FIGYELEM - Egy félelmetes vírus bukkant fel, ezért azonnal szigorú intézkedéseket hoztak.


Több mint fél évszázad elteltével Magyarországon egy különösen fertőző betegségre bukkant a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Ezúttal a ragadós száj- és körömfájás kórságával állunk szemben. Felmerül a kérdés: vajon érdemes-e aggódni a Jászkunság térségében?

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma felfedezte a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírust egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen. Bízunk benne, hogy a betegség nem terjed tovább.

Ezernégyszáz szarvasmarhát érint a betegség

Március elején egy 1400 szarvasmarhát nevelő telepen megjelentek a ragadós száj- és körömfájás betegség klasszikus jelei. A Nébih laboratóriuma megerősítette a kórokozó jelenlétét, így dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos azonnali hatállyal elrendelte a gazdaság lezárását és a járványügyi nyomozás megkezdését.

A száj- és körömfájás rendkívül gyorsan elterjedhet.

- A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat (például: szarvasmarha, sertés, juh, kecske, bivaly, vadon élő kérődzők) érinti. A betegség fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken - részletezte a hatóság.

A Nébih hivatalos tájékoztatása alapján a ragadós száj- és körömfájás emberekre rendkívül ritkán terjed át. Azonban az állatállományokban való megjelenése rendkívül aggasztó, mivel gyors terjedése és magas ragályozó képessége miatt súlyos gazdasági következményekkel járhat.

A fertőzött állatok kezelése nem lehetséges, ezért ha egy gazdaságban akár csak egyetlen állatnál is kimutatják a betegséget, akkor az összes párosujjú patás állatot el kell távolítani.

Az érintett állományt azonnal felszámolják

A Nébih illetékesei hangsúlyozták, hogy jelenleg folyamatban van az érintett állomány felszámolása és a fertőzés forrásának felkutatása. Kiemelték, hogy elengedhetetlen, hogy minden olyan állattartó, aki a betegségre fogékony fajjal foglalkozik, fokozott figyelmet fordítson a járványvédelmi előírások és a bevezetett szigorú hatósági intézkedések betartására. Emellett sürgetik, hogy amennyiben bármilyen megbetegedés jeleit tapasztalják állataiknál, azonnal értesítsék állatorvosukat.

Related posts