Parlamenti összecsapás robbant ki: mi áll a képviselők összecsapásának hátterében? - Pénzcentrum

Péntek reggel a tajvani parlamentben váratlan és zűrzavaros tömegverekedés robbant ki a különböző politikai frakciók tagjai között. Az események kulminációja az elnök által irányított Demokratikus Haladó Párt (DPP) képviselőinek éjszakai akciójával kezdődött, amikor is titokban behatoltak az épületbe, hogy megakadályozzák az ellenzéki Kuomintang (KMT) által benyújtott, de számukra nemkívánatos törvényjavaslatok megszavazását. Az összecsapások során a politikai feszültség tetőfokára hágott, ami a képviselők közötti heves szóváltásokban és fizikai konfrontációkban csúcsosodott ki.
A DPP tagjai betörve jutottak be az épületbe, ahol az ülésteremben székekből barikádot emeltek a házelnöki emelvény köré. A hírek gyorsan eljutottak a KMT képviselőihez, akik reggel szintén megrohanták a termet, és összecsaptak a DPP-sekkel. A kuomintangosok erőszakkal próbálták visszaszerezni a házelnök, Han Kuo-jü pozícióját. A heves csetepaté következtében több képviselő is megsérült. A helyi média felvételein jól láthatóak a politikai összecsapás nyomai, beleértve a dulakodó politikusokat és a feldúlt berendezést.
A konfliktus mögött három törvényjavaslat húzódik, amelyeket a Kuomintang nyújtott be. Az egyik javaslatot kritikusai azzal vádolják, hogy lényegében ellehetetlenítené az alkotmánybíróság hatékony működését. Továbbá, a javaslatok megnehezítenék a megválasztott tisztségviselők visszahívásának folyamatát, miközben az adóbevételek újraelosztása révén jelentős forrásokat irányítanának át a helyi önkormányzatokhoz.
A parlamenti ökölharc nem csupán a fizikai összecsapások színhelye, hanem a politikai hatalmi egyensúly törékeny természetét is hűen tükrözi. A legutóbbi választások eredményei alapján a DPP és a KMT egyaránt elmaradt a többségtől, ám a KMT ügyesen kihasználta egy kisebb párt szövetségét, hogy átvegye a törvényhozás irányítását. Ezzel a kis többséggel sikerült megszavazniuk a saját jelöltjüket a parlament elnöki posztjára, ami újabb fejezetet nyit a politikai játszmák sorában.
A DPP a törvényjavaslatok elfogadásának megakadályozására irányuló lépéseit szélsőséges, ám elkerülhetetlen válasznak tartotta, miután a parlamenti viták nem hoztak eredményt. Csütörtök este és pénteken több ezer DPP-támogató gyűlt össze a parlament épülete előtt, hogy kifejezze véleményét.
Tajvan törvényhozásában már korábban is megfigyelhetőek voltak erőszakos események. Például 2020-ban egy amerikai húsimporttal kapcsolatos vitában a képviselők disznóbéllel kezdték dobálni egymást, ami jól tükrözi a politikai szenvedélyeiket.