SZON - Unokáink is meg fogják tapasztalni!


Unokáink is büszkék lesznek azokra a polgári épületekre, amik most is teljes szépségükben pompáznak. A történelem révén nincsenek középkori eredetű műemlék lakóházai Nyíregyházának, a legtöbb olyan épület, ami a múltat idézi, polgári családi ingatlan a XIX. század végéről és a XX. század elejéről. Ezeknek a polgári épületeknek a történetéről, illetve a felújítási lehetőségekről mesélt a napokban a Váci Mihály Kulturális Központban Balázs Tibor Pro Architectura-díjas építész. A részletesebb felújítási munkálatokba is beavatta az érdeklődőket, s a közönség meggyőződhetett arról, a sikeres munka érdekében mint egy nyomozó, feltárja, kikutatja, kinyomozza, hogy mi minden is történt száz-százötven évvel korábban az adott épülettel. Csakhogy amit fel kell újítani, azt először meg is kellett építeni.

- Az építészet ősi szakma, egyidős az emberiséggel, hiszen már a történelem hajnalán is vágyott az ember zárt, védett, otthonos környezetre - kezdte előadását Balázs Tibor.

A zöld ágakból épített kunyhóktól napjaink modern építészetéig vezető út során a XIX. és XX. század határvonalán a polgári épületek játszották a központi szerepet. Ennek megvalósulásához elengedhetetlen volt az a társadalmi réteg, amelyet polgárságnak nevezünk. A polgárság a nagy francia forradalom következményeként kezdett kialakulni a modern államokban. Magyarországon az 1848-as polgári forradalom nyitotta meg az utat ennek a társadalmi csoportnak, de igazi megerősödése az 1867-es kiegyezést követő évtizedekben következett be. Ez a polgári réteg iskolázott, művelt és több nyelven beszélő egyénekből állt, akik komoly hatással voltak a művészetek fejlődésére is. A gyermekek születése egyre nagyobb igényt teremtett az oktatás iránt, míg a pénzügyi ügyek a polgárság kezében összpontosultak. Fontos megemlíteni, hogy a polgárságon belül hierarchikus struktúra alakult ki; létezett nagypolgár, középpolgár és kispolgár. Ezt a történelmi háttérképet követően az építész rátért Nyíregyháza 1753-as újjátelepítésének izgalmas részleteire.

Related posts