Történelmi csúcsra ért a magyar vállalatfelvásárlási piac, és az IT szektor már nem a legkeresettebb terület.


Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?

Lépjen be azok közé, akik nem csupán szemlélik, hanem aktívan részt is vesznek az eseményekben!

hanem meg is értik, mi zajlik a világban – és a tőkepiacok forgatagában!

Tavaly Magyarországon 110 tranzakciót tettek közzé, amelyek összesített értéke körülbelül 9 milliárd dollárt tett ki. Az ügyletek száma az előző évhez viszonyítva gyakorlatilag változatlan maradt, viszont az összértékük csaknem 40%-os növekedést mutatott, ezzel rekordot állítva fel az EY által elemzett 2010 és 2024 közötti időszakban. A kiemelkedő eredmények mögött több jelentős, úgynevezett mega-deal áll, amelyek értéke lényegesen meghaladta az átlagot.

A legvonzóbb célszektor 2024-ben a feldolgozóipar volt, ahol 14 ügyletet zártak. A tavalyi év során második helyre szorult IT területén összesen 11 tranzakciót hoztak nyilvánosságra, ami jelentős csökkenést jelent a 2023-ban bejelentett 18 ügylethez képest. Ezeket követte az energetika és a logisztikai szektor 8-8 tranzakcióval.

"A magyar M&A-piac, a gazdasági és geopolitikai kihívások ellenére, megőrizte lendületét. A kiemelkedően aktív stratégiai befektetők, valamint a piacra egyre nagyobb számban visszatérő pénzügyi befektetők hozzájárultak a rekordmagas értéknövekedéshez" - emelte ki dr. Vaszari Péter, az EY-Parthenon Stratégiai és Tranzakciós Tanácsadási területének partnere.

A Magyarországra irányuló tranzakciók aránya a korábbi 41%-ról jelentős mértékben, 34%-ra csökkent, míg a belföldi tranzakciók aránya drámai növekedést mutatott, 30%-ról 48%-ra emelkedve. A hazai piacon a legaktívabb beruházók között szerepel Románia, Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Svédország és Németország.

A kifektetések száma ezzel párhuzamosan csökkent: míg a 2023-ban 29 százalékát, addig 2024-ben mindössze 18 százalékát adták a külföldre irányuló befektetések az összes ügyletnek. Ebben az időszakban Csehország és Németország volt a két legkedveltebb desztináció a magyar cégek számára.

Related posts