**Szakmaválasztás: A szív szava a legjobb útmutató - Interjú Tálos Péterrel, a Foxconn csoport alelnökével és a Cloud Network Technology Kft. ügyvezető igazgatójával - Szakmát Szerzek!** A szakmaválasztás nem csupán egy döntés, hanem egy életre szóló irá

A jövő sikeres vállalatainak kulcsa a fiatal generációk bevonása és motiválása. Ahogy Tálos Péter, a Foxconn csoport alelnöke és a Cloud Network Technology Kft. ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, a fiatalok nem csupán a jövő középkorú és tapasztalt munkatársai, hanem a jövő vezetői is. Azok a cégek, amelyek nem helyezik előtérbe a fiatalok igényeit és elvárásait, csupán rövid távú sikereket érhetnek el. Hosszú távon viszont elengedhetetlen, hogy olyan vonzó munkakörnyezetet és érdekes feladatokat kínáljanak, amelyekkel a fiatalok azonosulni tudnak. Csak így biztosíthatják, hogy a következő generáció valóban képes legyen átvenni a stafétát, és hozzájárulni a vállalatok jövőbeli növekedéséhez.
Ez a cikk először az UNI in&out 2025-ös kiadásában látott napvilágot.
A duális képzésnek vannak olyan területei, ahol kifejezetten hasznosak, bár rendkívül költséges és kevéssé hatékony képzési formának tartom. Nálunk is van duális képzés a helyi informatikai technikummal: informatikai technikusokat képzünk közösen. Így naprakész és gyorsan integrálható tudást adhatunk a frissen végzett fiatalok által.
Ez a történet több ezer évre nyúlik vissza, és arról szól, hogy az előző nemzedékek mindig jobbnak tűntek. Ennek filozófiai gyökerei is vannak: az ókorban elterjedt nézet volt, hogy az ember az istenek leszármazottja, ezért a következő generáció már egy lépéssel távolabb állt az isteni eredettől, ami miatt gyengébbnek tartották őket. Valójában azonban nem igaz, hogy régen minden jobb volt. Nagy valószínűséggel nem is az istenektől származunk, vagy ha mégis, az a nézet nem egészen úgy érvényes, ahogy azt az ókori filozófusok gondolták. A generációk közötti különbségek nem azt jelentik, hogy az egyik rosszabb lenne a másiknál; csupán eltérőek. Éppen ezért nehéz megérteni a "mai fiatalok" fogalmát. A mi cégünknél például 60 éves munkavállalók is dolgoznak, és örömmel alkalmazunk ötven fölöttieket is. Nem arra összpontosítunk, hogy csak a fiatalok számítanak, ám természetesen értékeljük, ha fiatal kollégák csatlakoznak hozzánk, hiszen ők a jövő középkorú, tapasztalt munkatársai, akik közül a vezetők is kinevezésre kerülnek. Ezért kulcsfontosságú, hogy a vállalatok vonzó munkakörnyezetet és érdekes feladatokat kínáljanak a fiatalok számára. Egy olyan cég, amely nem fektet be a fiatalok bevonzásába, csak rövid távú sikerekre számíthat, hiszen hosszú távon nem fogja tudni biztosítani a következő generációt, amely a következő 10-20-30 évben a cég sikeréért felelős lesz. A fiatalok számára vonzó munkahely kifejlesztése tehát elengedhetetlen, hogy hosszú távon is fenn tudjuk tartani a versenyképességünket.
A magyarországi Foxconn egy hatalmas vállalat részeként működik, ahol a csapatunk a ránk bízott feladatokat a legjobb tudásunk szerint végzi. Munkánk különösen izgalmas, hiszen a legújabb trendek közé tartozó cloudtechnológiával foglalkozunk, és ezen belül a hardverek gyártására összpontosítunk. Folyamatos innovációval és kísérletezéssel igyekszünk új megoldásokat és technológiákat fejleszteni, beleértve a kiterjesztett valóság különböző alkalmazásait is, amelyeket a jövő informatikai igényeihez igazítunk.
Célunk, hogy folyamatosan finomítsuk termelési folyamatainkat. Ezen kívül szoros együttműködést alakítunk ki olyan kreatív és innovatív kisebb vállalatokkal, amelyek új termékek fejlesztésében jeleskednek, és amelyekben hiszünk. Meggyőződésünk, hogy ezek a projektek potenciálisan hatalmas sikereket hozhatnak. Támogatjuk őket a gyártási kapacitások biztosításával, így közösen dolgozhatunk a jövő nagy durranásain.
Azt javaslom minden fiatalnak, hogy azt csinálja, ami érdekli, mert abban lesz jó. Tehát senki ne menjen informatikusnak csak azért, mert ez jól fizető szakma. Azért menjen informatikusnak, mert van valami az informatikán belül, egy terület, ami érdekli, amivel ő akar foglalkozni, függetlenül attól, hogy mennyit keres vele. Mert ha ez megvan, akkor abban jó tud lenni. Azt döntse el, mi az, ami őt izgatja azon a területen, mi az, amit nagyon szeretne csinálni, amihez érez tehetséget.
Ez az egész rajta múlik. Olyan cég vagyunk, ahol a munkavállalók sorsa több szempontból is a saját döntéseikre van bízva. Ha valaki elindul egy új irányba, és elkötelezetten végzi a feladatát, rengeteg lehetőség vár rá, hiszen dinamikusan fejlődő, folyamatosan bővülő vállalatként működünk.
Nincsen ideálunk, igazándiból az a jelentkező lesz a megfelelő, aki belepaszszol a kultúrába, de ez mindig csak utólag derül ki. Nagyon mozgalmas cég vagyunk: folyamatosan változik a környezet, a szervezet, új egységek jönnek létre, új feladatok, új pozíciók születnek.
Az informatika világának rengeteg ága létezik, és rendkívül összetett struktúrával bír. Jelenleg az elején járunk a Generatív AI forradalmának, amely biztosan átalakítja a különböző szakterületeket. Most van itt az idő, hogy részt vegyünk azoknak az alapoknak a megteremtésében, amelyek lehetővé teszik e technológiák széleskörű elterjedését. Mi is ezen dolgozunk, emellett pedig az MI-fejlesztés terén is hozzájárulhatunk a fejlődéshez. Ezek a témák manapság a legkeresettebbek és legizgalmasabbak.
A közgazdaságtudományi karra való jelentkezés számomra egyfajta felismerés volt, hiszen addig semmiféle konkrét elképzelésem nem volt a jövőmről. Harmadik év végén világossá vált számomra, hogy a fizika nem az én utam, ezért úgy döntöttem, hogy kilépek a fizikafakultációról. Negyedik év elején azon töprengtem, mi az, amit viszonylag könnyedén elsajátíthatok. A matematika és a történelem párosa keltette fel az érdeklődésemet, majd ezt követően természetesen a közgazdaságtan iránt is vonzalmat éreztem. Így kerültem a közgazdászok táborába. Bár sokan azt mondhatnák, hogy családi örökségként érkezett ez a pálya, hiszen nagyapám, nagybátyám és apám is közgazdász volt, én mégsem éreztem késztetést arra, hogy kövessem a családi hagyományokat. Sőt, az idősebb generáció tagjai kifejezetten figyelmeztettek, hogy ez a pálya nem biztos, hogy nekem való. Ennek ellenére úgy éreztem, hogy az utam végül ide vezetett, és ez a döntés a sajátom volt.
Az innováció nem csupán technológiai vívmányok sorozata, hanem egy mélyen gyökerező kulturális jelenség is. Ha hiányzik belőlünk az a szenvedély és elkötelezettség, amely az új ötletek felfedezésére és megvalósítására sarkall, akkor nem tudunk valóban innovatívak lenni. A kreativitás és az újdonság iránti vágy a siker kulcsa, hiszen folyamatosan új megoldásokat kell keresnünk, hogy meglepjük a piacot és a vásárlóinkat. Az innováció tehát a versenyképesség legfőbb alapköve. A fenntarthatóság pedig azt az értékrendet tükrözi, amely szerint igyekszünk minimalizálni a környezetünkre gyakorolt hatásainkat. Cégünk elkötelezett amellett, hogy a Foxconn energiafelhasználása egyre inkább megújuló forrásokból származzon. Célunk, hogy fenntartható módon, a jövő generációi számára is élhető világot teremtsünk.
A közelmúltban számos közös projektet valósítottunk meg a Győri Egyetem és a Pannon Egyetem keretein belül. Célunk az volt, hogy innovatív megoldásokat alkossunk, amelyek nem csupán egyedi fejlesztések, hanem potenciálisan új termékekként is megjelenhetnek a piacon.
A vállalat identitása szerintem mélyen gyökerezik a hagyományaiban, a tradícióiban és a szokásaiban. Ha nem figyelünk ezekre az alapokra, könnyen elveszíthetjük saját karakterünket. Ezért rendkívül lényeges, hogy amikor előre haladunk, ne szakítsunk el mindent a múltunktól, és ne próbáljunk meg drámai módon mindent újraalkotni. Az értékek és örökség megőrzése kulcsfontosságú a fejlődés során.
Azt szokták mondani, hogy a sikeres ember egy olyan vesztes, aki még egyszer megpróbálta. Az különbözteti meg a sikerest a sikertelentől, hogy a sikertelen feladja, a sikeres pedig addig áll fel a bukásai után, amíg egyszer csak sikerül.