Az utolsó órákban járunk, amikor még megmenthetjük a természet csodás élőhelyeit.

A helyi mezőgazdasági tevékenységek támogatására szolgáló európai uniós pályázat most vette kezdetét a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága által. A dél-hevesi élőhelyek állapotának romlását a szárazodás és az állattartás csökkenése okozza, így ezen kezdeményezés különösen fontos a régió fenntarthatósága szempontjából.
Hevesvezekényben került sor az európai uniós költségvetési ciklus első nyertes projektjének elindítására, amely a Komplex élőhely-fejlesztési program a Hevesi-síkon névre hallgat. Az eseményen Rónai Kálmánné, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának vezetője mellett a dél-hevesi régió országgyűlési képviselői, dr. Pajtók Gábor és Szabó Zsolt, valamint Hevesvezekény polgármestere, Lászka Kristóf is köszöntötte a résztvevőket.
Rónai Kálmánné, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság vezetője az esemény során hangsúlyozta, hogy az elmúlt hét év folyamán a nemzeti park igazgatóságok összesen 42 milliárd forintnyi támogatást nyertek el a KEHOP keretein belül, jellemzően 40-45 pályázat révén, amelyek túlnyomórészt élőhelyfejlesztésre irányultak. Kiemelte, hogy a természet és a klímaváltozás kihívásaihoz való alkalmazkodás elengedhetetlen, különösen az Alföld fokozódó szárazodása miatt. Ez arra sarkallja a szakembereket, hogy kiemelt figyelmet szenteljenek azoknak az élőhelyeknek, ahol a védett fajok biztonságosan élhetnek. Rónai Kálmánné hangsúlyozta, hogy a nemzeti parkoknak figyelembe kell venniük a gazdák érdekeit is. Például, ha a dél-hevesi térségben a vízháztartás helyreállítására törekednek, ez nem csupán a védett természeti területek szempontjából előnyös, hanem a helyi gazdálkodók számára is kedvező hatásokat hozhat.
Rónai Kálmánné megjegyezte, a térségben már korábban is volt élőhely-fejlesztés, sérülékeny helyszíneket állítottak helyre, majd létrehozták a tarnaszentmiklósi Szürke Szállást. A2024-ig a BNPI 10,3 milliárd forint uniós támogatást nyert. Jelenleg a legnagyobb és legjobban várt pályázatuk, amiről még nem érkezett döntés az Igazságos Átmenet Alap komplex vízellátási tárgyú, ötmilliárd forintos beruházása. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság a jelen pályázati ciklusban nyolc projektet dolgozott ki, közel 3,1 milliárd forintos értékben. Ebből három már támogatási szerződéssel rendelkezik, többek között a 600 millió forintos dél-hevesi élőhely-fejlesztési program, amely vizes élőhelyek, gyepek és fás élőhelyek rendbetételéből áll.