A nukleáris fűtőelemek oroszországi kitiltása súlyos következményekkel járna | Demokrata

A minisztérium legfrissebb közleménye alapján a tárca vezetője kifejtette, hogy Brüsszel tervei között szerepel az oroszországi fűtőelemek beszerzésének megtiltása az atomerőművek üzemeltetéséhez. Ez a lépés különösen érdekes, hiszen több közép-európai országban is üzemelnek orosz technológiával készült nukleáris létesítmények, amelyek jelenleg kizárólag orosz gyártású fűtőelemekre támaszkodnak.
Amennyiben az Európai Bizottság, vagyis Brüsszel megakadályozza a közép-európai országok, köztük Magyarország számára az Oroszországból származó fűtőelemek beszerzését, az súlyos következményekkel járna, nem csupán Magyarország, hanem az egész európai energiapiac számára is.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy az ilyen intézkedések jelentős áremelkedést idéznének elő, amely tovább súlyosbítaná az európai gazdaság már amúgy is nehéz helyzetét. „Jelenleg Európában az áram ára kétszer-háromszorosa, míg a földgázé négyszer-ötszöröse az Egyesült Államokban vagy Kínában tapasztalt áraknak. Ilyen körülmények között pedig nehezen képzelhető el versenyképes gazdaság kialakítása. Ezt a jelenséget számos európai ország gazdasági mutatói is tükrözik” – tette hozzá.
"A magyar embereknek lehetőségük van azonban erre nemet mondani. A magyar embereknek lehetőségük van megálljt parancsolni ezen brüsszeli terveknek. A magyar emberek ezt megtehetik, hogyha a Voks 2025-ön részt vesznek"
- jelentette ki. "Ezért arra kérek mindenkit, hogy mondja el véleményét lehet-e, legyen-e Ukrajna az Európai Unió tagja. Itt az ideje, hogy megállítsuk ezt a brüsszeli tervet, amely úgy akarja támogatni Ukrajnát, hogy közben a magyar családok rezsiköltségeit a többszörösére növelnék" - fűzte hozzá.
A miniszter arról számolt be, hogy Brüsszelben sajnos eltökélték, hogy még azon az áron is támogatni akarják Ukrajnát, hogy közben tönkreteszik az európai gazdaságot, újabb megpróbáltatások elé állítják az európai családokat, mivel az Oroszországból származó földgáz- és kőolajszállítmányok leállítása azzal járna, hogy a kontinensen az energia még brutálisabban drágulna.
Ha Brüsszel valóban elzárja a gázcsapot Oroszország felé, ha ellehetetleníti az olajszállítmányokat Oroszországból, és ha megtiltja a nukleáris fűtőelemek behozatalát Oroszországból, akkor ennek következményeként a magyar családok áramszámlája a kétszeresére, míg a gázszámlájuk több mint háromszorosára emelkedhet.
- Hangsúlyozta a miniszter. "Ha Brüsszel tervei életbe lépnének, az átlagos havi villanyszámla, amely jelenleg körülbelül 7000 forint, legalább 14 ezer forintra ugrana a magyar családok esetében. A gázszámla, amely most átlagosan 16 ezer forint, pedig akár 54 ezer forintot is elérhetne a jövőben" - tette hozzá.