Az ország egyik legismertebb gyermekpszichiátriai szakértője botrányos lépésre szánta el magát, amely sokkolta a közvéleményt. A történtek tükrében úgy tűnik, hogy "természetesen" elkerüli a börtönbüntetést.


A Fővárosi Ítélőtábla nemrégiben két év börtönbüntetést szabott ki egy igazságügyi szakértőként is dolgozó pszichiáterre, akinek a főorvosi címét is meg kell említenünk. A bíróság azonban úgy döntött, hogy a büntetés végrehajtását öt év próbaidőre felfüggeszti – tájékoztatta az MTI-t az ítélőtábla csütörtökön. Az érintett személy, Sófi Gyula, aki az ország egyik legismertebb igazságügyi szakértője, a vádemelés időszakában a Heim Pál Gyermekkórház pszichiátriai osztályát vezette. A hírek szerint a 24.hu és a 444.hu is jelentett a történtekről.

Sófi Gyula (középen) és jogi képviselője, Jován László, a Fővárosi Törvényszék előtt álltak, ahol 2024. január 10-én egy elsőfokú ítélet született. A bíróság a vádlottat két és fél év börtönbüntetésre ítélte, valamint három évre eltiltotta a közügyektől, és öt évre a szakértői tevékenységtől, vesztegetés és hamis tanúzásra felhívás miatt. Az ügy hátterében egy 2019-ben indult nyomozás állt, amely szexuális erőszak gyanújával kapcsolatos. A feljelentő azt állította, hogy kiskorú gyermekét édesanyja és ismeretlenek 2017-ben zaklatták. A feljelentéshez egy igazságügyi orvosszakértői és gyermekpszichiáteri szakvélemény is csatoltak, amelyet a vádlott, egy pszichiátriai osztály vezető főorvosa és szakértőtársa készített. Ez a szakvélemény arra utalt, hogy a gyermekkel szemben korábban akár szexuális abúzus is történhetett. A nyomozó hatóság később egy másik igazságügyi pszichológust rendelt ki a gyermek pszichológiai vizsgálatára, aki a vádlott munkatársa volt. A vizsgálatot követően a vádlott felvette a kapcsolatot kollégájával, aki kifejtette, hogy a feljelentés állításai szerinte nem megalapozottak. Ezt követően a vádlott arra kérdezett rá, hogy "esetleg ki lehet-e hozni mást a történetből". A nemleges válasz után pár nappal a vádlott ismét felkereste kollégáját, és jelezte, hogy az édesapa "sokat megérne", ha valótlan szakvéleménnyel támasztanák alá a feljelentést, miszerint a kisfiút szexuálisan zaklatták. Ekkor a vádlott egy papírlapon azt írta: "1-2 millió". A pszichológus szakértő az ajánlatra nem reagált. Az elsőfokú ítélet ellen a vádlott és védője fellebbezést nyújtottak be.

Sófi Gyula a tárgyaláson (fotók: Németh Dániel/444) A másodfokú Fővárosi Ítélőtábla megállapította, hogy az elsőfokú bíróság minden fontos bizonyítékot megvizsgált, és azok alapos mérlegelésével helyes következtetésre jutott a vádlott védekezésével szemben. A bizonyítékok hiánya ellenére a vádlott bűnösségét egyértelműen alátámasztotta a munkatársa tanúvallomása, amelyet más tanúk is megerősítettek - emelték ki. Ugyanakkor az ítélőtábla nem állapította meg a hamis tanúzás bűntettét, mivel a vesztegetési cselekmény csak "látszólagos halmazatban" állt az említett bűncselekménnyel, így a vádlott által elkövetett cselekményeket egységesen vesztegetésként minősítették a bírósági eljárás keretein belül. A jogi minősítés módosításával a büntetési tételkeret felső határa három évre csökkent. Figyelembe véve az idő múlását és a vádlott büntetlen előéletét, az ítélőtábla az elsőfokú bíróság által kiszabott szabadságvesztés időtartamát két évre enyhítette, amelynek végrehajtását - a törvény által megengedett legnagyobb, öt évi próbaidőre - felfüggesztette. Mivel a felfüggesztett szabadságvesztés mellett közügyektől eltiltás nem alkalmazható, a másodfokú bíróság ezt a rendelkezést mellőzte, de az ügy súlyosságára való tekintettel a foglalkozástól való eltiltás időtartamának enyhítésére nem láttak lehetőséget.

Related posts