Ízületi fájdalmak, bőrkiütések és véraláfutások: ezek a tünetek is árulkodhatnak a leukémia megjelenéséről.


A leukémia rendkívül sokféle tünettel járhat, ezért kiemelkedően fontos, hogy ismerjük a korai figyelmeztető jeleket.

A leukémia, más néven fehérvérűség, a vérképző rendszer súlyos, rosszindulatú elváltozása, amely a csontvelőben lévő fehérvérsejtek kontrollálatlan burjánzásával jár. E folyamat során a megfokozottan szaporodó sejtek fokozatosan kitöltik a csontvelőt, és általában a keringő vérben is tömegesen megjelennek. Ezek a daganatos sejtek nemcsak hogy nem képesek ellátni a fehérvérsejtek normális funkcióit, hanem akadályozzák más vérsejtek képződését is, ezzel súlyosbítva a beteg állapotát.

A vérben keringő vérsejtek, mint például a fehérvérsejtek, vörösvértestek és vérlemezkék, a vörös csontvelőben lévő vérképző őssejtekből származnak. A fehérvérűség egy olyan betegség, amely a csontvelőben található éretlen vérképző sejtek kóros, rákos elváltozásához és szaporodásához vezet, így jelentős mértékben befolyásolja a vérképzést és a szervezet immunválaszát.

A leukémia két fő típusa létezik: a limfoid és a mieloid. A limfoid leukémia esetén a leukociták számának drámai növekedése figyelhető meg, míg a mieloid típusú leukémia során főként a granulociták szaporodnak el. A sejtek szaporodásának üteme alapján a leukémia lehet akut, ami hirtelen és gyorsan lefolyik, vagy krónikus, amely fokozatosan, lassabb ütemben fejlődik.

A fent említett információk alapján a leukémia négy alapvető típusa különíthető el:

A leukémia négy alapvető típusa mellett számos altípus is megkülönböztethető, amelyek a leukémiás sejtek érettségi szintjétől függően alakulnak ki. Érdekes megjegyezni, hogy a betegség előfordulása a férfiak körében valamivel gyakoribb, mint a nőknél, hiszen a férfi-nő arány körülbelül 1,7:1.

Akut betegség esetén a tünetek hirtelen és intenzíven jelentkeznek, míg krónikus állapotok esetén a panaszok fokozatosan, hosszabb idő alatt alakulnak ki. Ennek következtében sok esetben a krónikus betegségeket csupán véletlenül, rendszeres orvosi ellenőrzések során fedezik fel, hiszen a kezdeti jelek sokszor észrevétlenek maradnak.

A betegség legfőbb jellemzője, hogy a leukémiás fehérvérsejtek nem képesek leküzdeni a szervezetbe jutó kórokozókat, ezért gyakran jelentkezik fertőzés és láz, illetve a gátolt vörösvértest- és a vérlemezkeképzés miatt vérszegénység (anémia), illetve vérzékenység alakulhat ki.

A leukémia oka lehet genetikai mutáció, különböző vírusok, vérképző szervi megbetegedések, de az okot sok esetben nem ismerjük. Bizonyos ártalmak azonban megnövelik a megbetegedés esélyét.

Related posts