Ukrajna EU-hoz való csatlakozása esetén várhatóan csökkenhetnének a Magyarország számára rendelkezésre álló támogatások.


Ukrajna egymaga több uniós forrást tudna igényelni, mint az összes többi EU-tagállam együttvéve.

A csütörtöki rendkívüli EU-csúcson ismét napirendre került Ukrajna uniós csatlakozása. Brüsszel azonban nem tűnik különösebben aggódónak a szakértők egybehangzó véleménye miatt, amely szerint a tagfelvételhez jelenleg semmilyen kedvező körülmény nem áll fenn az ukrán oldalról. További aggasztó tényező, hogy a gazdasági helyzet sem támogatja a csatlakozást: Ukrajna az Európai Unió legszegényebb tagállama lenne, ahol a munkanélküliség magas, és a GDP-je csupán egy csekély része az uniós átlagának. Ráadásul a háború tovább súlyosbította az ország gazdasági nehézségeit.

A csatlakozás pénzügyi válságot idézhetne elő.

Amennyiben Ukrajna ma csatlakozna az Európai Unióhoz, azonnal az uniós források legjelentősebb kedvezményezettjévé válna, évente körülbelül 19 milliárd eurós támogatásra számíthatna a közösségtől. A német Institut der deutschen Wirtschaft (IW) intézet becslése szerint ez az összeg évi 18-27 milliárd euró között mozoghat. Ezen kívül az Európai Tanács titkárságának korábbi elemzése szerint a támogatás mértéke akár 26 milliárd euróra is rúghat.

Az EU gazdagabb tagállamainak ezért jelentős anyagi hozzájárulásra lenne szükségük: Németország esetében például húsz százalékkal kellene megnövelnie a befizetéseit. Michael Emerson, a tanulmány szerzője rámutat arra, hogy több találgatás is napvilágot látott arról, milyen költségekkel járna Ukrajna EU-tagsága. Egyes vélemények szerint, ha Ukrajna csatlakozik az unióhoz, a jelenlegi kelet-európai tagállamok, akik eddig kedvezményezettjei voltak a kifizetéseknek, nettó hozzájárulókká válhatnak. Erről számolt be a Ripost is.

A Welt című német lap rámutat, hogy Ukrajna EU-n belüli támogatása nem lenne egy egyszerű feladat. Míg 2004 óta számos, Nyugat-Európánál gazdaságilag gyengébb ország csatlakozott az Unióhoz, Ukrajna helyzete egészen különleges. Ez a hatalmas terület jelenleg háborús pusztítás alatt áll, mégis lakossága Spanyolországéval vetekszik, és mezőgazdasági területei meghaladják Olaszországét. A német újság szerint Ukrajna önállóan több uniós forrást igényelhetne, mint az összes többi tagállam együttvéve.

Orbán Viktor bejelentette, hogy elindítják a véleménynyilvánító szavazást.

A csütörtöki EU-csúcsot követően Orbán Viktor miniszterelnök kiemelte, hogy sürgősen foglalkozni kell Ukrajna EU-tagságának kérdésével, mert a felelős döntéshozatal ezt megkívánja. Hozzátette, hogy nem szeretné, ha a magyar társadalom akaratán kívül születnének meg a döntések e fontos ügyben, ezért javaslatot fog tenni egy véleménynyilvánító referendumra Ukrajna uniós csatlakozásával kapcsolatban.

Related posts