Átlátható módon: A belorusz elnök egyik képviselője több százmillió forintos vállalkozást alapított Magyarországon.


Viktor Chevtsov, egy belorusz üzletember, céget alapíthatott Magyarországon, ahogy azt az Átlátszó derítette ki a Belorusz Oknyomozó Központ közreműködésével. Az információk szerint a vállalkozás több százmilliós bevételre tett szert, ám a Nemzeti Adó- és Vámhivatal végül felfüggesztette működését. A hatóság indoklása szerint a cég olyan vagyoni korlátozó intézkedések hatálya alá esik, amelyek az Ukrajna területi integritását, szuverenitását és függetlenségét veszélyeztető intézkedések miatt kerültek bevezetésre. A belorusz üzletember egy letelepedési kötvényekkel foglalkozó nővel állt kapcsolatban, aki orosz ügyfelek segítésére specializálódott.

Vikto Chevtsov az 1990-es években az Infobank élén állt, amely a belorusz, orosz, valamint iraki és líbiai piacon tevékenykedett. 2002-ben egy lengyel hetilap beszámolt arról, hogy a pénzintézet illegális fegyverkereskedelemből származó bevételek tisztára mosásával foglalkozik, amelyhez offshore cégeket is igénybe vesz.

2004-ben az amerikai igazságügyi minisztérium is megerősítette a lengyel sajtó értesüléseit, amelyek szerint Szaddám Husszein egykori rezsimjének munkatársai is részt vettek bizonyos tevékenységekben. Jelenleg pedig a vállalkozás egy olyan üzletember érdekeltségébe tartozik, aki az Egyesült Arab Emírségekben tevékenykedik.

2024 májusában napvilágra került, hogy Chevtsov a legfőbb részvényese annak a vállalatnak, amely hologramokat készít hivatalos dokumentumok azonosításához Belarusz területén. E fejlemények következtében az Európai Unió szankciókat léptetett életbe az üzletember ellen.

2019-ben PS Commodities néven indított vállalatot Magyarországon Viktor Chevtsov, melynek fő tevékenysége zöldség- és gyümölcs-nagykereskedelem volt, majd módosították fa-, építőanyag- és szaniteráru-nagykereskedelemre.

A MOL határozottan visszautasította az Átlátszó állításait, miszerint beszállítóik lennének a szóban forgó vállalatnak. A cég kereskedelmi tevékenységével kapcsolatos referenciák és beszámolók nem elérhetőek, továbbá a székhelyét egy Sütő utcai társasházként regisztrálták. Érdekes módon, a honlapjuk dizájnja szinte teljesen megegyezik egy dubaji cég weboldalával.

Bár tevékenysége első ránézésre nem tűnik nyilvánvalónak, a vállalkozás mégis jelentős, több százmilliós bevételt realizált, amely után adózása is figyelemre méltó volt: 2020-ban 180 millió, 2022-ben 264 millió, 2023-ban pedig már 346,57 millió forintot könyvelhetett el. A cég saját tőkéje is folyamatosan gyarapodott, míg az ingatlanok a Book Halter Kft. nevén szerepeltek, amelynek ügyvezetője Simon Krisztina.

A VolDan Investment munkatársaként Simon Krisztina 2017 előtt a letelepedési kötvények közvetítéséért felelt. LinkedIn profilján "a kormányzati befektetési program vezetőjeként" mutatkozik be. 2016-ban egy orosz üzleti magazinnak adott interjújában a kötvények előnyeit ecsetelte, amelynek mottója az volt: "Az EU-ba vezető út Magyarországon keresztül."

Related posts