Az Európai Parlamentben zajló vita az orosz-ukrán háborúról kiemelt fontosságú esemény, amely nemcsak a konfliktus következményeit és a részvevő országok helyzetét érinti, hanem az egész kontinens biztonsági és politikai jövőjét is befolyásolja. A képvise


Ma az Európai Parlament plenáris ülés keretében vitát folytatott a már közel három éve zajló orosz-ukrán konfliktusról.

Gál Kinga, a Fidesz-KDNP európai parlamenti delegációjának elnöke és a Patrióták Európáért frakció első alelnöke keddi strasbourgi nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a háborús propaganda értelmetlen, és hogy a már három éve tartó konfliktust, a vele járó pusztítást és szenvedést csakis fegyverszünettel és azt követően béketárgyalások révén lehet megoldani.

Az Európai Parlament keddi plenáris ülésének "Ukrajnának nyújtott uniós támogatás töretlen fenntartása" címmel tervezett vitáját megelőzően Gál Kinga magyar újságíróknak adott interjújában kifejtette, hogy az uniós parlamenti diskurzus elsősorban a további fegyverszállításokra és a háborús álláspont megerősítésére fog összpontosítani. Hangsúlyozta, hogy "mintha az uniós döntéshozók a fejüket a homokba dugva nem vennék észre a valóságot".

Szavai szerint a realitás az, hogy a veszteség nem csak Ukrajnának jelentős, hanem Európa számára is, amely eddig több mint 134 milliárd eurót költött a háborúra. Európa további költekezést sürget a háborús propaganda sulykolásával, miközben a geopolitikai megközelítés megváltozott - hívta fel a figyelmet. Donald Trump elnök beiktatása után egyértelművé vált, hogy az Egyesült Államok, eltérően a demokratáktól, más megközelítést szeretne: békét, fegyverszünetet szeretne elérni - mondta.

- fejtette ki.

Gál Kinga kiemelte, hogy míg Brüsszel továbbra is háborús propagandát terjeszt, az Egyesült Államokban egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség (USAID) által biztosított segélyek jelentős része a baloldali politikai célok támogatására, valamint háborús, gender- és migrációs propagandák erősítésére került felhasználásra a demokraták részéről. Azok a balliberális politikai irányvonalakat és ideológiát támogató támogatások, amelyek szuverén államok, köztük Magyarország ellen irányultak, most egyre inkább napvilágra kerülnek - hangsúlyozta.

Most, a három éve dúló háború kapcsán végre ki kell kérni az Európai Bizottságtól az adatokat, hogy mi mindent finanszírozott, milyen civil szerveket, médiafelületeket támogatott, amelyek a háborús propagandát hirdették éveken keresztül, szemben demokratikusan megválasztott kormányok elveivel - hangsúlyozta.

- tette hozzá Gál Kinga nyilatkozatában.

Az orosz-ukrán konfliktus nem csupán Ukrajna harcát szimbolizálja a szabadságért és az európai életformát meghatározó értékekért, hanem a kontinens biztonságának jövője is forog kockán - hangsúlyozta Marta Kos, az uniós bővítésért felelős biztos Strasbourgban keddi nyilatkozatában.

Az Európai Parlament plenáris ülésének az "Ukrajnának nyújtott uniós támogatás töretlen fenntartása" címmel tartott vitáján Marta Kos azt mondta,: Ukrajnának szüksége van a folyamatos politikai, gazdasági és katonai támogatásra. "Az ő harcuk a mi harcunk is" - fejtette ki.

Az ukrán ellenállás egy olyan harcot szimbolizál, amely Európa jövőjéért zajlik, és amely az igazságot helyezi előtérbe az agresszióval szemben. Ez a küzdelem az egység mellett áll, szemben a megosztottság szellemével - emelte ki.

- fejtette ki.

Az uniós biztos hangsúlyozta, hogy az ukrán nép bátorsága és ellenálló képessége példaértékű. Az emberek nem csupán hazájukat, hanem az értékeiket, a szabadságukat és a jövőjüket is megvédik, összefogva e közös cél érdekében. Ukrajnában, ahogy ő fogalmazott, sokan azért fordulnak Európa felé, mert tapasztalták, milyen a világ értékek nélkül: tele brutalitással, igazságtalansággal és büntetlenséggel.

Az ukrán nép rendkívül kihívásokkal teli helyzetben óriási erőfeszítéseket tesz, amit az Európai Uniónak is el kell ismernie a bővítési folyamat elősegítése érdekében - mondta Marta Kos. Az Európai Bizottság már idén megkezdi a csatlakozási tárgyalások első szakaszát. Az üzenet világos: Ukrajna az európai közösség tagja - tette hozzá az uniós biztos.

Az Európai Parlament házbizottságaként működő Elnökök értekezlete e témára vonatkozó, kedden közreadott közleményében hangsúlyozta: az Európai Uniónak egységesnek kell maradnia Ukrajna támogatása iránti elkötelezettségében, mely politikai, katonai, gazdasági, humanitárius és pénzügyi segítségnyújtást is magában foglal.

Azt mondták.

Dömötör Csaba, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője a Patrióták Európáért EP-frakció nevében elmondott felszólalásában azt mondta, beszélni szükséges a háború gazdasági vonatkozásairól, ugyanis - mint hangsúlyozta - az Európai Parlamentben gyakran tesznek hitet a háborús politika folytatása mellett úgy, hogy sohasem beszélnek annak gazdasági terheiről.

Akkora összeg ment a háborúra, mint a teljes, hétéves uniós költségvetés 10 százaléka - hívta fel a figyelmet.

Kifejtette, hogy míg az Egyesült Államok csökkenti háborús kiadásait, a "néppárti-baloldali koalíció az Európai Parlamentben továbbra is elkötelezett az eddigi irányvonal mellett", ami azt jelenti, hogy hajlandóak még nagyobb összegeket fordítani katonai célokra.

Dömötör Csaba hangsúlyozta, hogy elérkezett az idő, amikor fontos lenne megkérdezni azokat, akik viselik a költségeket, az európai polgárokat. Kiemelte: "ne rajtuk csapódjon le a háború terhe."

Ferenc Viktória, a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselője, a Patrióták Európáért frakció tagjaként hangsúlyozta: "Ukrajna népének jelenlegi reménye a mielőbbi béke. Fontos hangsúlyozni, hogy a tartós béke nem a harcmezőkön, hanem a tárgyalóasztalnál születik. Az Európai Uniónak, hűen alapvető küldetéséhez, a béke szószólójává kell válnia. Tűzszünetet és béketárgyalásokat kell előmozdítanunk, ahelyett, hogy támogassuk a háború elhúzódását, amely emberéletek ezreit követeli" - emelte ki a képviselő felszólalásában.

"Szörnyű kimondani, de lassan hozzászoktunk, megtanultunk együtt élni a ténnyel, hogy Európában háború dúl. Azonban Ukrajna lakossága számára ez nemcsak egy megdöbbentő statisztika, egy szörnyű felvétel a harcmező történéseiről, hanem a mindennapi valóságuk része. A háború nemcsak az ország fizikai, de az emberek lelki állapotára is súlyos és visszavonhatatlan hatást gyakorol. Milliók hagyták el otthonaikat, családok szakadtak szét, gyermekek nőnek fel apák nélkül, nők váltak kényszerből családfenntartóvá. A lakosság mintegy felére csökkent, kimerült és kilátástalanságban él" - ismertette a szomorú tényeket a kárpátaljai származású képviselő.

Ferenc Viktória kiemelte: "Kötelességünk a mielőbbi béke megteremtése, hogy véget vessünk az emberi szenvedésnek, hogy megvédjük a háború árnyékában cseperedő gyermekek és fiatalok lelki egészségét és elindulhasson végre egy élhető jövő építése a számukra."

Borvendég Zsuzsanna, a Mi Hazánk Mozgalom Európai Parlament képviselője felszólalásában hangsúlyozta, hogy Ukrajna nyugati területei hosszú évszázadokon át a Magyar Királyság részei voltak. Rámutatott arra is, hogy az önrendelkezés jogának megvonásával történt a 1920-as elszakítás.

- fejtette ki.

Nem csupán támogatásokról van szó, hanem az azonnali tűzszünet és a tartós béke megteremtése a fókuszban kell, hogy álljon, különösen, ha Európa is szeretne részt venni a tárgyalásokon - hangsúlyozta. A tartós béke eléréséhez elengedhetetlen, hogy a még mindig kényes határrendezési kérdéseket is napirendre vegyük - tette hozzá. E folyamat során Magyarország nem vonhatja vissza a kárpátaljai magyarok és ruszinok önrendelkezési jogainak biztosítását - emelte ki a Mi Hazánk Mozgalom európai parlamenti képviselője felszólalásában.

Related posts