Sarkadon ünnepélyes keretek között átadták a felújított Bartók Béla Művelődési Központot, amely mostantól a kulturális élet új színtereként szolgál a közösség számára. A korszerűsített intézmény megújult arculattal és számos új lehetőséggel várja a látoga

Sarkadon, a Bartók Béla Művelődési Központ megújulása 262 millió forint értékű, vissza nem térítendő európai uniós támogatás révén valósult meg. Ez a projekt szervesen beilleszkedik a település eddigi fejlesztési elképzeléseibe, amelyek az utóbbi időszakban kiemelt figyelmet fordítottak az energiahatékonyság növelésére.
A projekt keretein belül sor került a nyílászárók és ajtók teljes cseréjére, valamint modern hűtő-fűtő klímák telepítésére a nagyteremben. Az épület külső hőszigetelése is megújult, a fűtési rendszert korszerűsítették, emellett napelemek is kerültek felszerelésre. A legfontosabb célkitűzés a fejlesztés során az intézmény akadálymentesítése volt: ennek érdekében a mellékhelyiségek és a feljáró is hozzáférhetővé vált, továbbá egy új lift is épült az épületben. Kónya István, a Békés Vármegyei Önkormányzat térségi tanácsnoka hangsúlyozta, hogy ez a beruházás valódi mérföldkőként szolgál a település fejlődésében.
A kultúra az alapja közösségeink szövetének, formálja magyarságtudatunkat és hovatartozásunkat. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy energetikai szempontból is modernizáljuk épületeinket. Egy település életében nem elhanyagolható, hogy milyen mértékű rezsiköltségekkel kell szembenéznünk. Minél jobban tudunk takarékoskodni, annál több forrást tudunk fordítani közterületeink fejlesztésére – tette hozzá a tanácsnok.
Az 1962-ben alapított intézmény a '90-es évek során már megtapasztalta egy kisebb felújítás jótékony hatását, így most elérkezett az idő, hogy újabb korszerűsítést végezzenek, amelynek célja az épület energiahatékonyságának növelése. Mokán István, Sarkad polgármestere hangsúlyozta, hogy az elmúlt évtized során a városvezetés által indított minden fejlesztés sikeresen, és a tervezett határidőn belül megvalósult a településen.
- Sarkad egy olyan település, ahol a városvezetés, a képviselő-testület is teljesen egyirányba húz, nincsenek olyan viták, amelyek a település fejlődését gátolni tudnák, közös gondolkodás, együtt munkálkodás jellemez bennünket, és azt gondolom, hogy az elmúlt időszak is mutatja, hogy ha az egymásba vetett hitünkkel és szeretetünkkel megyünk előre, összefogunk, együtt gondolkozunk, akkor ez a közösség sikere - tette hozzá a polgármester.
Mester Judit Ibolya, a művelődési központ vezetője büszkén jelentette be, hogy a regnálása alatt már második alkalommal esett át felújításon az intézmény. Kiemelte, hogy a legújabb beruházás révén az épület mostantól teljes mértékben megfelel a modern kor elvárásainak. Az akadálymentesítés megvalósítása pedig lehetőséget teremt arra, hogy olyan látogatók is részt vehessenek a rendezvényeken, akik eddig különböző akadályok miatt nem tudták élvezni az eseményeket.
- Amit nagyon fontos tudni, hogy itt színházi előadásokat is szoktunk tartani, és a járásban élő fiatalok előszeretettel jönnek hozzánk esküvőt, illetve lakodalmakat tartani, a nagytermünk ennek maximálisan megfelel most már azzal, hogy hűtő-fűtő klímánk van, tehát nyáron egy kétszáz fős lakodalmat ki tudunk szolgálni ezzel - fogalmazott az intézményvezető.
Az átadó ünnepségen elhangzott, hogy a település következő célkitűzései között szerepel a könyvtár épületének komplex, energetikai felújítása, amelyre ugyancsak TOP Plusz forrást kívánnak igénybe venni.