Varázslatos tavaszi élmény: Pécs szívében virágba borult Európa legszebb mandulafája - Pénzcentrum.

Nincs mit tenni, megérkezett a tavasz varázslatos időszaka! Pécs felett, a Havihegy impozáns lankáin már pompázik Európa egyik legszebb mandulafája, virágba borulva, mint egy élő festmény.
A Facebookon bukkantunk rá egy izgalmas hírre, amely szerint a Pécs fölé magasodó Havihegyen már virágba borult Európa egyik legszebb mandulafája. Ez a lenyűgöző látvány minden tavasszal elbűvöli az ide látogatókat. A Havihegy legöregebb mandulafája a Pécsi Püspökség területén található, és körülbelül 140 éves múltra tekint vissza. Törzse vastag és a koros mandulafákra jellemzően csavarodott, amitől még impozánsabbá válik. Noha ez a fa a legnevezetesebb, nem áll egyedül a hegytetőn: a kegytemplom környékén több más, hasonló korú fa is virágzik, csábítva a sétálókat a tavaszi napsütésben.
A mandulafák ültetése az 1880-as években kezdődött, közvetlenül a filoxérajárvány pusztítását követően, amely súlyosan érintette a helyi szőlőültetvényeket. Ezt követően a szőlők helyét fokozatosan manduláskertek foglalták el, így a Havihegy is gazdagodott e gyönyörű fák varázsával. Az első írásos említések 1916-ból származnak, amikor egy helyi napilap megjegyezte: "a mandulafa-sorban kezdődik az élet". Tíz évvel később, egy 1926-os cikk így idézte fel a múltat: "A Havihegyre vezető utat hajdanán gyönyörű mandulafák árnyékolták, bátran dacolva az északi széllel, és e fák valahogyan olyan meleggé, olyan kedvessé tették a templomhoz való közelítést."
A mandulafa különlegessége nem csupán a kora, hanem az a lenyűgöző környezet is, amelyben található. A Pécset körülölelő erdős hegyek keleti peremén, egy kopár mészkősziklán áll Havas Boldogasszony kegykápolnája, amely már több mint 300 éve a város ikonikus részét képezi. A helyi legenda szerint az 1690-91-es pestisjárvány után a pécsi polgárok fogadalmat tettek, hogy templomot emelnek Havas Boldogasszony tiszteletére. Egy álom nyomán választották ki a helyszínt, ahol augusztusban hó hullott - ezt a varázslatos helyet azóta Havihegy néven ismerjük. Az építkezés 1697-re fejeződött be, és azóta is zarándokok ezreit vonzza, akik hódolnak a kegyhely szellemének.
A Havihegy mandulafája nem csupán egyedülálló botanikai csoda, hanem mély szimbolikus jelentőséggel is rendelkezik. 2018-ban méltán elnyerte a Magyarország Év Fája címet, majd egy évvel később Európa legszebb fája rangos elismerésében is részesült.
A pécsi mandulavirágzás szorosan összefonódik a város kulturális örökségével is. 557 évvel ezelőtt Janus Pannonius, Pécs püspöke egy dunántúli mandulafáról írt verset, amely azóta az örök megújulás és a műveltség jelképévé vált a városban: "S íme virágzik a mandulafácska merészen a télben,
De gyönyörű rügyeidet majd a zuzmara öleli át! Mandulafám, édes Phyllis, még nem érkeztek meg a fecskék erre a vidékre.
Vagy talán olyan régóta vágyakoztál már az ifjú Tavaszra?