Závogyán Magdolna Szombathelyen hangsúlyozza, hogy a hagyományos "kultúrafogyasztók" helyett sokkal inkább "kultúra-megélőkre" van szükség. Ez a szemléletváltás arra ösztönöz, hogy a közönség ne csupán passzív szemlélő legyen, hanem aktív részesévé váljon

Kulturális egyeztetésnek adott otthont a Vármegyeháza csütörtökön. Vámos Zoltán főispán meghívására a kormány által életre hívott, számos pályázati lehetőséget kínáló országos programokról, irányvonalakról Závogyán Magdolna adott tájékoztatást. Kultúrafogyasztók helyett "kultúra-megélőkre" van szükség - hangsúlyozta a kultúráért felelős államtitkár.
A Vas Vármegyei Kormányhivatal által rendezett esemény egyik fő célkitűzése az volt, hogy Szombathely és környékének kulturális életét formáló szereplők közvetlen tájékoztatást kapjanak a kulturális kormányzat által meghatározott irányvonalakról és pályázati lehetőségekről. - Emellett kiemelkedően fontosnak tartom, hogy (Závogyán Magdolna) államtitkár asszony átfogó képet alkothasson azokról a helyi szereplőkről, akik nem csupán a 2000 éves város kulturális örökségét formálják a 21. században, hanem a kisebb településeken is aktív civil, horvát, német és magyar közösségi szerepet vállalnak, hozzájárulva ezzel a kultúra gazdagításához - hangsúlyozta Vámos Zoltán főispán köszöntőjében. A fórumon Szombathely és térsége önkormányzatainak, kulturális, közművelődési és nemzetiségi szervezeteinek képviselői egyaránt jelen voltak, ezzel is erősítve a kulturális szféra összefogását.
Honnan indultak? Milyen utakat tettek meg, hogy elérjék céljaikat? Az életük kezdetén számos kihívással kellett szembenézniük, és minden lépésük fontos volt a fejlődésük szempontjából. Eredetük és az odáig vezető útjuk története tele van inspiráló pillanatokkal és tanulságokkal, amelyek formálták őket.
Závogyán Magdolna előadásában részletesen bemutatta az elmúlt másfél évtized folyamatos fejlődését a kulturális szektorban, emelve ki a szakmai fejlődés tapasztalatait és eredményeit. Emlékeztetett arra, hogy 2010-ben egy átfogó felmérést végeztek, amely során kiderült: a 3155 településből több mint 2600-ban nem állt rendelkezésre közművelődési vagy kulturális szakember. Ekkor a művelődési házak gyakorlatilag "kulcsos házként" működtek, és a közösségi események szervezése gyakran a polgármester feleségének kezébe került, aki például az adventi koszorút készítette. Ezzel egy időben, 2010-2011-ben jelentős változások történtek a megyei önkormányzatok struktúrájában is: a levéltárak, színházak, bábszínházak és múzeumok más intézményfenntartók hatáskörébe kerültek, ami új kihívásokat és lehetőségeket teremtett a kulturális élet számára.
Szemléletváltás és kulturális rendszerváltás
Az államtitkár szólt arról a kulturális szakmai szemléletváltásról, ami a rendszerváltás után nem feltétlenül tudott felszínre törni, ám a 2000-es évektől kezdődően, 2010-től pedig áttörően megvalósult. Ehhez az uniós források adtak löketet. Az államtitkár szerint nagyon nagy kérdés: hogyan tudjuk a mostani változó világban a fiatalokat megszólítani.