Tisztelet a bátor hősöknek: Háromszéken egy különleges, többnapos rendezvénysorozattal készülnek a nemzeti ünnep megünneplésére.


Öt napos ünnepi programsorozat indult Sepsiszentgyörgyön a nemzeti ünnep alkalmából. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 177. évfordulóját ünneplő város gazdag és színes programkínálattal várja az érdeklődőket. Keddtől szombatig számos izgalmas esemény lesz, többek között koncerttel, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, forradalmi gőzössel, kokárdakészítő műhellyel, tárlatvezetéssel, emlékfutással, filmvetítésekkel és a Sepsi Pilvax irodalmi kávéház programjaival gazdagítva az ünnepi hangulatot. A rendezvények célja, hogy még inkább megerősítse a közösségi szellemet és felidézze a forradalom hőseinek emlékét.

Sepsiszentgyörgyön március 15-én, szombaton különleges ünnepség várja az érdeklődőket. A rendezvény díszvendége Hidvéghi Balázs, a magyar országgyűlés képviselője és a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterhelyettese, aki osztja meg ünnepi gondolatait a megjelentekkel. Az esemény keretében Antal Árpád polgármester is kifejti véleményét és üdvözlő szavait. A hagyományoknak megfelelően, az évforduló alkalmából a sepsiszentgyörgyi emlékműveket koszorúzzák meg, majd 12:30-tól a hagyományőrző csoportok és diákok díszfelvonulása veszi kezdetét, amelyet impozáns, 125 méteres óriás székely és magyar zászlók díszítenek. A nap csúcspontjaként pedig 14:00 órától a főtéren ünnepi műsorral várják az érdeklődőket, amely gazdag programjával emlékezetessé teszi ezt a nemzeti ünnepet.

Sepsiszentgyörgy főterén egy különleges ünnepség bontakozik ki, ahol Péterfi Ágnes unitárius lelkész áldása kíséri a közösség ünneplését. Az esemény varázsát a Plugor Sándor Művészeti Líceum tehetséges diákjainak előadásai, az Egyesített kórus harmonikus éneke, a Kincskeresők Néptáncegyüttes színes táncai, valamint Erdős Róbert marosvásárhelyi operaénekes lenyűgöző hangja fűszerezi. Az ünnep a kultúra és a közösségi összetartozás ünnepe, amely minden résztvevő szívét megérinti.

A Székely Nemzeti Múzeumban keddtől péntekig Csatára fel! címmel tartanak ingyenes múzeumpedagógiai foglalkozásokat a szabadságharc témakörében óvodásoknak és kisiskolásoknak. Erre előzetes időpont egyeztetés szükséges a 0733 065 080-as számon.

Nemzeti ünnepünk tiszteletére pénteken 17 órától különleges ingyenes tárlatvezetést kínál a Székely Nemzeti Múzeum a "Géniuszok a hősök mögött. Háromszék az 1848-1849. évi szabadságharcban" című kiállítás keretében. Az esemény célja, hogy méltóképpen emlékezzünk hőseinkre, ezért március 15-én 9 és 14 óra között szintén ingyenesen látogatható a múzeum, amely immár 150 éve gazdagítja Sepsiszentgyörgy kulturális életét. Várunk minden érdeklődőt, hogy együtt ünnepelhessük a múlt nagyjait!

A Bod Péter Megyei Könyvtár csütörtökön és pénteken 12 órától izgalmas kulturális és helyismereti felfedezőútra invitálja a sepsiszentgyörgyi 5-8. osztályos diákokat. A "forradalmi gőzösön", azaz a Sepsi Kalandvonaton utazva felfedezhetik Sepsiszentgyörgy 1848-49-es forradalom és szabadságharc jelentős emlékhelyeit. Az egy órás, ingyenes kirándulásra az osztályok a 0267 351 609-es telefonszámon jelentkezhetnek a könyvtár gyermekrészlegén. Ne hagyjátok ki ezt a különleges lehetőséget!

A nemzeti ünnepet megelőzően, március 14-én, pénteken 9-15 óra között a Szorgos Kezek Kézimunkakör ingyenes kokárdakészítő műhelyt tart gyerekek, szervezett csoportok, osztályok számára a Szent József plébánia Márton Áron termében.

A Művész Mozi pénteken 17 órától ingyenes vetítést tart, ahol a 1978-as magyar filmdráma, a 80 huszár kerül bemutatásra. Ezt követően a sepsiszentgyörgyi filmszínház március 15-én, szombaton 16:30-tól újabb ingyenes programmal várja az érdeklődőket, akik a Szirmok, virágok, koszorúk című 1984-es filmdrámát élvezhetik. Ne hagyjátok ki ezt a remek lehetőséget a magyar filmművészet csodáinak felfedezésére!

A magyar hősök emlékére pénteken este 7 órától különleges esemény várja az érdeklődőket a sepsiszentgyörgyi Park vendéglőben. Az est fénypontjaként Jókai Mór kedvenc ételei kerülnek terítékre a Di Stefano bárban, ahol a gasztronómiai élvezetek mellett a magyar opera gyönyörű dallamai is felcsendülnek. Erdős Róbert operaénekes és Ambrus Sándor zongoraművész varázslatos előadásukkal keltik életre a magyar operairodalom remekeit, így mindenki számára felejthetetlen élményt nyújtanak. Ne hagyja ki ezt az egyedülálló lehetőséget, hogy a kultúra és a gasztronómia találkozásának színhelyévé váljon!

A sport iránt érdeklődő közönséget a Fitness Tribe Egyesület örömmel invitálja a március 15-én, szombaton megrendezésre kerülő "Fuss a Hősök emlékére!" című emlékfutásra. A résztvevők számára a kisvonat 7:45-kor indul a Bod Péter Megyei Könyvtár elől, hogy eljuttassa őket az esemény helyszínére, az Ady Endre Általános Iskola előtti emlékműhöz. A futás 8 órakor veszi kezdetét, és tíz különböző, a szabadságharchoz kapcsolódó helyszínt érintve zárul az Erzsébet parkban, az 1848-49-es honvéd emlékműnél. Csatlakozz te is ehhez a különleges eseményhez, és emlékezzünk együtt hőseinkre!

Március 15-én, a Tein Teaházban egy különleges eseményre invitálnak, amely a hajdani budapesti Pilvax kávéház varázsát idézi meg. Sepsi Pilvax néven irodalmi estek és zenés programok várják az érdeklődőket, hogy a művészetek és a kultúra kedvelői együtt ünnepelhessék ezt a jelentős napot. Ráadásul a rendezvény keretében 10:30-tól Jókai Háromszéken címmel egy izgalmas kiállítás is megnyitja kapuit, amely a híres írót és munkásságát helyezi a középpontba.

A Sepsi Pilvax kávéházban korabeli viseletek, korhű kirakat, kávéházi hangulat, reformkori sütemények, kávé, étel- és italkülönlegességek, újságcikkek, rejtvények, képeslap és matrica várja az érdeklődőket, 11 órától pedig Aáry-Tamás Lajossal, az oktatási jogok biztosával kávézhatnak.

Szintén a kávéházban tart kreatív írásműhelyt Vigyél el a te Senki szigetedre címmel Tamás Dénes író 11:30-14:30 óra között, majd a Mokka habbal live acoustic koncertet hallhatják 16:00-21:00 óra között Nagy Magor zongorista és Gerebenes Ede gitáros, énekes előadásában.

Az elmúlt évekhez hasonlóan, idén is sor kerül a március 15-i ünnepi hangversenyre. A Csíki és Georgius kamarazenekarok koncertjére szombaton 19 órától a Tamási Áron Színház nagytermében Werner Gábor karmester vezénylésével és a Sárik Péter Trió szólistáival.

A sepsiszentgyörgyi ünnepség részletes programja ITT található.

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 177. évfordulóján Kézdivásárhely nem csak a magyar hősök emléke előtt tiszteleg, de példát is mutat a következő nemzedékeknek. Az idei esemény díszvendége Hankó Balázs, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere lesz.

Az egyhetes programsorozat szerves részét képezi a már jól ismert képzőművészeti kiállítás, melynek helyszíne az Incze László Céhtörténeti Múzeum. Emellett megrendezésre kerül a Zúg Március szónok- és a Gábor Áron szavalóverseny is. Kézdivásárhely diákjai ünnepi műsorral készülnek, hogy méltóképpen tisztelegjenek a város híres szobrai előtt. Március 14-én, pénteken a Nyergestetőn is megemlékeznek a hősök bátor tetteiről.

Kézdivásárhelyen március 15-én, reggel 9 órakor ünnepélyes keretek között felavatják Potápi Árpád János emlékplakettjét a Molnár Józsiás-iskola udvarán. Az emlékplakett alkotója Vetró András szobrászművész, akinek munkája méltó tiszteletet ad a jeles személyiségnek. A rendezvény csúcspontjaként szombaton 11 órától látványos felvonulásra kerül sor, ahol diákok, lovashuszárok és hagyományőrző csoportok vonulnak fel, mögöttük pedig a környező falvak képviselői érkeznek szekereikkel, hogy együtt ünnepeljék a közösség összetartozását és hagyományait.

A déli harangszó után kezdetét veszi az ünnepi megemlékezés: az ünneplőket köszönti Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere, majd az idei rendezvény díszvendége Hankó Balázs, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere szól a kézdivásárhelyiekhez.

A kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Központ idén újra egy különleges produkcióval kívánja megemlékezni az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hőseiről. A helyi és környező települések közönsége már évek óta lelkesedéssel fogadja a Vigadóart keretein belül színpadra állított előadásokat, amelyek mindig megtöltik a nézőteret.

Az alapkoncepció ezúttal is változatlan: helyi fiatalok bevonásával művészi igényű műsort létrehozni. A hazatalálsz című produkció rendezője Lung László Zsolt, a Vigadó Művelődési Központ és az Udvartér Színház igazgatója. Az idei ünnepi rodukciót két alkalommal: március 14-én 19 órától és március 15-én 18 órától mutatják be a Vigadó Művelődési Központ nagytermében.

A kézdivásárhelyi ünnepség részletes programja ezen a linken található.

Kovászna városában idén is különleges ünnepségsorozattal tisztelegnek az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 177. évfordulója előtt. A Kőrösi Csoma Sándor Líceum kedden megrendezte a "Föltámadott a tenger" című szavalóversenyt, amelyen az V.-VIII. osztályos diákok mutathatták meg tehetségüket és érzéseiket a költészet erejével. Az esemény nemcsak a történelmi eseményekre való emlékezést szolgálta, hanem a fiatalok kreativitásának és szónoki készségeiknek a fejlesztését is.

Március 12, szerdán 12 óra a Kovásznai Városi Művelődési Házban 1848 Szeretlek címmel diákok számára interaktív vetélkedőre kerül majd március 13-án, csütörtökön 18 órától ugyanott szervezik az ünnepi szónoklatversenyt, amelyen közreműködik a kovásznai Boldog Apor Vilmos Gyermekvédelmi Központ Sicton zenekara Kolozsi István karnagy vezetésével.

Március 14-én, pénteken a Kovásznai Művelődési Központban 11 órától Építs szavakból barikádot! címmel szerveznek irodalmi kávéházat, amit 13 órától Ifjak, álmok, forradalom című csapatverseny követ a Kőrösi Csoma Sándor Líceumban.

Csomakőrös, a háromszéki fürdőváros szívében március 15-én, szombaton 13 órakor kezdetét veszi az ünnepi műsor a központi emlékműnél. Ezt követően 14 órakor Kovásznán lovasok vonulnak fel a város főutcáján, színesítve ezzel a rendezvényt. 14.15-kor a központi színpadon Tamás Sándor, a háromszéki tanácselnök, Gyerő József polgármester, valamint az egyházak képviselői és a diákszónoklat verseny győztese szólítja meg az egybegyűlteket. Az ünnepség végén, 15.15-kor a református templomkertben koszorúzással tisztelegnek a hősök emléke előtt.

Kovászna város Művelődési Központjában március 15-én, szombaton este 7 órától különleges ünnepi gálaestre várják az érdeklődőket. Ezen az eseményen a Brassói Vándorszínház előadásában a "Magyarok fénye" rock-oratóriumot tekinthetjük meg. Ez a zenés-történelmi játék a 176 évvel ezelőtt zajlott Alsó-Tömösi csatát idézi fel, amely 1849-ben zajlott, és a magyar forradalom és szabadságharc sorsát döntötte el a Habsburgok által támogatott orosz és osztrák erők ellen. Az előadás nemcsak szórakoztató, hanem tanulságos esemény is, amely méltó emléket állít a történelmi eseményeknek.

A nemzeti ünnep tiszteletére kétnapos ünnepségsorozatot rendeznek Erdővidéken. Március 14-én, pénteken 11 órától ünnepi megemlékezésre és koszorúzásra kerül sor Baróton, a Baikó Lajos 48-as honvédtiszt posta előtti emlékműnél. Ezt követően 13 órától a bodvaji kohónál folytatódik a program, ahol a hagyományos megemlékezés és koszorúzás várja az érdeklődőket.

A pénteki koszorúzások során Baróton, 16:30-tól, több jelentős helyszínen is tiszteletünket tehetjük. Az események kezdőpontja az egykori Korona szálló kapuja mellett található Kossuth emléktábla lesz. Ezt követően a római katolikus torony oldalán elhelyezkedő 1848-49-es emléktáblánál, valamint a tejgyár bejárata melletti Beke emléktáblánál is megemlékezünk a hősökről. Végül a Zathureczky temetőben zárjuk a megemlékezést, ahol szintén koszorúzással tiszteleghetünk a múlt előtt.

A baróti ünnepség sorozat részeként a Művelődési Házban péntek este 7 órától lép színpadra Bekecs Táncszínház. A Táncolva öröklődik című ünnepi folklórműsorra a belépés ingyenes.

Erdővidék csodás táján a március 15-i szombati megemlékezések sorozata 11 órakor veszi kezdetét a köpeci református templomban tartandó ünnepi istentisztelettel. Ezt követően koszorúzásra kerül sor a templom oldalán található emléktáblánál, a központi emlékműnél, valamint a '48-as kopjafánál, ahol a múlt hőseire emlékezünk.

Baróton, szombaton 13:00 órától kezdetét veszi a színes zászlók alatt vonuló gyalogos felvonulás, amely a véceri emlékműhöz vezet. Ezt követően, 14:00 órától ünnepi megemlékezést tartanak, ahol koszorúzással tisztelegnek az 1848. december 9-i köpeci és december 13-i rikai csatákban hősi halált halt honvédek emléke előtt, a véceri emlékműnél. Minden érdeklődőt szeretettel várnak, hogy együtt emlékezhessünk a bátorságukra és áldozatukra.

Related posts