A gyors orosz előrenyomulás a kurszki térségben több ezer ukrán katona bekerítésével fenyeget, ami komoly aggodalmakat kelt a helyzet alakulásával kapcsolatban.

Kurszkban továbbra is fokozódik az orosz erők előrenyomulása. A Reuters jelentései alapján az orosz csapatok egy nagyszabású bekerítő hadművelet keretében az ukrán erők mögé kanyarodtak. A kurszki területen zajló harcok fokozódása arra utal, hogy az oroszok próbálják maximálisan kihasználni, hogy Donald Trump felfüggesztette az ukránoknak eddig nyújtott katonai támogatást és hírszerzési információkat.
Tavaly augusztusban az oroszországi Kurszk régió egy váratlan esemény tanúja volt, amikor az ukrán hadsereg hirtelen támadást indított, és körülbelül 1300 négyzetkilométernyi területet foglalt el. A stratégiai jelentőségű Szudzsa városának elfoglalása mellett számos orosz hadifogoly is a kezeik közé került. Ez az esemény különösen figyelemre méltó, mivel a második világháború óta ez volt az első eset, hogy egy külföldi katonai erő sikeresen átlépte az orosz szárazföld határait. A szakértők véleménye szerint a kurszki ukrán offenzíva célja az volt, hogy az orosz katonai erőforrásokat elterelje Kelet-Ukrajnából, így erősítve az ukránok pozícióját a lehetséges béketárgyalások során.
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke februárban a Guardiannak nyilatkozva kifejtette, hogy az oroszok által megszállt területek visszaszerzéséért cserébe hajlandók lennének kompromisszumot kötni az elfoglalt régiókkal kapcsolatban. Takács Márk katonai szakértő elemzésében rámutatott, hogy az orosz hadsereg továbbra is jelentős erőket mozgósít a szudzsai kiszögellés felszámolására. A harcok már több mint hét hónapja tartanak ezen a területen, és ebből az időszakból több mint négy hónapot az orosz csapatok legalább háromszoros, November óta pedig ötszörös létszámfölényben töltöttek.
Takács Márk megállapítja, hogy a kiszögellés folyamatos szűkítése az orosz erők részéről drámai hatással volt az ukrán haderő helyzetére. Ennek következtében a terület, amelyet az ukránok ellenőriznek, annyira lecsökkent, hogy az FPV drónok és a tüzérség most már könnyedén elérik. Ukrán források szerint a logisztikai útvonalakon közlekedő járművek egyharmada dróncsapások célpontjává válik, ami rendkívül aggasztó adat. Az ukrán védekezés érdekében elektronikai zavarásra, álcázásra és - állítólag - alagútásásra is kísérletet tesznek, de a siker aránya inkább csekély. (A kurszki kiszögellés zsugorodásáról Takács Márk korábban részletesen írt a 444.hu-n.)
Amellett, hogy az oroszok létszám és tűzerő tekintetében elsöprő fölényben vannak, száloptikás drónokkal telítették a csatateret. A rádióvezérlésű drónokkal ellentétben ezek immunisak a zavarásra, hiszen optikai kábelekkel irányítják őket.