felszínén található faggyúmirigyek - általában genetikai okokból - fokozott aktivitással működnek, túlzott mértékben termelik a faggyút, amely a bőr savköpenyének kialakításáért felelős anyag. Ha túl nagy mennyiségű faggyú termelődik és az elhalt hámsejtek sem tudnak leválni a bőr felszínéről, akkor egy lágy "dugó" alakul ki, ami ideális táptalaj a bőrön lévő baktériumok számára. Ez fokozza a gyulladáshajlamot, aminek következtében kialakul az akne. A pattanásos bőr állapotromlásához azonban több más tényező is hozzájárulhat:
Az arcon található veszély háromszög, amely a szem alatti, az orr melletti és a száj sarkának legfelső harmadát foglalja magában, különös figyelmet igényel. Ez a terület, amely az orca felső részére összpontosít, bővelkedik nyirok- és érhálózatban, és ezek az erek közvetlen kapcsolatban állnak az aggyal. Ha a veszély háromszög zónájában nem szakszerűen kezelik a pattanásokat, amelyek addig csupán helyi problémák voltak, akkor komoly következmények léphetnek fel. Ilyen esetekben akár egy diffúz, mély, gyulladásos és ödémás tályog is kialakulhat. A gennyel teli hólyagok mérete 1-5 cm között változhat - figyelmeztet Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere és szépségterapeuta.
A közönséges akne nem csupán esztétikai problémát jelent, hanem számos gennykeltő kórokozót is magában hordozhat. A fertőzött faggyú a nyirokerekbe is eljuthat, ami lehetővé teszi a fertőzés további terjedését. Ezért elengedhetetlen, hogy szakemberre bízzuk a pattanásos bőr kezelését, hiszen a bőrgyógyászati beavatkozás nemcsak a külső megjelenést javíthatja, hanem az egészségünk megőrzésében is kulcsszerepet játszik.
A súlyosabbá váló fertőzés veszélyén túl lehet még egy kellemetlen következménye a szakszerűtlen nyomkodásnak: a hegesedés. Vagyis amitől esztétikai okokból szeretnénk megszabadulni, az tartós esztétikai következményekkel járhat.
"A rosszul kinyomott aknék helyén a bőr hegesedhet és maradványtünetekkel gyógyulhat. Ezek utólagos eltüntetése pedig meglehetősen nehéz feladat, gyakran már csak számos kezelés kombinációjával, hosszú idő alatt lehetséges a halványítás" - hangsúlyozza a szakember.
A kozmetikákban számos innovatív fertőtlenítési módszer áll rendelkezésre, mint például a mélyreható ózon- vagy plazmakezelések, amelyek hatékonyan küzdenek a bőrproblémák ellen. Ezen kívül léteznek olyan különleges kezelések is, amelyek alaposan előkészítik a bőrt, még a súlyos pattanások esetén is, a szakszerű beavatkozásra. A zsírosodásra hajlamos, tág pórusú bőr, valamint az idősebb korosztály problémái is orvosolhatók, éppúgy, mint a serdülőkori aknék. Ha bőrünket szakemberre bízzuk, nemcsak rövid távon, hanem hosszú távon is sokkal jobban járunk a pattanások kezelésében.