XIV. Leó pápa: mondjunk ellent a szavakkal és képekkel folytatott háborúknak!


Nemet kell mondanunk a szavak és képek háborújára - hangsúlyozta XIV. Leó pápa, amikor a konklávé idején találkozott a vatikáni audienciateremben több száz újságíróval, akik közül több ezer munkatárs dolgozott a sajtó frontvonalán. A pápa üzenete világosan fogalmazta meg a médiában tapasztalható feszültségeket, és arra ösztönözte a jelenlévőket, hogy a kommunikációban a béke és az egyetértés szellemét képviseljék.

Az új egyházfő, a hagyományoknak megfelelően, megválasztását követően az elsők között ült asztalhoz a nemzetközi sajtó munkatársaival.

Beszédében a béke érdekében folytatott kommunikáció fontosságát hangsúlyozta, olyan formát, amely nem a feltétlen elismerés hajhászására összpontosít, nem bántó, és a versengés helyett az igazságra törekszik.

XIV. Leó hangsúlyozta az egyház szolidaritását azokkal az újságírókkal, akik az igazság feltárása miatt börtönbe kerültek, és határozottan a szabadon bocsátásuk mellett állt ki.

Az új egyházfő, a hagyományoknak megfelelően, megválasztását követően az elsők között ült asztalhoz a nemzetközi sajtó munkatársaival. A vatikáni tudósítók szövetségének adatai szerint a találkozón több mint háromezren voltak jelen a konklávé alatt a helyszínen dolgozó még több újságíróból.

Az audienciateremben különféle médiák képviselői gyűltek össze: a televíziók és rádiók munkatársai, a nyomtatott sajtó újságírói, valamint a digitális világ szereplői, mint például a bloggerek és a közösségi média tartalomkészítői. Nem maradtak ki a képviselők közül az operatőrök és a műszaki szakértők sem, akik mindannyian a legfrissebb információk és trendek megismerésére törekedtek.

XIV. Leó pápa érkezésekor óriási tapsvihar köszöntötte, és első szavaival a sajtó áldozatos munkájának elismerését fejezte ki.

Beszédében egy újfajta kommunikáció megvalósítását sürgette: olyan formát, amely a béke előmozdítására irányul, és nem a mindenáron való elismerés hajszolására. Olyan szavakat használ, amelyek nem támadóak, nem a versengés logikáját követik, és az igazság keresését szervesen összekapcsolják a szeretettel.

"A béke minden egyes emberben kezdődik, azon a módon, ahogyan a másikra nézünk, és ahogyan figyelmet szentelünk neki" - hangsúlyozta az egyházfő. Kiemelte, hogy "el kell utasítanunk a szavak és képek általi háborúskodást, és el kell vetnünk a háború hagyományos felfogását."

XIV. Leó pápa kifejezte az egyház szolidaritását azokkal az újságírókkal, akik az igazság keresése és közvetítése miatt börtönbe kerültek, és sürgette szabadon engedésüket. Különösen hangsúlyozta azokat a tudósítókat, akik háborús övezetekben kockáztatják életüket, hogy hiteles információkat nyújtsanak. A pápa úgy véli, hogy ezek az újságírók az egyház számára példátlan tanúságot nyújtanak, hiszen bátran kiállnak a népek méltóságáért, az igazságért és a tájékozódáshoz való jogért.

"A tájékozott közösségek képesek valóban szabad döntéseket hozni" - hangsúlyozta a pápa. Rámutatott, hogy a véleménynyilvánítás és a sajtószabadság megóvása mindannyiunk közös felelőssége.

XIV. Leó szerint nehéz időket élünk, amelyek kihívást jelentenek mindannyiunk számára, és amit nem tudunk elkerülni. Olyan időket, amelyek "mindannyiunktól megkövetelik, hogy ne engedjünk a középszerűségnek".

Kiemelte, hogy az egyháznak alkalmazkodnia kell a kor modern kihívásaihoz, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a kommunikációnak és az újságírásnak nem lehet helye az idő és a történelem keretein kívül.

Jelentős kihívásnak nevezte egy olyan kommunikáció megteremtését, amely kivezet a mai Bábel-toronyból, amelyben a szeretet nélküli, gyakran ideologizált és részrehajló nyelvezetek zavarosságot teremtenek. A szavak és a stílus kiválasztása fontosnak számít, a kommunikáció nem kizárólag információátadás, hanem a párbeszédet elősegítő kulturális és emberi környezet, főleg a mai digitális világban - hangoztatta.

"Fegyvermentesítsük az információszolgáltatást minden előítélettől, haragtól, fanatizmustól és gyűlölettől: tisztítsuk meg az agresszivitástól"- hangoztatta XIV. Leó. Harsogó, izomból gyakorolt kommunikáció helyett meghallgatásra képes, a hang nélküli gyengék szavát képviselő informálást sürgetett. "Fegyverezzük le a szavakat, és hozzájárulunk a Föld lefegyverzéséhez" - mondta.

XIV. Leó pápa a termen végighaladva több rögtönzött kérdésre válaszolt: megerősítette, hogy első külföldi útja valószínűleg Törökországba vezet a niceai zsinat (325) évfordulója alkalmából. Azt mondta, egyelőre nem tervez az Egyesült Államokba utazni.

Related posts