Oroszország helyzete tarthatatlanná vált, és az éjszaka sötét fátyla alatt titokban távozott a bizonytalan helyzetű területről.


Az orosz haditengerészet jelentősen meggyengült a Földközi-tengeren, miután az Aszad-rezsim összeomlása Szíriában megfosztotta őket az ottani állandó bázisuktól. Tartúsz elvesztése egyet jelent az orosz tengeralattjárók kivonásával a térségből, amit úgy néz ki, már végre is hajtott a haditengerészet. - írta meg a Naval News.

A rezsim összeomlásával Moszkva számára megszűnt az a lehetőség, hogy hagyományos tengeralattjárókat állomásoztasson a térségben. A Kilo-osztályú, modernizált Novorosszijszk (B-61) január 2-án, az éjszaka sötétjében hagyta el a beltengert, áttörve a Gibraltári-szoroson. Az útját a portugál haditengerészet január 4-én megerősítette, így nyilvánvalóvá vált, hogy a tengeralattjáró mozgása szoros figyelmet kapott.

Így már nem található orosz tengeralattjáró a Földközi-tenger vizein.

Oroszország 2013 óta folyamatosan jelen van a Mediterráneumban, ahol egy vagy akár több Kilo-osztályú tengeralattjárót állomásoztatott. Ezek a tengeralattjárók Tartúszban találtak otthonra, ám az utolsó, 2024. december 3-án történt érkezés óta egyetlen újabb tengeralattjáró sem érkezett a bázisra.

A bázis elvesztése azt jelenti, hogy az ott állomásozó tengeralattjáróknak kénytelenek a nyílt tengeren tartózkodniuk, és csak rövid, baráti kikötőkbe tett látogatásokra van lehetőségük. Ez a helyzet pedig hosszú távon fenntarthatatlanná válik a Földközi-tenger térségében való tartós jelenlét szempontjából.

Oroszország lehet, hogy új támaszpont létrehozására összpontosít Tartúsz helyett. Felmerült az információ, miszerint az orosz vezetés tárgyalásokat folytat az új szíriai kormánnyal a bázis fenntartásáról, ám a helyszínen ennek semmiféle nyoma nem tapasztalható. A potenciális alternatív helyszínek között Bengázi, Tobruk és Al Burdi is szerepel, mivel ezek a kelet-líbiai városok az Oroszország által támogatott Halifa Haftár irányítása alatt állnak.

Related posts