Váratlan lépésként az egyik NATO-tagállam hátat fordított Ukrajnának, és bejelentette, hogy nem állítanak fel semmiféle biztonsági megállapodást.


Ukrajna december 19-én készülődött arra, hogy aláírja Bulgáriával a kétoldalú biztonsági megállapodást, de váratlanul visszalépett a szerződés megkötésétől - számol be róla a Kyiv Independent.

A várakozásokkal ellentétben a tervezett kétoldalú biztonsági megállapodás Szófia és Kijev között nem jön létre, miután Dimitar Glavcsev, a bolgár ügyvezető kormány miniszterelnöke váratlanul visszalépett. A politikai döntés hátterében az áll, hogy Glavcsev úgy véli, előbb a bolgár parlament jóváhagyását kell megszereznie. Azonban a törvényhozásban éppen most zajlanak a viták és a különböző érdekek ütközései, ami tovább bonyolítja a helyzetet. A politikai táj folyamatosan változik, és a jövőbeni fejlemények bizonytalanok.

Majdhogynem biztosra vehető, hogy a javaslat nem fog elfogadásra kerülni, hiszen a képviselők többsége nem áll a megállapodás mögött.

Bojko Boriszov, korábbi miniszterelnök és a konzervatív-populista Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) párt vezetője kifejezte, hogy a béketárgyalások kapcsán felmerülő várakozások fényében a jelenlegi szerződés már nem tekinthető kedvezőnek az ország számára. A politikus hangsúlyozta, hogy még fél évvel ezelőtt határozottan támogatták volna egy hasonló megállapodást, de a háború alakulása jelentősen megváltoztatta a helyzetet. Boriszov úgy véli, hogy amennyiben a jövőbeli megállapodás valóban előnyös lenne Bulgária számára, akkor a pártja készen állna arra, hogy mellé álljon.

Kijev eddig 25 kétoldalú biztonsági megállapodást alakított ki nemzetközi partnereivel, mindezt a G7-ek tavaly júliusban tett ígérete nyomán. Bulgária az egyik ritka uniós ország, amely még nem kötött ilyen egyezséget Ukrajnával, hasonlóan Magyarországhoz, Ausztriához, Szlovákiához, Málta- és Ciprushoz.

Related posts