Tönkreteheti az ünnepi hangulatot ez a gyakran előforduló probléma - íme 4 hasznos tanács, hogy elkerüld a refluxot az ünnepek alatt!

Azok, akik ilyen módon fogalmaznak, magas szintű érzelmi intelligenciával bírnak: nemrégiben új kutatási eredményeket tettek közzé.
A stressz hatékony kezelése kulcsfontosságú nem csupán a mentális egészség megőrzése, hanem az emésztőrendszer megfelelő működése érdekében is.
Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus-belgyógyász szakorvosa szerint a karácsony közeledtével az ünnepi lakmározások és a fokozódó stressz egyaránt előcsalogathatják refluxos tüneteinket.
A karácsony az öröm szimbóluma, az év egyik várva várt pillanata, amikor az ünnepi asztalt megoszthatjuk családunkkal és szeretteinkkel. Ez az időszak azonban gyakran egyet jelent a túlzásba vitt evéssel és annak valamennyi kellemetlen következményével is. Az ünnepek környékén megszaporodik a halszálkabalesetek száma, de nagy riadalmat kelthet a reflux kiváltotta mellkasi szorító érzés is, ami megtévesztésig hasonlíthat a szívkoszorúér-szűkület okozta fájdalomhoz.
A helyzetet tovább árnyalja, hogy a nyelőcsőbe visszaáramló gyomorsav nem csupán emésztési problémákat okozhat, hanem a szív működésére is hatással lehet. A refluxbetegség révén fellépő irritáció reflexes módon akár szívritmuszavart is előidézhet. Éppen ezért fontos, hogy a panaszokat soha ne bagatellizáljuk el, hanem alaposan ki kell vizsgálni őket, hogy kizárhassuk a szívvel kapcsolatos esetleges problémákat!
A reflux, a tápcsatorna felső részének bonyolult működési zavara, amely során a gyomor tartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe, sőt, akár a garatba és a szájüregbe is eljut. Az érintettek számára jól ismertek a jellegzetes tünetek: a mellkas középvonalában megjelenő gyomorégés, amely gyakran kisugárzik a lapockák és karok irányába. Ezek a panaszok rendszerint az étkezéshez köthetők, de gyakran előfordulhatnak lehajláskor vagy fekvő helyzetben is, valamint a hasi nyomás növekedésekor, például egy szoros ruházat viselése esetén.
Gyakran azt feltételezhetjük, hogy a gyomorsav által kiváltott nyelőcső-irritáció a különböző tünetek mögött áll. Azonban kevesebb figyelem irányul arra a reflux típusra, amely esetében az endoszkópos vizsgálatok során nem láthatók a megszokott nyálkahártya-eltérések, mégis a betegségre jellemző tünetek megjelennek. Pászthory doktornő tapasztalatai alapján ezekben az esetekben a szokásos gyógyszeres kezelések nem mindig hoznak eredményt, vagy csak csekély mértékben csökkentik a betegek panaszait.
Az ünnepi időszak feszültsége is könnyedén előidézheti a stresszt.
Szomorú, de valós tapasztalat, hogy a karácsonyi előkészületek sokszor nem a meghitt ünnepi hangulatról szólnak, hanem a végtelen ajándéklisták, a családi vacsorák és az ünnepi menü megtervezésének stresszéről. Ezen felül azt is észlelhetjük, hogy az idegeskedés, szorongás vagy depresszióval küzdő emberek körében a reflux előfordulása gyakrabban tapasztalható, mint az átlagos populációban. Itt a reflux nem csupán egy fizikai betegség, hanem egy pszichoszomatikus jelenség, amely érzelmi állapotunk tükörképeként működik.
Lehetséges, hogy a refluxos panaszokat nem csupán a töltött káposzta és a diós bejgli váltja ki, hanem inkább az ünnepi időszak alatt tapasztalt stressz vagy a magánytól való aggodalom? Ahogy dr. Pászthory Erzsébet is hangsúlyozza, egyre inkább fókuszba kerül a bél és az agy közötti különleges információs kapcsolat, amelyet bél-agy tengelynek nevezünk.
- Dióhéjban arról van szó, hogy a bél és az agy kölcsönösen összehangolja egymás működését, vagyis agyunk hatással van a gyomor és az emésztés működésére, és a bélben zajló folyamatok is formálják érzelmeinket, hangulatunkat és magatartásunkat. A stressz például többféleképpen is hathat emésztésünkre: székrekedést, hasmenést, étvágytalanságot vagy épp ellenkezőleg, fokozott étvágyat okoz; kísérheti gyomorgörcs és hányinger. És bizony ott van e változatos tünetek sorában a reflux is. A stressz által kiváltott idegrendszeri válasz nehezítheti a gyomor ürülését, gyengítheti a nyelőcső alsó záróizmának (LES) funkcióját is, emellett a nyelőcső receptorai érzékenyebben reagálhatnak a gyomorsavra (ezt zsigeri túlérzékenységnek nevezzük).
Amikor valaki feszültséggel küzd, és nehezebb időszakon megy keresztül, a nyálkahártya védelmét ellátó hormonokhoz hasonló anyagok, mint például a prosztaglandinok, szintje csökkenhet. Ez a jelenség hozzájárulhat ahhoz, hogy az érintett személy erősebben érezze a savas reflux kellemetlen tüneteit. Emellett fontos kiemelni, hogy az életmódbeli tényezők szintén jelentős mértékben fokozhatják a reflux panaszait.
Figyeld meg magad, és tapasztald meg, mennyire eltérő módon reagálsz, amikor stresszes vagy feszült állapotban vagy. Ilyenkor szinte automatikusan olyan ételek és italok után nyúlsz, mint a kávé, energiaitalok, zsírosabb vagy fűszeres ételek, esetleg az alkohol. Ezek az ételek és italok gyakran megkönnyítik a gyomor feszültségét, de sajnos refluxos tünetek megjelenéséhez is vezethetnek. Emellett a stressz hatására a dohányosok is hajlamosabbak rágyújtani, ami szintén súlyosbíthatja a már meglévő panaszokat.
A reflux egy komplex állapot, amely holisztikus megközelítést követel meg. Nem csupán a helyi szervi tünetekre és a táplálkozási szokásokra kell fókuszálnunk, hanem a lélek egészségére is érdemes hangsúlyt fektetni. A hatékony kezelés alapvető elemei a következők:
Mértékletes és kiegyensúlyozott táplálkozás
Tudjuk, hogy az étrend jelentős szerepet játszik abban, hogy a szervezet miként kezeli a stresszt. A kiegyensúlyozott étrenddel "karbantartott" bélmikrobiom a legfőbb szövetségesed lesz abban, hogy könnyebben birkózz meg a feszültségekkel és nehézségekkel. Refluxos panaszok esetén a cukros finomságok, a nehéz, zsíros, fűszeres, valamint magas savtartalmú ételek és az alkohol, kávé is kerülendők.
Monspart Sarolta, nemzetközi hírű tájfutó-világbajnokunk tanácsa, miszerint 60 éves kor után csak kistányér legyen otthon, a refluxos betegek számára is megszívlelendő az ünnepi asztalnál. A kis adagokban történő gyakoribb étkezéssel elkerülhetővé válik a túlevés okozta kellemetlen tünetek kialakulása.
Stresszoldó technikák
Légzőgyakorlatok, jóga, meditációs technikák rendszeres alkalmazása rendkívül hatékony módja az elme megnyugtatásának, a stressz és a szorongás csökkentésének.
Természetesen! Íme egy egyedi megfogalmazás a "stresszűző mozgás" témájában: --- **Feszültségoldó mozgásformák** A mindennapok rohanásában könnyen felhalmozódik a stressz, de egy kis mozgás csodákra képes! Az aktív testmozgás nem csupán a fizikai egészségünkre van jótékony hatással, hanem a lelkünket is megnyugtatja. Akár egy frissítő séta a természetben, egy energikus futás, vagy egy relaxáló jógaóra, mindegyik kiváló lehetőség a feszültség levezetésére. Engedd szabadjára gondolataidat, miközben a lábaid a talajt tapossák, vagy a légzésed ritmusára összpontosítasz. A mozgás során felszabaduló endorfinok természetes boldogsághormonként hatnak, így nemcsak a stressz szorításából szabadulsz meg, hanem az életörömöt is újra felfedezed. Próbáld ki, és tapasztald meg, milyen csodás érzés a testi és lelki harmóniát elérni! --- Remélem, tetszik az új változat!
A fizikai aktivitás és a rendszeres sportolás nem csupán a testünk egészségére van jótékony hatással, hanem a lelki állapotunkat is jelentősen javítja. Ezek az aktivitások segítenek csökkenteni a stresszhormonok szintjét, miközben serkentik a boldogsághormonként ismert endorfinok termelődését. Ez a kombináció kulcsfontosságú szerepet játszik a stressz hatékony kezelésében, és különösen hasznos lehet azok számára, akik alvási problémákkal küzdenek. Az aktív életmód tehát nemcsak a feszültség csökkentésében segít, hanem hozzájárul a pihentető alváshoz is.
Az alvás egy varázslatos állapot, ahol a testünk és elménk új energiát nyer. Ilyenkor az agyunk rendezni kezdi a nap folyamán szerzett élményeket, és a sejtek regenerálódnak. Az alvás nem csupán pihenés, hanem egyfajta belső utazás is, amely során álmaink világába lépünk, ahol a valóság határai elmosódnak. Az alvás minősége kihat a mindennapjainkra, hiszen egy jó éjszakai pihenés friss és éber állapotot eredményez, míg a kialvatlanság fáradtságot és ingerlékenységet hozhat magával. Éppen ezért fontos, hogy megteremtsük a megfelelő környezetet a pihenéshez: sötét, csendes hely, kényelmes ágy és egy kis rituálé, ami segít ellazulni. Az alvás tehát nem csupán szükséglet, hanem a testi-lelki harmónia kulcsa is.
A napi 7-8 órás pihentető alvás kulcsfontosságú a test és az elme regenerálódásához. Ez az időszak nemcsak az immun- és idegrendszer erősítésére, hanem az anyagcsere optimalizálására is hatással van. Ezzel szemben az alváshiány fokozott sebezhetőséget eredményez, megnehezítve a stresszel és a mindennapi kihívásokkal való megküzdést. Az alvás tehát nem csupán pihenés, hanem a mentális és fizikai jólét alapja is.
- A karácsony az emberek többsége számára az év legfontosabb ünnepe, de nem kell minden apró részletnek tökéletesnek lennie ahhoz, hogy élvezhessük a családunkkal és a barátainkkal eltöltött időt! Tervezzünk és készülődjünk lehetőségeink szerint, együnk mértékkel, szervezzünk közös szabadtéri programokat, és örüljünk mindennek, amit az ünnep kínál. Ez a rendszeresen ismételt tanács utat mutathat a refluxos panaszok megelőzéséhez is - tanácsolja dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztoenterológiai Központ orvosa.